Wanny i akcesoria

Remontując łazienkę często stajemy przed wyborem, wanna czy kabina prysznicowa. Wanna pozwala celebrować moment kąpieli oraz może pełnić funkcję wanno kabiny. Zobacz jaką wannę wybrać aby spełniła Twoje oczekiwania.


Wanna prostokątna - jaką dobrać do łazienki?

Mała łazienka z wanną to nie problem. Wanna prostokątna doskonale sprawdza się w zabudowie od ściany do ściany. Standardowo wanny produkowane są w szerokościach od 120 cm do 200 cm więc do małej łazienki można dobrać odpowiednio małe wanny. Dobieramy wtedy długość wanny do szerokości ściany w łazience. Jeżeli na ścianach nie ma jeszcze płytek, należy pamiętać aby przy mierzeniu miejsca na wannę odliczyć kilka centymetrów na klei i glazurę.

Jeżeli nie chcemy aby wanna prostokątna zajmowała całą szerokość ściany, można wybrać mniejszy model. W takim przypadku krótszy bok, który nie przylega do ściany należy zabudować w taki sam sposób jak dłuższy bok. Zabudowa wanny prostokątnej jest bardzo prosta. Ułożenie płytek na płaskiej ściance zajmuje niewiele czasu. Jeszcze łatwiejszy i szybszy jest montaż dedykowanego panelu z akrylu.

W przypadku wanien prostokątnych bardzo łatwo jest sprawdzić czy dany model będzie nam odpowiadał. Wystarczy się w niej położyć. Im dłuższa wanna tym bardziej komfortową pozycję można przyjąć podczas kąpieli. Jeżeli w pozycji siedzącej możemy wyprostować kolana, lub kolana są tylko lekko ugięte to znaczy, że znaleźliśmy odpowiedni rozmiar. Dno i boki wanny może być wyprofilowany w różny sposób. Są wanny wyprofilowane w kształtach owalnych lub bardziej prostokątnych. Decyzja jak kształt należy wybrać, zależy od gustu lub stylu w jakim jest urządzona łazienka.

Wanna narożna – czy tylko do dużej łazienki?

Małe wanny narożne są przeważnie asymetryczne. Węższy bok ma szerokość przeważnie około 70 cm, czyli tyle co standardowa wanna prostokątna. Szerszy bok może mieć od 90 cm do 110 cm. Przy wyborze wanny narożnej asymetrycznej należy zwrócić uwagę na ilość miejsca do kąpieli wewnątrz. Wanny asymetryczne często posiadają dodatkowe wyprofilowanie które może pełnić funkcję siedziska podczas prysznica. Siedzisko takie jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób które wolą brać prysznic w wannie na siedząco. Wygospodarowanie miejsca na siedzisko w wannie sprawia, że jeżeli położymy się wannie narożnej podczas kąpieli, to będziemy mieli podobną ilość miejsca co w prostokątnej wannie o tej samej długości.

Szeroka część wanny narożnej może pełnić funkcję wanno kabiny. Wystarczy zastosować szklany parawan wannowy. W przypadku wanien narożnych konieczne jest zastosowanie parawanu o wyprofilowanej tafli szkła, lub parawanu składającego się z wieli elementów. Dzięki temu wanna narożna z parawanem będzie doskonale dopasowana i nie będzie problemów z ściekającą na podłogę wodą.

W przypadku dużych wanien narożnych i symetrycznych możliwa jest kąpiel nawet dwóch osób. Wanny takie mają boki o długości między 120 cm a 150 cm. Duża pojemność oznacza jednak duże zużycie ciepłej wody. Planując dużą wannę narożną warto zastosować zabudowę wanny za pomocą styropianowego nośnika. Nośnik wypełnia przestrzeń między wanną a ścianami i podłogą łazienki. Styropian bardzo dobrze izoluje termicznie więc woda z wanny narożnej będzie wolniej stygła.

Wanna wolnostojąca – odrobina luksusu

W przypadku dużej łazienki lub salonu kąpielowego można rozważyć zakup wanny wolnostojącej. Wanny takie kojarzone są przede z filmów historycznych. Wanna miedziana i nogi w kształcie lwich łap to przeszłość.

Współczesne wanny wolnostojące wykonane są z nowoczesnego konglomeratu i mogą przybierać różnorodne kształty. Technologia odlewu pozwala dowolnie kształtować ścianki wanny a grubość boku może wynosić od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów grubości. Różnorodność kształtów oraz dowolny kolor sprawia, że wannę wolnostojącą można dobrać do każdego stylu urządzenia łazienki. Konglomerat jest ciepły w dotyku jak akryl Dzięki temu wanny wolnostojące wykonane w tej technologii są

Wanny z hydromasażem – sposób na domowe SPA

Wanny z hydromasażem kojarzone są przede wszystkim, z dużymi, często dwuosobowymi wannami. W tej chwili producenci dają możliwość doposażenia praktycznie każdej wanny w funkcję hydroterapii. Możemy zatem, nawet w niezbyt dużej łazience w bloku zamontować prostokątną lub narożną wannę z hydromasażem.

Masaż w wannie może odbywać się za pomocą

  • strumienia wody
  • strumienia wody i powietrza

Niektóre wanny posiadają funkcję chromoterapii, czyli leczenia światłem. Kuracja odbywa się dzięki wbudowanemu oświetleniu Led, które emituje światło o barwach które dają efekt terapeutyczny.

Ponieważ wanna z hydromasażem wymaga podłączenia nie tylko bieżącej wody ale również prądu, montaż najlepiej zlecić specjaliście z odpowiednimi uprawnieniami. Wybierając wannę z hydromasażem warto zainteresować się modelami które proponują dodatkowe funkcje. Aby kąpiel mogła trwać dłużej można wybrać wannę podgrzewaniem wody. Ponieważ wanna z hydromasażem wymaga cyklicznego czyszczenia i dezynfekcji, można wybrać model który posiada funkcję automatycznej dezynfekcji oraz osuszania przewodów hydroterapii. Są to bardzo przydatne funkcje, zwłaszcza w wannach z dużą ilością dysz do masażu.

Zabudowa wanny – łatwa i estetyczna

Zabudowa wanny łączy funkcje estetyczne z praktycznymi. Pod wanną znajdują się przeważnie rury kanalizacyjne wraz z syfonem oraz przyłącza do baterii łazienkowej. Zabudowa wanny pozwala ukryć te niezbyt estetyczne elementy. Dodatkowo odpowiednio wykonana zabudowa znacząco usztywniający wannę. Jest to szczególnie istotne w przypadku wanien akrylowych, ponieważ w porównaniu do stali, akryl jest bardziej elastyczny.

Wannę można zabudować w różnym sposób. Tradycyjnie wykonywana zabudowa polega na wymurowaniu cienkiej ścianki wzdłuż wolnego boku wanny a następnie przyklejeniu płytek takich jak na ścianie łazienki. Ścianka może być wykonana z:

  • cienkich pustaków
  • cegieł
  • wodoodpornych płyt gipsowych na metalowym stelażu.

Przy każdej zabudowie należy pamiętać aby w ściance był otwór rewizyjny przez który będzie można swobodnie włożyć rękę. Otwór powinien znajdować się możliwie blisko syfonu, tak aby w razie potrzeby była możliwa jego naprawa.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są styropianowe nośniki do wanny. Taki styropianowy system musi być dokładnie dobrany do kształtu oraz wymiaru wanny. Wypełnia on dokładnie przestrzeń pod wanną i jednocześnie jego ścianki umożliwiają przyklejenie płytek łazienkowych. W przypadku zwykłej zabudowy pod wanną jest bardzo dużo pustej przestrzeni. Nośnik do wanny wypełnia tą przestrzeń dzięki czemu wanna jest sztywniejsza i stabilniejsza. Izolacja wanny styropianem sprawia również, że woda wolniej stygnie.

Jeżeli szukamy łatwej w montażu zabudowy wanny warto zastanowić się nad dedykowanym akrylowym panelem. Wykonane z białego akrylu panele montuje się do ściany za pomocą śrub a krawędzie uszczelnia silikonem. W razie potrzeby naprawy czegoś pod wanną wystarczy odkręcić panel i odciąć silikonową fugę. Najlepiej dobierać zabudowę pasującą do konkretnego modelu wanny. Dzięki temu panel będzie doskonale dopasowany i unikniemy problemów ze spasowaniem lub dużych szpar między zabudową a ścianą. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabudowy wanny narożnej.

Jeżeli zależy nam na sprytnym przechowywaniu kosmetyków w łazience, do zabudowy wanny można użyć specjalnego panelu ze schowkami. Obudowa przeznaczona jest na dłuższy bok wanny i montuje się ją między rantem wanny a podłogą. Zabudowa wanny ze schowkami wykonana jest z wodoopornej płyty. Dzięki temu mebel może służyć przez długie lata pomimo wilgotnego środowiska jakim jest łazienka. Fronty wyglądają podobnie jak w szafkach kuchennych. Wewnątrz obudowy znajdują się półki które są na tyle szerokie aby postawić na nich szampon, zapas mydła, czy inne kosmetyki.

Wanna z parawanem czyli 2 w 1

Jeżeli domownicy lubią zarówno długie kąpiele jak i prysznic rozwiązaniem jest wanno kabina. Parawan nawannowy pozwala oddzielić strefę prysznicową od reszty łazienki. Dzięki temu w koło wanny nie będzie się rozchlapywać woda z kolumny prysznicowej lub zestawu natryskowego.

Parawany nawannowe, podobnie jak kabiny prysznicowe wykonane są z hartowanego szkła o grubości 4 mm do 8 mm. Taka grubość zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość tafli szkła. Szkło może być dodatkowo pokryte powłoką która ułatwia czyszczenie. Szkło wydaje się być idealnie gładkie. W rzeczywistości każda powierzchnia posiada mikro nierówności do których przywierają osad z wody oraz mydła. Powłoka nakładana na szkło ma za zadanie wypełnić (niewidoczne dla nas) nierówności i stworzyć idealnie gładką powierzchnię. Dzięki czemu krople wody nie osadzają się na szkle i po wyschnięciu nie pozostawiają białego osadu.

Najprostszy typ parawanu wannowego to pojedyncza tafla szkła o wymiarze dopasowanym do wielkości wanny. Szerokość parawanu powinna być dobrana w taki sposób aby zapewnić swobodne wejście do wanny i jednocześnie chronić podłogę łazienki przed zachlapaniem. Przeważnie jest to przynajmniej połowa długości wanny, lecz nie mniej niż około 70 cm.

Parawan nawannowy składany to kilka węższych tafli szkła, połączonych zawiasami. Zawiasy umożliwiają częściowe lub całkowite złożenie parawanu. Dzięki temu można zamontować szeroki parawan który będzie dobrze chronił łazienkę przed zachlapaniem. Jednocześnie złożenie części elementów daje możliwość swobodnego wejścia do wanny.

Parawan nawannowy przesuwny składa się przeważnie z dwóch tafli szkła. Jedna jest nieruchoma i przymocowana do ściany za pomocą aluminiowego profilu. Druga tafla szkła przesuwa się równolegle do pierwszej na specjalnych prowadnicach. Takie rozwiązanie sprawia, że parawan przesuwny można bardzo łatwo otworzyć.