Zabudowa pralki – jak do tej podejść?

Opinii 0

Obejdziemy się bez piekarnika, zamrażarki czy mikrofalówki, ale bez pralki ciężko jest wygodnie żyć. I czy będzie to łazienka minimalistyczna czy wnętrze rustykalne, miejsce na ten sprzęt musimy wygospodarować, najlepiej tak, by wygodnie było z niego korzystać i by jak najmniej rzucał się w oczy.

Jak dobrać pralkę pod zabudowę?

zabudowa pralkiZacznijmy od wyboru modelu. Kto jest szczęśliwym posiadaczem przepastnej łazienki, a nawet osobnej pralni, ten nie musi się martwić. Więcej główkowania mają właściciele małego metrażu. Na szczęście producenci sprzętu AGD wymyślili rozwiązania i dla nich. Standardowa pralka, czyli ta o załadunku 6 kg, ma wymiary 60 x 50-60 x 85 cm (szerokość x głębokość x wysokość). Jednak w tej kategorii można znaleźć też mniejsze sprzęty, czyli takie o głębokości 45, 40, a nawet 37 cm. Bęben do którego trafia pranie jest wtedy po prostu płytszy, ale szerszy. I w końcu pralki z kategorii „Slim”.

 

Pralki pod zabudowę mogą mieć głębokość zredukowaną do 33 cm, szerokość do 40 cm i wysokość do 70 cm, ale pomieszczą mniej prania, bo już tylko do 4 kg. Bez problemu schowamy takie urządzenie w nietypowej wnęce albo schowku. A co jeśli nie chcemy rezygnować z pojemności naszego sprzętu? Wtedy najlepiej zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Jest o wiele bardziej ustawna i wygodniejsza, bo nie trzeba się schylać, by wyjąć pranie. Można ją ustawić na przykład w wąskiej szczelinie między wanną bądź brodzikiem a ścianą. Typowe wymiary takich modeli to 40 x 60 x 85 cm. Trzeba tylko pamiętać, że takie rozwiązanie ogranicza górną zabudowę pralki, bowiem potrzebne jest miejsce, by otworzyć drzwiczki.

 

 

Miejsce na zabudowę pralki

miejsce na zabudowę pralkiPierwsze co przychodzi na myśl, to łazienka. Wybór jest oczywisty, bo tam najczęściej trzymamy kosz z brudną bielizną i detergenty. Pod ręką są też wszystkie przyłącza, a podłogę z płytek łatwo doprowadzić do porządku, jeśli coś się wyleje. Ale gdy pomieszczenie jest tak małe, że ledwo można tam wcisnąć prysznic, nijak ma się to do wygody i estetyki. Wtedy warto rozważyć przeniesienie pralki np. do kuchni. Można ustawić ją pod blatem albo wybrać opcję sprzętu wolnostojącego.

 

Urządzenie umieszczone pod blatem musi mieć trochę luzu u góry (by łatwo je można było wysunąć), po bokach (by wirując nie obijało się o meble - po ok. 3 cm z każdej strony) i przy plecach (ok. 10 cm, by zmieściły się wszystkie przyłącza). Pralka musi też stanąć blisko gniazdka (nie podłączamy jej na przedłużaczu) oraz odpływu i ujęcia wody. Ale w otwartej na salon kuchni, widok wirującego prania nie każdemu może przypaść do gustu. Wtedy można zdecydować się na model do zabudowy. Jest niższy od typowej pralki (od 83 do 85 cm), ma też płaski front, co ułatwia schowane go za drzwiczkami meblowymi. A jeśli nie kuchnia, to może przedpokój? Gdy masz schowek lub szafę sąsiadującą z kuchnią bądź łazienką, sprawdź czy uda ci się podciągnąć tam wszystkie przyłącza.

 

 

Popularne rozwiązania na zabudowę pralki

popularne rozwiązania na zabudowę pralkiPo wyborze sprzętu i miejsca, czas na dopasowanie zabudowy na pralkę. Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej pod blatem, zwłaszcza w niewielkich łazienkach. By zabudowa była jednolita, warto zdecydować się na umywalkę nablatową – od razu jedna zabudowa do wszystkiego. Blat nie może też być oparty na urządzeniu – najlepiej zostawić trochę luzu i zamontować go na wysokości 90 cm. Tak ustawioną pralkę pod zabudowę można też przysłonić przesuwnymi drzwiczkami na prowadnicach bądź zasłonką. Korzystajmy też z wszelkich wnęk (czasami projektuje się je specjalnie pod pralkę). Urządzenie w takim miejscu również można schować za zasłonką, łamanymi bądź harmonijkowymi drzwiami, a nad pralką zaprojektować poręczne półki.

 

Jeśli pralka pod zabudowę znajdzie się w schowku czy szafie, trzeba też zadbać o odpowiednią wentylację. Najprościej wyciąć otwory wentylacyjne w drzwiach albo wybrać model ażurowy, można też zamontować specjalny wentylator. Jeśli w schowku ma być dodatkowo suszarnia, przyda się mały grzejnik elektryczny, który przyspieszy schnięcie prania. Urządzenie można też obudować ścianką z kartongipsu, ale musi to być tzw. zielona płyta odporna na wilgoć i dostosowana do zabudowy łazienek.

 

 

Co warto wiedzieć o podłączeniu pralki pod zabudowę?

podłączenie pralki pod zabudowę* Zanim zaczniesz korzystać z pralki, musisz ją wypoziomować. Ustaw na niej poziomicę i za pomocą kluczyka, który jest w komplecie z urządzeniem, wyreguluj wysokość nóżek.

 

* Gniazdko, do którego podłączysz sprzęt, powinno mieć napięcie 230 V i ze względów bezpieczeństwa znajdować się minimum 60 cm od ujęcia wody, ale nie dalej niż 1.5 m (tyle wynosi długość kabla). Nie może też być w nim podpięty inny sprzęt, bo inaczej dojdzie do przeciążenia. Najlepsze do łazienki są modele gniazdek z klapką o podwyższonej wodoszczelności (oznaczone symbolem IP 44).

 

* Podłączenie wody powinno być wyposażone w zawór odcinający (wtedy wyłączymy pralkę z obiegu wody bez zamykania głównego zaworu). Jeśli chcemy podpiąć sprzęt pod istniejącą instalację, można to łatwo zrobić montując baterię z przyłączem do pralki lub zawór przelotowy z ujściem na kabel pralki.

 

* Odpływ do kanalizacji powinien znajdować się minimum 1 m nad podłogą. By zniwelować nieprzyjemne zapachy, można go uszczelnić specjalnym gumowym korkiem z otworem do którego wkłada się węża na wcisk. Gdy nie da się zrobić nowego podejścia do instalacji, warto zamontować pod umywalką bądź zlewem syfon z króćcem do podłączenia rury. Ale sprawdzi się to zazwyczaj tylko w kuchni, gdzie większość instalacji jest zabudowana. W łazience w ostateczności można przerzucić węża do wanny lub sedesu.

 

* Jeśli robiąc pranie, chcesz oszczędzić sobie schylania i obciążania kręgosłupa, umieść pralkę pod zabudowę na specjalnym podeście. Można go wymurować lub kupić gotowy. Podniesie to urządzenie do wygodnej wysokości. W podeście można też zamontować szufladę na detergenty lub wysuwany blat, na którym postawisz kosz na bieliznę.

 

Dodano: 24-10-2017