Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Systemy Smart Home

Wszystkie produkty(85)

z5

(14)
637 zł/ szt.
799 zł / szt.
taniej o 162 zł

69 zł/ szt.

(5)
1447 zł/ szt.
1699 zł / szt.
taniej o 252 zł

(33)
1687 zł/ szt.
1929 zł / szt.
taniej o 242 zł

(1)
119 zł/ szt.

(3)
199 zł/ szt.

(3)
139 zł/ szt.

219 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Inteligentne systemy zarządzające domem kiedyś wydawały się nierealne, dziś – powoli stają się codziennością. Coraz częściej stosuje się rozwiązania tego typu – od najprostszych urządzeń, automatyzujących określone czynności, po skomplikowane systemy, komunikujące się ze sobą i zarządzające pracą domowych instalacji. Czym są współczesne systemy Smart Home?

Inteligentny dom, czyli jaki?

Zasada działania systemów Smart Home polega na zintegrowaniu wielu różnych instalacji i systemów (wentylacja, ogrzewanie, system alarmowy, oświetlenie, podlewanie ogrodu) w jeden, którym można sterować za pomocą panelu, pilota, smartfona lub innych urządzeń mobilnych. Istotą działania Smart Home są nieograniczone możliwości konfiguracji, zgodnie z upodobaniami i potrzebami mieszkańców domu, zależnie od pory dnia, roku itp.

Elementy składowe systemów Smart Home

Rodzaj i liczba elementów składowych systemu Smart Home zależą od jego wielkości i stopnia skomplikowania. Jednak pewne części są wspólne dla wszystkich rozwiązań.

  • Czujniki – w skład systemu mogą wchodzić czujniki temperatury, wilgotności, gazu, dymu, ruchu i inne. Współczesne systemy Smart Home pozwalają na coraz bardziej złożone czynności, np. na uchylenie bramy lub furtki, gdy stanie przed nią kurier. Czujniki montowane w odpowiednich miejscach informują mieszkańców o wystąpieniu konkretnego zdarzenia, np. wysyłają powiadomienia, SMS-y, uruchamiają alarm.
  • Inteligentne gniazdka – smart plug. Każdy sprzęt podłączony do sieci elektrycznej za pośrednictwem takiego gniazdka staje się częścią systemu Smart Home. Użytkownicy mogą włączać, wyłączać oraz zdalnie sterować podłączonym urządzeniem z poziomu aplikacji. Inteligentne gniazdka pozwalają tworzyć harmonogramy pracy dla podłączonych do nich urządzeń.
  • Oświetlenie i ogrzewanie – podstawowe składowe inteligentnego systemu zarządzania domem. Automatyzacja w tym zakresie pozwala na zdalne oraz zaplanowane zgodnie z harmonogramem włączanie i wyłączanie oświetlenia. Czujniki zmierzchowe automatycznie dostosowują poziom światła do warunków panujących na zewnątrz. Inteligentne ogrzewanie utrzymuje z kolei w poszczególnych pomieszczeniach zadaną temperaturę.
  • Kamery i alarmy – systemy monitoringu są równie popularne jak sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem. Instalacja czujników ruchu i kamer pozwala na stworzenie spójnego systemu, zapewniającego mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Podczas gdy domowników nie ma w domu, system może pozorować ich obecność, uruchamiając oświetlenie losowo lub w określonych godzinach. W razie nieprzewidzianych zdarzeń, może powiadomić właścicieli lub odpowiednie służby.

Wszystkie wymienione elementy to tzw. komponenty funkcjonalne systemów Smart Home. Oprócz tego są jeszcze elementy sterujące, które umożliwiają zarządzanie całym systemem. Należą do nich: centralki, (inteligentne panele instalowane na ścianach), tablety, przyciski czy piloty. Obserwacja wszystkiego, co dzieje się w monitorowanych pomieszczeniach, jest możliwa także z poziomu aplikacji na smartfon lub komputer.

Zalety systemów Smart Home

Rozbudowane, inteligentne systemy zarządzające domem, nadal nie są powszechne. Jednak ich poszczególne komponenty na stałe zagościły już w życiu ludzi. Automatycznie podnoszone rolety, systemy alarmowe lub te sterujące ogrzewaniem, roboty sprzątające i myjące okna – to przykłady coraz chętniej wykorzystywanych urządzeń, które są filarami rozwiązań typu Smart Home. Możliwości systemów tego typu stale się zwiększają a już teraz znacząco ułatwiają i usprawniają codzienne życie domowników.