Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Elektrozaczepy

Wszystkie produkty(8)

z1
z

Dowiedz się więcej

Elektrozaczep (inaczej elektrorygiel) służy do zdalnego otwierania bramy, furtki lub drzwi przy użyciu prądu. Wybór odpowiedniego akcesorium jest istotny ze względu na jego późniejszą bezawaryjną pracę i trwałość. Podstawowy podział obejmuje elektrozaczepy standardowe i rewersyjne, choć wyróżnia się jeszcze więcej rodzajów, różniących się np. konstrukcją.

Elektrozaczepy – budowa i sposób działania

Elektrozaczep składa się z cewki nawiniętej na rdzeń elektromagnesu, kotwicy z układem dźwigni oraz obudowy. Prąd elektryczny płynie przez cewkę, dociera do dźwigni i zwalnia kotwicę – zamek zostaje otwarty. Większość elektrozaczepów jest zasilana prądem 12 V lub 25 V, ale można znaleźć akcesoria wymagające innego napięcia.

Rodzaje elektrozaczepów

Elektrozaczepy można podzielić np. ze względu na sposób działania – istnieją zatem standardowe i rewersyjne.

 • Elektrozaczepy standardowe (normaly closed, NC) – otwierają zamek w momencie, w którym przepływa przez nie prąd.
 • Elektrozaczepy rewersyjne (normaly open, NO) – w tym przypadku do otwarcia i zamknięcia drzwi wystarcza jedynie impuls elektryczny.

Co więcej, elektrozaczepy dzieli się ze względu na konstrukcję.

 • Elektrozaczepy symetryczne – mają regularny i symetryczny kształt, dzięki czemu łatwo się je montuje; niektóre zaczepy tego typu są bardzo wąskie, więc można je zainstalować w wyjątkowo cienkich drzwiach, na przykład z PVC.
 • Asymetryczne – takie elektrozaczepy montuje się nieco trudniej, są przeznaczone do drzwi każdego rodzaju (otwieranych na prawo lub lewo).
 • Elektrozaczepy z regulowaną zapadką – pod wpływem zmian temperatury metal może się kurczyć albo rozszerzać; w takich warunkach odpowiednio wyregulowana zapadka sprawia, że zamek działa prawidłowo.
 • Elektrozaczepy ze stałą zapadką – w akcesoriach tego typu nie można jej wyregulować.
 • Elektrozaczepy z wyślizgiem – charakteryzują się tym, że w ościeżnicy nie trzeba wycinać otworu dla pracującej zapadki. Mechanizm jest w niej schowany i całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Sprawdza się w wąskich ościeżnicach.
 • Niskoprądowe – elektrozaczepy pobierające mniej prądu.
 • Wzmocnione – elektrozaczepy przeznaczone do pracy z ciężkimi skrzydłami drzwiowymi; wytrzymują nacisk do 1000 kg (standardowe zaczepy pracują przy nacisku nieprzekraczającym 300 kg).
 • Elektrozaczepy do drzwi przeciwpożarowych – typowe elektrozaczepy pracują prawidłowo w temperaturze nieprzekraczającej 400°C. Modele w drzwiach przeciwpożarowych mogą wytrzymać temperaturę rzędu 1000°C przez 60 minut.

Czym kierować się przy wyborze elektrozaczepu?

Elektrozaczepy są poddawane dużym obciążeniom, więc warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne.

 • Trwałość – określana liczbą bezawaryjnych cykli otwierania i zamykania; zazwyczaj oscyluje w przedziale od 10 do 20 tysięcy.
 • Rewers – możliwość „odwrócenia” sposobu działania elektrozaczepu (zamyka drzwi, gdy płynie przez niego prąd lub gdy otrzyma pojedynczy impuls elektryczny; otwiera je po odcięciu zasilania).
 • Energooszczędność – niektóre elektrozaczepy mają specjalny układ ograniczający zużycie prądu; wykorzystuje się go zwłaszcza w modelach zasilanych bateryjnie.
 • Odporność – obudowa elektrozaczepu powinna chronić go przed wilgocią, skrajnymi temperaturami oraz korozją.
 • Sygnalizacja zamknięcia drzwi – sygnał świetlny lub dźwiękowy informuje o tym, czy drzwi zostały poprawnie zamknięte.

Wiele elektrozaczepów ma dodatkowe funkcje, takie jak pamięć, dzięki której mogą zwolnić blokadę drzwi do momentu, aż zostaną one otwarte. Wyłącznik zamontowany na obudowie pozwala dezaktywować elektrozaczep na określony czas – potrzebny np. na rozładowanie większego transportu czy przejście dużej grupy osób.