Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Prostowniki

Jeśli potrzebujesz naładować akumulator w samochodzie, motorze lub lodzi, musisz zaopatrzyć się w prostownik. Kupując prostownik, zwróć uwagę na pojemność swojego akumulatora i możliwości prostownika.

Wszystkie produkty(9)

z1

(1)
47,99 zł/ szt.

(2)
74,99 zł/ szt.

(6)
149 zł/ szt.

38,99 zł/ szt.

(1)
121 zł/ szt.

(4)
189 zł/ szt.

(18)
314 zł/ szt.

(14)
284 zł/ szt.

(3)
85,88 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Za pomocą prostownika można zregenerować różne baterie. Większość urządzeń tego typu zmienia napięcie przemienne na stałe. Dlatego prostowniki najczęściej wykorzystuje się do ładowania akumulatorów stosowanych w samochodach, motocyklach, łodziach itp. Prostownik musi być dopasowany do typu akumulatora oraz jego pojemności.

Rodzaje prostowników

Wybór odpowiedniego prostownika nie jest łatwy, ponieważ urządzenia tego typu dzielą się na kilka rodzajów.

  • Prostowniki standardowe – pełnią funkcję transformatorów, do których podłącza się akumulatory. Takie prostowniki ładują baterię, jednak w żaden sposób jej nie chronią. Obecnie są najpopularniejsze, stosuje się je praktycznie we wszystkich warsztatach. To proste w obsłudze i skuteczne urządzenia, pozbawione dodatkowych funkcji, służących do precyzyjnego kontrolowania procesu ładowania. Zaletą standardowych prostowników jest atrakcyjna cena.
  • Prostowniki mikroprocesorowe – jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń. Mają układ sterujący, który dostosowuje natężenie prądu i pozostałe parametry ładowania do wymogów akumulatora. Gdy zostanie on w pełni naładowany, układ odcina napięcie. Prostowniki tego typu mają zabezpieczenia przed skokami napięcia oraz zwarciami, są zatem proste w obsłudze i bezpieczne. Można je podłączać nawet do akumulatorów, które jednocześnie są podłączone do instalacji elektrycznej pojazdu. Prostowniki mikroprocesorowe są droższe niż standardowe, ale za ich pomocą da się ładować akumulatory różnego rodzaju (żelowe oraz kwasowo-ołowiowe).
  • Prostowniki impulsowe – używane do akumulatorów umożliwiających zastosowanie nowoczesnego sposobu szybkiego ładowania baterii. W tym przypadku transformator nie jest podłączany bezpośrednio do akumulatora. Specjalny tranzystor ładuje baterię, wykorzystując do tego impulsy o wysokiej częstotliwości (do kilkunastu tysięcy na sekundę). Dzięki tej technologii nie dochodzi do strat energii. Prostownik impulsowy jest bardzo wydajny i szybki, jednak przeważnie nie nadaje się do ładowania głęboko rozładowanych akumulatorów.
  • Prostowniki trakcyjne – wydajne urządzenia, które mogą szybko naładować akumulator. Są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych (ze względu na wysoką cenę oraz duże gabaryty). Prostowniki trakcyjne ładują akumulatory maszyn i urządzeń zużywających najwięcej prądu (np. wózków widłowych). Ponadto wykorzystuje się je do ładowania baterii w samochodach elektrycznych oraz kamperach.

Prostowniki – najważniejsze parametry

Każdy prostownik powinien być kompatybilny z akumulatorami określonego typu. Najczęściej te urządzenia służą do ładowania akumulatorów w samochodach osobowych. Niektóre pojazdy, zwłaszcza starsze, są wyposażone w akumulatory kwasowo-ołowiowe. Do ich naładowania wystarczą tanie, uniwersalne prostowniki. W nowszych autach stosuje się na ogół akumulatory żelowe, które ładuje się za pomocą prostowników mikroprocesorowych. Oprócz rodzaju prostownika ważne są jego parametry techniczne.

  • Prąd ładowania – określa się go w amperach (A). Istotne są: prąd szczytowy i skuteczny, z naciskiem na ten drugi. Aby ładowanie było szybkie i wydajne, prąd skuteczny powinien wynosić ok. 10% pojemności akumulatora (nie mniej).
  • Napięcie wyjściowe – określane w voltach (V). Napięcie wyjściowe prostownika powinno być takie samo, jak akumulatora (przy czym nowoczesne prostowniki często są wyposażone w regulację napięcia wyjściowego). Akumulatory w samochodach mają przeważnie 12 V, w motocyklach 9 V, a te w maszynach rolniczych – 24 V. Regulacja napięcia w prostownikach z reguły obejmuje: 6 V/12 V lub 12 V/24 V.
  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia – to m.in. możliwość ładowania akumulatora bez odłączania go od instalacji elektrycznej, stabilizacja napięcia w prostowniku, możliwość ładowania różnych akumulatorów (prostowniki mikroprocesorowe), system chłodzenia w prostowniku, funkcja BOOST (szybkie ładowanie), automatyczne odsiarczanie akumulatora itp.

Niektóre dodatkowe funkcje przydają się rzadko, w ściśle określonych sytuacjach. W razie wątpliwości warto poprosić sprzedawcę o radę – kupowanie drogiego, zaawansowanego technicznie prostownika nie ma sensu, jeśli jego możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane.