Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe decyduje często o charakterze naszej łazienki. Inaczej wyglądają pomieszczenia oświetlone punktowym sufitowym światłem, inaczej bocznymi kinkietami, a jeszcze inaczej dekoracyjnymi plafonierami w kształcie kryształowych żyrandoli. Inaczej dobierzemy oświetlenie do łazienek klasycznych, inaczej do SPA, a jeszcze inaczej do pomieszczeń industrialnych. Oferujemy zarówno oświetlenie sufitowe, oświetlenie nad lustrem czy oświetlenie obok lustra. W ofercie Leroy Merlin znajdziecie też szereg specjalistycznych opraw przydatnych przy wykonywaniu makijażu, pielęgnacji twarzy, itp. Produkty z oferty można zamówić przez internet i odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(170)

z9
(5)
117 zł/ szt.
139 zł / szt.
15% taniej
(10)
107 zł/ szt.
129 zł / szt.
17% taniej
(10)
147 zł/ szt.
179 zł / szt.
17% taniej
(1)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej
(6)
97 zł/ szt.
119 zł / szt.
18% taniej
(1)
39,99 zł/ szt.
59,99 zł/ szt.
79,99 zł/ szt.
119 zł/ szt.
119 zł/ szt.
119 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Oświetlenie łazienkowe Leroy Merlin spełni oczekiwania Klientów związane z designem oraz funkcjonalnością. Dwie najbardziej popularne formy opraw montowanych w łazienkach, czyli lampy sufitowe i oświetlenie łazienkowe nad lustrem, to produkty nie tylko ładne i praktyczne, ale również spełniające zaostrzone wymogi bezpieczeństwa określone dla łazienek znajdujących się w domach i mieszkaniach.

Łazienki są pomieszczeniami, wobec których stosuje się podwyższone standardy związane z bezpieczeństwem przebywających w nich ludzi. O tragicznych skutkach porażenia prądem elektrycznym nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego nie dziwi fakt, że oprawy stosowane w łazienkach podlegają szczególnym wymaganiom. Każdy z produktów w tej kategorii dostępny w sklepach Leroy Merlin jest wyposażony w oznaczenia techniczne, które wskazują na możliwość zastosowania w konkretnym miejscu w łazience. Bezpieczeństwo, choć niewątpliwie jest w tym przypadku najważniejsze, powinno iść w parze z funkcjonalnością i stylowym wzornictwem, dlatego oferujemy wiele opraw sufitowych oraz kinkietów, które pozwolą w komfortowy sposób oświetlić każdą łazienkę i będą niewątpliwie stanowić jej ozdobę.

Oświetlenie łazienkowe ‒ jakie wymagania musi spełniać?

Wybór lampy do mieszkania jest podporządkowany przede wszystkim wystrojowi wnętrz. Oświetlenie dopasowujemy do naszych upodobań, stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie oraz użyteczności oprawy wyrażającej się intensywnością światła i jego barwą. Warto mieć na uwadze fakt, że łazienka jest pomieszczeniem specyficznym pod względem zasilania w energię elektryczną. Prąd w połączeniu z wodą stanowi bardzo groźną kombinację, która stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. To dlatego wszystkie urządzenia i instalacje elektryczne w łazienkach, również oprawy oświetleniowe, muszą spełniać określone warunki bezpieczeństwa.

Obowiązujące przepisy, normy i zasady sztuki budowlanej dzielą łazienkę na strefy zagrożenia, w których dopuszcza się montaż opraw o odpowiednich klasach ochronności i stopniu ochrony charakteryzowanym przez współczynnik IP. Wyróżnia się cztery klasy ochronności (0, I, II i III), przy czym w łazience istotna z punktu widzenia opraw jest klasa II, natomiast minimalne stopnie ochrony IP opraw w łazienkach zależą od strefy, w której dana oprawa została zainstalowana. Zgodnie z normą PN-HD 60364-7-701:2010 w każdej łazience wyróżnia się 4 strefy:

  • strefa 0 ‒ jest to wnętrze wanny lub basenu natryskowego. Oprawy zainstalowane w tej strefie mają stopień ochrony równy co najmniej IPX7 (litera X zastępuje dopuszczalne cyfry charakterystyczne od 0 do 6) i muszą być zasilane prądem o obniżonym napięciu;
  • strefa 1 ‒ jest ograniczona dwiema płaszczyznami: pionową, która przebiega wzdłuż zewnętrznej krawędzi obrzeża basenu natryskowego lub wanny, w odległości 0,60 m od prysznica pozbawionego basenu natryskowego, oraz poziomą, która przebiega na wysokości 2,25 m od poziomu posadzki. Oprawy sufitowe i kinkiety znajdujące się w tej strefie powinny mieć stopień ochrony równy co najmniej IPX5 i również muszą być zasilane napięciem obniżonym;
  • strefa 2 ‒ jest ograniczona płaszczyzną poziomą na wysokości jak w strefie 1 (2,25 m od poziomu posadzki) oraz pionową przebiegającą w odległości 0,60 m na zewnątrz płaszczyzny pionowej ograniczającej strefę 1. Kinkiety łazienkowe i oprawy sufitowe znajdujące się w tej strefie mogą być zasilane napięciem sieciowym, czyli z instalacji domowej (230 V), jednak powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IPX4 oraz II klasę ochronności (oznaczenie symbolem kwadratu w kwadracie). W Leroy Merlin w dziale z oprawami łazienkowymi na każdym produkcie wyszczególniono zarówno klasę ochronności, jak i współczynnik IP;
  • strefa 3 ‒ jest ograniczona płaszczyzną poziomą tak jak w strefie 1 i 2 (2,25 m od podłogi) oraz pionową przebiegającą w odległości 2,40 m na zewnątrz od płaszczyzny ograniczającej strefę 2. W tej strefie można stosować oprawy o stopniu ochrony nie mniejszym niż IPX1 zasilane napięciem 230 V.

Ważna wskazówka: przytoczone powyżej zasady dotyczą wyłącznie doboru opraw o odpowiednich parametrach technicznych. Adekwatne normy stosuje się do wszystkich urządzeń elektrycznych i instalacji montowanych w łazience. Chcąc zainstalować jakikolwiek sprzęt zasilany elektrycznie, a także gniazdka elektryczne w łazience, należy bezwzględnie zlecić te czynności uprawnionemu elektrykowi.

Oświetlenie sufitowe – jasna przestrzeń każdej łazienki

Oświetlenie sufitowe w łazienkach to najczęściej plafon łazienkowy (plafoniera) montowany na tynku lub oprawa stropowa instalowana w tynku lub suficie podwieszanym. Rzadko spotyka się w łazienkach lampy wiszące ‒ jeśli już, to w specyficznych aranżacjach lub w przypadku wysokich pomieszczeń, gdzie obniżenie źródła światła pozwala na lepsze doświetlenie łazienki. Oświetlenie łazienkowe sufitowe, które oferujemy w Leroy Merlin, spełnia normy stosowane w budownictwie w odniesieniu do łazienek. W zależności od strefy montażu dostępne są oprawy sufitowe o różnych stopniach IP (od IP65 do IP44), natomiast zależnie od preferowanego źródła światła można je dobrać pod względem rodzaju trzonka (od typowych E27, E14, GU10 poprzez GU5.3 i G9 aż po niestandardowe GX13) i użyć do nich żarówki energooszczędnej, najczęściej ledowej. Oferujemy również oświetlenie sufitowe LED z wbudowanymi diodami.

Oprawy oświetleniowe sufitowe prezentowane w kategorii produktów przeznaczonych do łazienek są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej – od uniwersalnej bieli poprzez minimalistyczne czernie i szarości po zwracające uwagę srebro i złoto. Podobna różnorodność wyboru dotyczy marek: CANDELLUX, PHILIPS, PAULMANN czy MARKSLOJD to producenci znani ze swoich rozwiązań od lat zarówno na rynku światowym, jak i rodzimym.

Oświetlenie nad lustrem – doskonałe uzupełnienie lamp sufitowych

Oprawy dobrane pod kątem intensywności oświetlenia to jeden z ważnych elementów dobrze zaaranżowanej łazienki. Dlatego najczęściej oprócz oświetlenia sufitowego w łazience instaluje się również oświetlenie łazienkowe nad lustrem. Kinkiet łazienkowy najczęściej przyjmuje formę oświetlenia punktowego o liczbie punktów światła (żarówek) od 1 do 3. Chętnie wybieraną formą oświetlenia do łazienek nowoczesnych jest kinkiet z reflektorami o regulowanym kącie nachylenia. Oprawa tego rodzaju umożliwia dogodne ustawienie strumienia światła w pożądanym kierunku. Lepiej jednak, aby światło nad lustrem było nieco rozproszone. W przeciwnym razie może tworzyć cienie na twarzy. Kinkiet nad lustrem może być wyposażony w gniazda pasujące do różnych trzonków – kupując do nich żarówki należy się upewnić, jaki powinny mieć trzonek. W Leroy Merlin oferujemy również oprawy ścienne z wbudowanymi diodami LED. Podobnie jak w przypadku opraw sufitowych kinkiety dostępne są w różnych klasach szczelności i o zróżnicowanych współczynnikach IP, które można stosować w łazienkach, w każdym przypadku zwracając uwagę na strefę montażu.

Oświetlenie obok lustra

Drugim z najczęściej stosowanych sposobów oświetlenia lustra jest montaż opraw obok lustra, a konkretnie po jego obydwu stronach. Niekiedy lampy instalowane po bokach lustra stosuje się jako dodatkowe, uzupełniające oświetlenie montowane pod sufitem, czasem także w roli oświetlenia samodzielnego. W Leroy Merlin oferujemy oprawy przeznaczone specjalnie do montażu bocznego. Produkty w tej grupie zostały dobrane tak, żeby dawały światło rozproszone, które w przypadku lokalizacji opraw po bokach lustra jest niezbędne do dobrego oświetlenia osoby przed lustrem, a jednocześnie nie oślepia jej. Oświetlenie boczne lustra łazienkowego to przede wszystkim oprawy wyposażone w klosze o różnych kształtach lub plafony, które doskonale rozpraszają światło. Z kolei reflektorki, które również mogą być stosowane w funkcji oświetlenia bocznego, mają możliwość regulacji strumienia światła i ustawienia ich w taki sposób, żeby oświetlały, nie oślepiając. W tej kategorii produktów również oferujemy oprawy o różnych klasach szczelności i przystosowanych do źródeł światła (najczęściej żarówek ledowych) o trzonkach E14, GU10, G9 oraz wbudowanych diodach LED, zapewniając Klientom duży wybór opraw łazienkowych montowanych przy lustrze.