Kompresory i urządzenia pneumatyczne

Dobierz kompresor określając rodzaj prac

Określ rodzaj prac malowanie, szlifowanie małych powierzchni (3) Zmień

Kompresory

Kompresor to narzędzie, które ułatwia prowadzenie prac w gospodarstwie domowym czy warsztacie. Dzięki sprężarkom zaoszczędzisz sporo cennego czasu budując dom, remontując mieszkanie lub pompując koła w samochodzie. Korzystanie z narzędzia bez konieczności podłączania go do gniazdka elektrycznego zapewniają kompresory akumulatorowe – świetnie sprawdzą się na biwaku czy działce. Zakupując sprzęt do warsztatu samochodowego czy firmy wulkanizacyjnej warto postawić na kompresory olejowe. Posiadają one zazwyczaj dużą wydajność oraz moc. Przed zakupem kompresora trzeba najpierw ustalić do jakich prac jest on nam niezbędny. Od tego bowiem zależeć będzie wysokość jego parametrów oraz cena. Przyjdź do sklepu Leroy i Merlin i sprawdź aktualną ofertę kompresorów.

Jedno sprytne urządzenie, dzięki któremu można przyspieszyć remont, naprawę samochodu, malowanie, tynkowanie, a także proste, ale częste czynności, takie jak pompowanie opon samochodu i roweru, materaca do spania lub pływania czy ulubionych zabawek plażowych dziecka. Kompresory to nie tylko sprzęt wykorzystywany przy produkcji lub w profesjonalnych zakładach. Te do domowego użytku stają się podstawowym wyposażeniem każdego garażu lub domowego warsztatu.

Kompresor a sprężarka – czym się różnią i do czego służą?

Chociaż czasami tych nazw używa się wymiennie, te dwa urządzenia nie są takie same. Kompresory to jedynie jeden z podtypów sprężarek, do których zalicza się jeszcze dmuchawy i wentylatory. Są to sprzęty, które podwyższają ciśnienie gazu lub wymuszają jego przepływ, co znajduje zastosowanie w warsztatach, na budowie, ale także w domu i garażu. Służą za napęd innych urządzeń, np. szlifierek, wiertarek, urządzeń do malowania natryskowego i piaskowania, pompek samochodowych i rowerowych, wentylatorów, odkurzaczy, a nawet suszarek do włosów.

Kompresor – jak działa i jak używać?

Kompresory to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. Mogą pomóc w garażu czy gospodarstwie domowym, jak również w przemyśle czy medycynie. Wyróżnia się dwa podstawowe typy kompresorów.

Kompresory tłokowe (wyporowe)

Najczęściej wykorzystywany rodzaj kompresorów. Za jego pracę odpowiada tłok, który poruszając się, zwiększa ciśnienie zassanego powietrza. Sprężone powietrze zbiera się w specjalnym pojemniku. Kompresory tłokowe mogą być zasilane akumulatorowo (są wtedy przenośne). W ofercie dostępne są także kompresory olejowe. Przy tego typu sprężarkach ważna jest jednak intensywność pracy. Nadają się do warunków domowych, garażu lub małego warsztatu, ponieważ nie mogą pracować w trybie ciągłym.

Kompresory tłokowe w warunkach domowych można wykorzystać, m.in. do:

  • pompowania opon samochodu i kół roweru,
  • pompowania materaców i sprzętu plażowego,
  • zasilania narzędzi pneumatycznych,
  • czyszczenia,
  • malowania w sposób natryskowy.

Kompresory śrubowe

To inny, bardziej wydajny i zapewniający ciągłość pracy typ sprężarek zbudowanych na bazie bloku śrubowego z dwoma obracającymi się śrubami, między które wpada powietrze. Ich ruch powoduje wzrost ciśnienia. Takie kompresory wykorzystuje się przemysłowo, w profesjonalnych warsztatach i stacjach produkcyjnych.