Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Alarmy, monitoring

Niektórych niebezpiecznych sytuacji jesteśmy w stanie uniknąć, wyposażając nasz dom w systemy zabezpieczające. Czujniki alarmowe odpowiednio wcześnie poinformują nas o zagrożeniu, co umożliwia szybszą reakcję i zminimalizowanie skutków np. pożaru, a wręcz może uratować życie. Równie ważnymi elementami mającymi wpływ na nasze bezpieczeństwo są systemy alarmowe informujące o próbie wtargnięcia do naszego domu, oraz monitoring, który ułatwi identyfikację sprawcy.

Wszystkie produkty(142)

z8

129 zł/ szt.
149 zł / szt.
13% taniej

219 zł/ szt.
249 zł / szt.
12% taniej

139 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Każdy system alarmowy składa się z określonych urządzeń, których zadaniem jest ochrona danego miejsca przed niebezpieczeństwem. Systemy alarmowe dzielą się na: antywłamaniowe, przeciwpożarowe, antynapadowe, monitorujące i inne. Przeznaczenie danego systemu zależy od jego elementów składowych. Decydującym czynnikiem jest typ centrali (płyty głównej) – to kluczowa część całej instalacji. Ważne są też manipulatory, czujniki i elementy detekcyjne.

Rodzaje systemów alarmowych

  • Antywłamaniowe – podstawowymi elementami systemu są czujniki – podczerwieni lub magnetyczne – montowane w okolicy drzwi i okien.
  • Antynapadowe – system uruchamiany jest ukrytym przyciskiem lub pilotem.
  • Przeciwpożarowe – podstawowymi elementami są czujniki dymu i ognia, rozmieszczone w newralgicznych miejscach. W razie detekcji zagrożenia, uruchamiają alarm.
  • Systemy monitorujące – umożliwiają stałą obserwację danego terenu bądź obiektu.
  • Systemy kontroli dostępu – pozwalają na wstęp do danego obiektu tylko wybranym osobom. Są oparte na różnych metodach identyfikacji np. zbliżeniu karty, wpisaniu PIN-u lub hasła, użyciu dedykowanej aplikacji w smartfonie albo na analizie biometrycznej (linii papilarnych, tęczówki oka, twarzy).

Z czego składają się systemy alarmowe?

  • Centrala – bazowym elementem całej instalacji jest płyta główna (centrala). Koordynuje działanie wszystkich czujników w danym systemie. Zbiera i przetwarza sygnały z detektorów, w razie potrzeby uruchamia alarm, wysyła informację do właściciela lub agencji ochrony. Ponadto zarządza różnymi funkcjami inteligentnych domów (np. blokuje bramy). Zaawansowane centrale mogą być również obsługiwane zdalnie – za pomocą klawiatury, komputera lub telefonu. Mają rejestr zdarzeń, odnotowujący czas włączenia i wyłączenia centrali, informują o tym, który czujnik się uaktywnił itd. Centrala nieustannie musi być zasilana, więc istotnym elementem systemu jest również akumulator. Zadziała w sytuacji, gdyby nastąpiła przerwa w dostawie prądu – lub ktoś celowo starałby się go odłączyć.
  • Czujniki, kamery – pojedyncze elementy, instalowane w miejscach potencjalnego zagrożenia. Monitorują niewielki fragment przestrzeni, przesyłając dane do centrali. W przypadku systemów antywłamaniowych, czujki magnetyczne (kontaktrony) rejestrują każde otwarcie drzwi lub okna. Czujniki dymu odpowiadają na pojawienie się ognia sygnałem dźwiękowym, czujniki akustyczne reagują na dźwięk tłuczonego szkła. Montowane w domach i mieszkaniach detektory na podczerwień (czujki ruchu PIR) reagują, gdy ktoś wejdzie do środka itd. Niektóre czujki mają specjalne algorytmy, odróżniające ruchy człowieka i zwierzęcia. Nowoczesne urządzenia są również wyposażone w tzw. antymasking – uruchamiają alarm w momencie, gdy ktoś próbuje je zasłonić.
  • Sygnalizatory – mogą być wbudowane w czujniki lub montowane osobno. Sygnalizatory akustyczne generują dźwięk o natężeniu powyżej 75 dB. Akustyczno-optyczne, oprócz sygnalizacji dźwiękowej, mają też świetlną. Występują w wersji wewnętrznej i zewnętrznej. Mogą być dodatkowo wyposażone w: styk antysabotażowy, zabezpieczenie przed unieruchomieniem sygnalizatora w wyniku zalania go pianką montażową.
  • Sterowniki (manipulatory) – służą do zarządzania systemem. To różnego rodzaju panele sterujące, mocowane na ścianach, oraz urządzenia mobilne: tablety, piloty, breloki, karty dostępu.

Alarm i monitoring – system przewodowy czy bezprzewodowy?

Instalacje alarmowe i monitoring zwykle są montowane w nowoczesnych budynkach. Łatwiej wówczas stworzyć dyskretny, a zarazem rozbudowany system zabezpieczeń. Alarm i monitoring można jednak zainstalować także w starszych budynkach. W nich często instaluje się systemy bazujące na urządzeniach bezprzewodowych. W przeciwnym razie trzeba by kuć ściany, by poprowadzić w nich przewody. Optymalnym rozwiązaniem nierzadko są systemy mieszane – wygodne i niewymagające zbytniego ingerowania w strukturę budynku.