Pistolety do przedmuchiwania i pompowania
Dowiedz się więcej
Pistolety do przedmuchiwania i pompowania są podstawowym wyposażeniem każdego profesjonalnego warsztatu, ale i niejednego przydomowego garażu. Dzięki odpowiednim końcówkom (dyszom), narzędzia pompujące szybko można przekształcić w niewielkie urządzenia do odkurzania i przedmuchiwania zanieczyszczonych elementów.
Pistolet do pompowania i przedmuchiwania – konstrukcja
Pistolety do pompowania (pistolety do przedmuchiwania) składają się z uchwytu i spustu, uwalniającego strumień powietrza, oraz z manometru wskazującego ciśnienie wewnątrz koła, materaca, dętki itp. Niektóre pistolety mają również zawór odpowietrzający, który pozwala szybko wypuścić powietrze z napompowanego przedmiotu.
Manometr powinien mieć legalizację, potwierdzającą spełnienie wszystkich wymaganych prawnie norm i będącą jednocześnie poświadczeniem dopuszczenia do użytku. Wskaźniki tego typu mają najczęściej odpowiednie oznaczenie umieszczone na korpusie. Nieodzowną częścią pistoletu do pompowania jest również przewód doprowadzający powietrze, który powinien być wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów – w zależności od warunków, w jakich pistolet będzie użytkowany. Może być on odporny na działanie chemikaliów, oleju itp.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem pistoletu do przedmuchiwania i pompowania?
W przypadku narzędzi pneumatycznych istotna jest przede wszystkim szczelność. Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie sprzętu i na tej podstawie dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach.
- Zakres pracy pistoletu do pompowania – jeżeli pistolet ma być używany głównie do pompowania dużych kół samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych itp., zakres jego pracy powinien być większy – do około 12 barów. W pozostałych przypadkach ten parametr nie ma aż tak dużego znaczenia.
- Sztywna przedłużka pistoletu – jej obecność również zależy od rodzaju pompowanych kół (niektóre z nich mają wentyle umieszczone głęboko wewnątrz felgi i dostęp do nich może być utrudniony – przedłużka znacznie ułatwia wtedy napompowanie koła).
- Elastyczna dysza – niektóre pistolety są wyposażone w długą, elastyczną dyszę, która ułatwia pompowanie niezależnie od położenia wentyla.
- Długa końcówka do przedmuchiwania – pistolet może być również wyposażony w sztywną przedłużkę z wąskim zakończeniem, która służy do przedmuchiwania drobnych lub delikatnych elementów. Taka końcówka umożliwia dozowanie powietrza.
- Wysoka jakość przewodu – powinien być on odporny na zginanie, elastyczny i odpowiednio długi, dzięki czemu praca będzie bardziej komfortowa.
- Solidne końcówki – warto mieć w pistolecie wymienne, solidne końcówki, umożliwiające pompowanie oraz przedmuchiwanie zabrudzonych elementów.
Kompresor – podstawa działania każdego pistoletu do pompowania i przedmuchiwania
Każdy pistolet do pompowania i przedmuchiwania potrzebuje sprężonego powietrza. Zapewnia je kompresor, będący rodzajem sprężarki, która napełnia zbiornik sprężonym powietrzem. W przydomowych warsztatach najczęściej stosuje się kompresory z około 250- lub 300-litrowym pojemnikiem. Modele do zastosowań profesjonalnych mają nawet dwukrotnie większe zbiorniki. Najpopularniejsze z nich są w stanie wygenerować 6-10 barów, choć istnieją również znacznie mocniejsze urządzenia – można je spotkać np. na stacjach benzynowych. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów:
- olejowe – duże i ciężkie urządzenia, w których do zredukowania tarcia tłoków używany jest olej. Może się zdarzyć, że z czasem pewna jego ilość będzie przenikać do sprężonego powietrza. Takie kompresory są najczęściej wykorzystywane w warsztatach samochodowych i innych miejscach, w których zanieczyszczone powietrze nie stanowi zbyt dużego problemu;
- bezolejowe – tłoki sprężające powietrze są wykonane z materiałów o niskim współczynniku tarcia. Tego typu kompresory zużywają się znacznie szybciej niż olejowe. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie zanieczyszczają powietrza, dlatego stosuje się je np. w gabinetach stomatologicznych.