Kabiny, brodziki i akcesoria

Kabina prysznicowa to dobre rozwiązanie na optymalne wykorzystanie powierzchni w łazience. Większość kabin prostokątnych lub półokrągłych należy montować w rogu łazienki. W większych pomieszczeniach można zamontować kabinę na środku ściany lub zamówić kabinę na wymiar. Na popularności zyskują kabiny prysznicowe bez brodzika. Taki sposób montażu ułatwia korzystanie z prysznica na przykład osobom starszym. Dodatkowo jednolita podłoga w łazience i strefie prysznicowej jest łatwiejsza do utrzymania czystości i bardziej funkcjonalna. Alternatywą dla kabin z drzwiami są prysznice typu walk in. W przypadku tych kabin prysznic jest oddzielony od reszty łazienki dużą taflą grubego szkła. Zaletą tego rozwiązanie jest to, że szerokość wejścia można dopasować do indywidualnych wymagań. Brak drzwi i profili aluminiowych sprawia, że kabina nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie ale również jest tam mniej szczelin w których może gromadzić się osad z wody.

Kabina prysznicowa czy wanna? Zdania są podzielone. Zwolennicy szybkiego prysznica z pewnością nie mają wątpliwości. Co jednak w sytuacji, gdy domownicy dzielą się na amatorów relaksujących kąpieli oraz osoby preferujące prysznic? Czy kabino wanna jest złotym środkiem?

Kabina prysznicowa – czy tylko do małej łazienki?

Prysznic w kabinie umożliwia oszczędność czasu i wody: kąpiel w wannie o długości 160 cm wymaga około 100 l podgrzanej wody, podczas gdy szybki, 5-minutowy prysznic pozwala ograniczyć jej zużycie blisko o połowę. Na tym jednak nie kończą się zalety takiego rozwiązania. Kabina prysznicowa zajmuje również mniej miejsca niż wanna, doskonale nadaje się więc do małej łazienki.

Najczęściej wybierane rozmiary kabin półokrągłych i kwadratowych to 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm. Kabiny montuje się przeważnie w rogu łazienki i zasłaniają one część ściany, z kolei wanny, w zależności od wielkości pomieszczenia, zwykle zajmują większość lub całą długość ściany. Jeżeli zamiast długiej wanny wybierzemy kwadratową kabinę, na zaoszczędzonej przestrzeni możemy postawić słupek łazienkowy lub duży kosz na bieliznę.

W przypadku większej łazienki kabinę można umieścić na środku ściany. Zaadaptowanie nietypowej wnęki również nie stanowi problemu – dzięki wykorzystaniu ścianek i drzwi prysznicowych o różnych wymiarach.

Z drzwiami czy bez?

Gdy już wiemy, jaki kształt będzie miała kabina natryskowa, należy wybrać sposób otwierania. Najpopularniejsze rozwiązania to:

 • drzwi otwierane – na zawiasach,
 • drzwi przesuwne – na rolkach,
 • walk in – brak drzwi.
 • W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz trzeba pamiętać o pozostawieniu wokół wolnej przestrzeni – aby o nic nie uderzały. Są one jednak dość praktyczne, ponieważ wewnątrz kabiny znajduje się niewiele elementów, w których może zbierać się osad z kamienia i brud. Zaletą drzwi osadzonych na zawiasach jest także cicha praca.

  Drzwi przesuwne nie wymagają dodatkowego miejsca na otwieranie – poruszają się po specjalnych szynach i chowają za nieruchomymi ściankami kabiny. Krople wody, które zbierają się na wewnętrznej części drzwi, ściekają do brodzika prysznicowego, dzięki czemu na podłodze łazienki nie tworzą się kałuże.

  Jeżeli szukamy najprostszego rozwiązania, warto rozważyć wybór kabiny typu walk in. Składa się ona z bocznej, dużej tafli szkła i wsporników łączących ją ze ścianą. Brak drzwi i szerokie wejście pozwalają swobodnie wchodzić pod prysznic, a prosta konstrukcja kabiny sprawia, że mniej jest elementów, na których może gromadzić się kamień – dzięki czemu jest łatwiejsza do mycia. Nie ma również ruchomych części, które wymagałyby czyszczenia lub wymiany, jak zawiasy czy rolki.

  Brodzik – fundament kabiny

  Brodziki prysznicowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejszy jest obecnie ciepły w dotyku i lekki akryl sanitarny. Dzięki gładkiej powierzchni brodziki akrylowe są praktyczne, ponieważ łatwo je wyczyścić, a w przypadku głębszych rys można użyć specjalnych preparatów z żywicy, które wypełnią pęknięcia.

  Ceramika to najcięższy materiał, z jakiego produkuje się brodziki. Wykonane z niego modele są niezwykle stabilne – ze względu na swoją dużą wagę. Dzięki temu, że ceramika pokryta jest cienką warstwą szkliwa, można je myć dowolnymi środkami czyszczącymi, a ich powierzchni nie uszkodzą nawet szorstkie szczotki.

  Najlepsze cechy akrylu i ceramiki łączy w sobie konglomerat. Brodziki konglomeratowe są w pełni odlewane, nie istnieje więc zagrożenie, że dno ugnie się pod ciężarem. Technologia odlewu sprawia, że modele tego typu można zamówić w dowolnym kształcie, wymiarze i kolorze.

  Do niedawna nieodłącznym elementem kabiny natryskowej był głęboki brodzik. Umożliwia on nie tylko szybki prysznic – zastosowanie korka do odpływu wody pozwala także, między innymi, kąpać małe dzieci.

  Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe bez brodzika. Podczas remontu można umieścić specjalną płytę prysznicową, do której następnie przykleja się płytki podłogowe i która zapewnia wodoodporność podłodze pod kabiną. Kabina prysznicowa postawiona na kafelkach nie tylko wygląda bardzo estetycznie, ale też nie stwarza barier w korzystaniu z prysznica. Całkowicie płaskie wejście jest szczególnie ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mogą mieć problem z wejściem do kabiny z wysokim brodzikiem.

  Łazienkowy kombajn, czyli kabina z hydromasażem

  Kabiny z hydromasażem posiadają rozbudowany panel z wodnymi dyszami masującymi, co umożliwia na przykład masaż pleców. Wiele modeli ma głębokie brodziki z wyprofilowanym siedziskiem, dzięki czemu nawet długi prysznic nie jest męczący. Poza standardową rączką prysznicową w kabinach z hydromasażem przeważnie montuje się deszczownicę, z której płynie szeroki strumień wody. Największe modele często zamiast w brodzik wyposażone są w dopasowaną wannę prostokątną, dlatego mogą pełnić rolę wannokabiny. Pozwala to cieszyć się relaksującą kąpielą, ale i korzystać z zalet szybkiego prysznica.