Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Spawarki i akcesoria

Jeśli potrzebujesz połączyć ze sobą elementy konstrukcyjne, idealnym rozwiązaniem będą spawarki - tu możesz wybrać pomiędzy transformatorową lub inwerterową, lub półautomatem spawalniczym. Kupując urządzenie do spawania nie zapomnij o elektrodach, rękawicach i masce spawalniczej.

Wszystkie produkty(96)

z5
4,88 zł/ opak.
7,88 zł / opak.
38% taniej
(29)
1549 zł/ szt.
(28)
779 zł/ szt.
(2)
619 zł/ szt.
(6)
679 zł/ szt.
(2)
68,29 zł/ szt.
29,29 zł/ opak.
25,29 zł/ szt.
14,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Spawarki pozwalają trwale połączyć metalowe elementy. Istnieją spawarki różnego typu: transformatorowe, inwerterowe oraz półautomaty spawalnicze. Do spawania niezbędne są spoiwo (zależne od rodzaju spawarki i powierzchni bazowej) oraz akcesoria: maska spawalnicza i odpowiednie rękawice.

Rodzaje spawarek

Wykorzystując określone spoiwo, spawarka łączy metalowe elementy. Do spawania niezbędne są również elektrody. Między nimi a powierzchnią spawanych elementów powstaje łuk elektryczny. Topi spoiwo, a tym samym – trwale łączy oba elementy. Najważniejszą częścią spawarki jest moduł zasilający, wyposażony w przyciski oraz regulatory. Do niego jest podłączona elektroda z zaciskiem. System chłodzenia składa się z wentylatorów i radiatorów. W trakcie spawania zapewniają bezpieczeństwo. Spawarki można podzielić ze względu na dwa podstawowe kryteria: rodzaj spoiwa lub rodzaj zasilania.

  • Spawarki elektryczno-transformatorowe – to m.in. spawarki migomat, wyposażone w regulację napięcia co 10-20 amperów. Urządzenia tego typu są ciężkie i zużywają znaczne ilości prądu. Zapewniają mniejszy komfort pracy niż urządzenia inwerterowe, poza tym są mniej dokładne. Ich atutem jest natomiast niższa cena.
  • Spawarki inwerterowe – to m.in. modele przeznaczone do spawania metodą TIG. Spawarki tego typu zazwyczaj są niewielkie i wygodne w obsłudze. Tworzą precyzyjne oraz trwałe łączenia.

Spawarki można podzielić także ze względu na rodzaj wykorzystywanego w nich spoiwa.

  • MMA – to spawarki, zarówno elektryczno-akumulatorowe, jak i inwerterowe, które wykorzystują elektrody otulone. W czasie spawania rozgrzany topnik tworzy otulinę gazową, zabezpieczającą spaw. Praca z urządzeniami tego typu jest dość czasochłonna.
  • MIG/MAG (migomat, półautomat spawalniczy) – popularne i wydajne spawarki, przeznaczone do pracy w osłonie gazowej. Gaz jest dostarczany z butli. Zależnie od potrzeb, do spawania są wykorzystywane gazy obojętne (jak argon) lub biorące aktywny udział w procesie spawania (tlen, dwutlenek węgla).
  • TIG – podobnie jak w przypadku spawarek migomat, gaz jest dostarczany z butli. Różnica polega na tym, że spawarki TIG mają nietopliwe elektrody, które rozgrzewają się i częściowo topią spawaną powierzchnię. To uniwersalne narzędzia, pozwalające spawać blachę o różnej grubości. Za ich pomocą można spawać nawet powłoki cieńsze niż 1 mm.

Spawarki – najważniejsze cechy

Istotny jest wybór spawarki odpowiedniego rodzaju. Spawarki migomat to duże i ciężkie urządzenia, które spawają nieco wolniej. Są tańsze od nowoczesnych spawarek TIG, które – ze względu na wysoką wydajność i prostotę obsługi – często są wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach.

Okazjonalnie wykorzystywane spawarki mogą generować natężenie poniżej 250 amperów. Wystarczą do amatorskich zastosowań. Profesjonalna spawarka powinna generować napięcie przekraczające 250 amperów. To, jak grube elementy można spawać, zależy od typu i średnicy elektrod – im jest większa, tym grubsze elementy da się łączyć.

Akcesoria do spawarek

Do spawania niezbędne są także odpowiednie akcesoria, chroniące oczy i twarz spawacza przed iskrami oraz odpryskami metalu. Tę funkcję pełnią przyłbice, tradycyjne lub samościemniające. Podczas pracy przydają się również okulary spawalnicze z miękką wyściółką. Konieczne trzeba zaopatrzyć się w rękawice (wykonane z kilku warstw tkanin, tworzywa lub skóry o odpowiedniej grubości). Powinny mieć certyfikat zgodności z normą EN 12477/A1:2005. Preparat antyodpryskowy sprawia z kolei, że odpryski metalu nie przyklejają się do spawanych elementów oraz dyszy palnika.