Pułapki na szkodniki
Dowiedz się więcej
Pułapki na owady oraz szkodniki to produkty służące do skutecznego wyłapywania i neutralizowania tych nieproszonych gości. Można je z powodzeniem wykorzystywać do zabezpieczania kuchni, łazienek oraz innych pomieszczeń domowych lub przemysłowych. Niewielkie wymiary pozwalają ukryć je w strategicznych miejscach, tym samym zwiększając ich skuteczność. Pułapki na szkodniki występują w różnych wariantach, dzięki czemu mogą zwalczać niemal każdy rodzaj insektów i szkodników.
Jak działają pułapki na owady oraz mole spożywcze?
Pułapka na owady to produkt służący do wabienia insektów, a następnie unieruchamiania oraz neutralizowania ich. Najczęściej realizowane jest to poprzez nasączenie powierzchni lepu silnym atraktantem, czyli specjalnym środkiem wydzielającym niezwykle silny aromat. Jego zapach przyciąga dany gatunek insektów lub owadów, które w poszukiwaniu jego źródła zaczynają za nim na ślepo podążać. W efekcie wpadają w strefę pułapki pokrytą klejem.
Atraktant, którym nasączone są pułapki na owady, może być różny. Przykładowo środkiem do walki z molami spożywczymi zazwyczaj są naturalne feromony. Przyciągają one szkodniki do strefy klejącej, uniemożliwiając im gnieżdżenie oraz rozmnażanie się w opakowaniach z jedzeniem. Taki produkt wystarczy umieścić w szafie z produktami spożywczymi lub zawiesić wokół przechowywanych worków z ryżem, makaronem lub innymi artykułami sypkimi.
Lep na robaki może działać przez około 3 miesiące, co pozwala niskim kosztem zabezpieczyć zarówno kuchnię, jak i całą spiżarnię. W przypadku dużej inwazji szkodników powierzchnia klejąca może zapełnić się szybciej, dlatego też należy regularnie kontrolować jej stan i w razie potrzeby wymienić na nową.
W podobny sposób działa też lep na wołki zbożowe. Aby go użyć, wystarczy rozłożyć pułapkę i zerwać z niej papier ochronny. To aktywuje wydzielanie feromonów wabiących owady. Pułapka na chrząszcze spożywcze idealnie sprawdzi się do tępienia populacji szkodników w magazynach rolniczych, stodołach oraz wszelkiego rodzaju zakładach przetwórstwa spożywczego.
Czym są odstraszacze szkodników?
Kolejnym typem środków do walki z insektami są odstraszacze. Na pierwszy rzut oka są podobne do tradycyjnych pułapek na owady, jednak ich powierzchnia nasączona jest nie atraktantem, a środkiem irytującym szkodniki. Kolejną różnicą jest brak powierzchni klejącej, dzięki czemu nie ma ryzyka pobrudzenia otaczających przedmiotów. Struktura odstraszaczy jest pokryta silnym aromatem, który odpycha nieproszonych gości i skutecznie zniechęca owady do zalęgnięcia się w okolicy (nawet na przestrzeni kilkunastu metrów od lokalizacji odstraszacza).
Odstraszacze emitują zapachy, jednak nie należy się ich obawiać. Często jest to w pełni naturalny aromat – przykładowo mole ubraniowe panicznie boją się lawendy, dlatego też nasączona nią płytka będzie skutecznie odstraszać szkodniki. W pachnącej lawendą szafie bądź garderobie, odzież będzie z pewnością bezpieczna i nietknięta przez owady, za to przesiąknięta przyjemną dla zmysłu węchu kwiecistą i świeżą wonią.
Odstraszacze mogą także przyjmować inną formę. Dobrym przykładem są specjalne świece, których dym skutecznie przepędza małe zwierzęta takie jak krety lub nornice. Wystarczy umieścić je w miejscu bytowania zwierząt, a następnie podpalić lont. Dym świec odstraszających przepędzi wszystkie szkodniki, na długo zniechęcając je do powrotu.
Kolejnym rodzajem dymnych odstraszaczy są spirale, które po podpaleniu zaczynają się żarzyć, jednocześnie emitując niewielkie ilości dymu irytującego komary. Dym ten roznosi się w powietrzu, odpędzając tym samym insekty i pozwalając cieszyć się wypoczynkiem bez obawy o ukąszenie.
Lep na robaki pomoże zapanować nad ogrodowymi szkodnikami
Lepy na robaki to produkty przypominające pułapki na mole spożywcze, jednak płytki te zazwyczaj są nieco większe oraz nasączone znacznie silniejszymi atraktantami. Dodatkowo, na dużej powierzchni pokryte są jaskrawo żółtym kolorem, który służy wabieniu owadów. Korzystając z lepów na robaki, można skutecznie wytępić populację mszyc ogrodowych, wciornastków, mączlików szklarniowych, a także innych nieproszonych gości, próbujących dostać się do roślin hodowanych w szklarniach lub uprawianych na balkonach.
Kolejnym produktem są taśmy lepowe. Występują one w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są specjalne zawieszki, które przytwierdza się do sufitów pomieszczeń gospodarczych lub przedsionków domów letniskowych. Ich powierzchnia pokryta jest warstwą kleju, który skutecznie neutralizuje muchy, szerszenie lub inne insekty. Drugim rodzajem lepów na robaki są taśmy, którymi okleja się pnie drzew lub tyczki je podpierające. Uniemożliwiają one szkodnikom, takim jak np. gąsienice, mrówki, mszyce, piędziki przedzimki, siewieraki, a także zimowki ogołotniaki przedostanie się do wyższych partii drzewa. Pozwala to zabezpieczyć owoce przed pasożytami, bez konieczności stosowania toksycznych środków ochrony roślin.
FAQ
Jaką pułapkę na mole wybrać?
Najlepszą formą pozbycia się moli spożywczych są pułapki na owady, sprzedawane w formie cienkich płytek pokrytych klejem. Są one nasączone specjalnymi feromonami wabiącymi mole, które po wejściu na powierzchnię pułapki przyklejają się i nie mogą z niej uciec. Zapobiega to rozmnażaniu się szkodników i pomaga szybko zwalczyć inwazję nieproszonych gości. Z kolei do zabezpieczenia ubrań znacznie lepszym wyborem będą zawieszki emitujące aromat odstraszający mole. Zazwyczaj jest to lawenda, której zapach pomaga również odświeżyć przechowywane w szafie ubrania.
Pułapki typu lepy czy odstraszacze? Jaką formę zwalczania owadów wybrać?
Lepy oraz innego rodzaju pułapki klejące pozwalają szybko i skutecznie rozprawić się z insektami. Można z powodzeniem stosować je w budynkach przemysłowych oraz mieszkalnych. Zamiast jednak walczyć z inwazją, warto odpowiednio wcześnie jej zapobiec. W tym pomogą odstraszacze. Emitują one aromaty, które są nie do zniesienia dla szkodników. Te więc nie podejmują nawet próby zagnieżdżenia się w chronionej lokalizacji.
Czy pułapki na owady są bezpieczne dla dzieci i zwierząt?
Pułapki na owady mogą być potencjalnie niebezpieczne dla dzieci oraz zwierząt. Dotyczy to w szczególności płytek pokrytych klejem oraz środkami biobójczymi. Polizanie ich powierzchni lub przypadkowy kontakt z jedzeniem może spowodować zatrucie. W przypadku podejrzenia, że mogło dojść do takiego kontaktu konieczna jest konsultacja lekarska bądź weterynaryjna. Dlatego ważne jest, aby odstraszacze i pułapki na robaki umieszczać w miejscach, do których zarówno dzieci, jak i zwierzęta nie mają dostępu.
Czy są jakieś wskazówki, jak odpowiednio ustawić pułapki na owady?
Pułapka na chrząszcze lub inne owady powinna być zawsze wykorzystywana zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to zarówno zasad aplikacji, wyboru miejsca, w którym ma być umieszczona, jak i podstawowych środków bezpieczeństwa. Ważne jest też, by nigdy nie stosować pułapek na robaki w miejscu, do którego łatwy i bezpośredni dostęp mają dzieci oraz zwierzęta.