Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Środki ochrony roślin, opryskiwacze

Środki ochrony roślin to przede wszystkim środki chwastobójcze, grzybobójcze oraz owadobójcze. Ich szeroki wybór pozwala na stosowanie prewencyjne lub interwencyjne w zależności od sytuacji. Jeśli preparat ma postać płynu dozowanie środków ochrony roślin ułatwią opryskiwacze sadownicze i akcesoria. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsza zmiana na liściach, źdźbłach i łodygach może zwiastować problem ze szkodnikami, dlatego też nie lekceważmy tego i reagujmy szybko lub działajmy zapobiegawczo.

Wszystkie produkty(235)

z12

(7)
44,97 zł/ szt.
49,97 zł / szt.
10% taniej

29,99 zł/ szt.

(2)
79,99 zł/ szt.

18,88 zł/ szt.
22,88 zł / szt.
17% taniej

(1)
25,88 zł/ szt.
36,88 zł / szt.
29% taniej

37,99 zł/ szt.

21,99 zł/ szt.

(3)
24,99 zł/ szt.

37,99 zł/ szt.

(3)
19,99 zł/ opak.

(2)
23,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Uprawa roślin w domu i ogrodzie to hobby wielu osób. Podlewanie, pielęgnacja i obserwowanie efektów wykonanej pracy przynoszą każdemu hodowcy dużo satysfakcji. Wszystko idzie dobrze, dopóki nie pojawią się kłopotliwe szkodniki, owady lub chwasty. Istnieją jednak sposoby na ich skuteczne zwalczanie – sprawdź jakie.

Środki ochrony roślin

Nawet najbardziej zadbany ogród, pomimo wysiłku włożonego w jego utrzymanie, może być narażony na różnego rodzaju plagi owadów, wysyp chwastów czy też choroby grzybowe. Oczywiście lepiej zapobiegać niż zwalczać, ale czasem niezbędne jest użycie środków ochrony roślin.

Środki ochrony roślin można podzielić na:

 • środki owadobójcze,
 • środki grzybobójcze,
 • środki chwastobójcze.

Dzięki środkom owadobójczym zwalczysz takie szkodniki jak: mszyce, gąsienice, przędziorki czy też stonka ziemniaczana. Środki grzybobójcze pozwolą skutecznie pozbyć się takich chorób jak: parch jabłoni, mączniak rzekomy i prawdziwy oraz szara pleśń i zgnilizna. Środki chwastobójcze to preparaty, dzięki którym uporasz się z problemami takimi jak: mniszek lekarski (mlecz) i koniczyna polna na trawniku oraz mech na kostce brukowej.

Jak dobrać odpowiedni środek ochrony roślin?

Lista owadów, chwastów i grzybów, które mogą zagrozić uprawie, jest długa. Ale spokojnie: oferta dostępnych na rynku środków sprawi, że znajdziesz rozwiązanie każdego problemu.

Przede wszystkim preparat należy dobrać do rośliny – to raczej nie przysporzy kłopotu Trudniejsze może się okazać ustalenie, co zaatakowało roślinę, zwłaszcza jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Tak naprawdę nawet wprawne oko ogrodnika może mieć problem z określeniem, w wyniku działania jakich owadów czy grzybów powstał ślad np. na liściach. Jednym ze sposobów identyfikacji może być porównanie fotografii – w tym celu zrób zdjęcie chorej rośliny i porównaj w sklepie z tym zamieszczonym na opakowaniu produktu. Jeśli jednak chcesz wybrać odpowiedni środek nie wychodząc z domu, zdjęcie zestaw z tymi dostępnymi w internecie. Dzięki temu szybko dobierzesz: środki grzybobójcze (do drzew owocowych, do malin, na truskawki i na pomidory, żeby zwalczyć szarą pleśń lub zgniliznę), środki owadobójcze (na mszyce i inne owady do ogrodu) oraz środki chwastobójcze (do trawnika w celu pozbycia się mlecza, koniczyny i mchu).

Bezpieczne użycie środków ochrony roślin

Dozowanie środka ochrony roślin w głównej mierze zależy od postaci, w jakiej występują: niektóre należy rozpuścić w wodzie, inne są od razu gotowe do użycia. Te drugie można spotkać w formie:

 • aerozolu/sprayu – łatwe w użyciu, wystarczy miejscowo spryskać roślinę;
 • pasty – maść nanosi się ręką lub patyczkiem, zazwyczaj na rany drzew i krzewów po cięciu (przyspiesza zabliźnianie ran);
 • pałeczek – należy je umieścić w glebie w pobliżu korzeni, podobnie jak w przypadku pałeczek nawozowych; co istotne, preparat można stosować do roślin uprawianych w domu, gdzie opryskiwanie nie jest wskazane;
 • tablic lepowych – kleisty arkusz umieszcza się w doniczce przed pojawieniem się szkodnika; mocuje się go nad wierzchołkiem rośliny tak, aby zabezpieczyć ją przed przyklejeniem się do tablicy.

Środki ochrony roślin wymagające rozrobienia występują w postaci:

 • płynu – koncentrat należy rozmieszać z wodą i dozować za pomocą opryskiwaczy,
 • proszku – preparat rozpuszcza się w wodzie i stosuje w formie oprysku.

Pamiętaj, że:

ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Przed wykonaniem oprysku zaopatrz się nie tylko w opryskiwacz, ale i w niezbędną odzież i artykuły BHP.

Dostępne są także naturalne środki ochrony roślin, których można używać na uprawach ekologicznych. Stosując takie preparaty, w mniejszym stopniu musisz uważać na zabezpieczenie rąk, oczu i dróg oddechowych. Jednak nawet w takich przypadkach zaleca się korzystanie z rękawic roboczych, które zapobiegną choćby zabrudzeniu rąk.

Pułapki na myszy i inne szkodniki

Komar, mucha czy mysz nie są mile widziane w domu i ogrodzie. Co zrobić, gdy zakłócą twój spokój? Niezbędne będą pułapki i środki na szkodniki.

Pułapki służą do odstraszania, łapania lub zwalczania „nieproszonych gości”. Mogą mieć różną formę, m.in.:

 • klasyczna pułapka na myszy i szczury,
 • arkusze lepowe na owady,
 • plastikowa imitacja ptaków,
 • pułapki i petardy na krety.

Pamiętaj, by wybrać produkt zgodnie z zastosowaniem np. na ptaki, na mrówki, na komary, osy i szerszenie.

Środki na szkodniki mogą je odstraszać lub likwidować – wybór należy do ciebie. Występują w różnych postaciach (pasta, granulat, płyn oraz spray) i od tego zależy sposób ich stosowania. Podobnie jak w przypadku pułapek preparat dobierz pod kątem zastosowania. Dostępne są m.in.:

 • środki owadobójcze na muchy, komary i inne owady latające;
 • preparaty na ślimaki;
 • środki na pająki, karaluchy, mrówki i inne owady biegające;
 • trutki na myszy i szczury.

Przed zakupem i użyciem nie zapomnij sprawdzić, gdzie i jak stosować wybrany produkt. Pułapki i środki przeznaczone są do użycia wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Bezwzględnie przestrzegaj instrukcji i porad na opakowaniu.

Opryskiwacz – rodzaje i zastosowania

Opryskiwacz stosowany jest głównie do dozowania środków ochrony roślin, ale można go również użyć do zraszania upraw, a opryskiwacz ręczny – nawet do mycia okien i do porządków domowych.

Opryskiwacz sadowniczy, ogrodowy lub domowy może mieć różną wielkość, budowę i sposób zasilania. Najprostszy podział wygląda następująco:

 • opryskiwacz ręczny,
 • opryskiwacz ciśnieniowy z uchwytem,
 • opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy,
 • opryskiwacz ciśnieniowy spalinowy,
 • opryskiwacz ciśnieniowy akumulatorowy.
 • Opryskiwacz ręczny ma postać małej butelki (od 0,5 do 1 l) ze spryskiwaczem. Aby wykonać oprysk, za każdym razem musisz nacisnąć rączkę – wtedy ciecz pobierana jest z pojemnika i rozpryskiwana. Tego rodzaju opryskiwacz stosuje się przede wszystkim do zraszania roślin oraz do prac domowych (np. do prasowania oraz do mycia szyb, luster i glazury).

  Opryskiwacz ciśnieniowy z uchwytem jest niewielkich rozmiarów. Zazwyczaj jego pojemność wynosi od 2 do 5 l, ponieważ większą ilość płynu ciężko byłoby utrzymać jedną ręką. Niektórzy nazywają go ręcznym, jednak zasada działania klasyfikuje go jako opryskiwacz ciśnieniowy. Za pomocą pompki użytkownik wytwarza podciśnienie w komorze opryskiwacza, a po naciśnięciu spustu ciecz wydostaje się przez cienki otwór w dyszy. Ilość płynu możesz regulować od delikatnej mgiełki do strumienia zraszającego – pozwoli ci to dozować podawany środek. Opryskiwacz tego typu stosuje się najczęściej do pielęgnacji roślin domowych, balkonowych i ogrodowych oraz do rozpylania wszelkiego rodzaju cieczy, takich jak woda, nawozy oraz środki ochrony roślin.

  Opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy jest większy od tego z uchwytem i ma pojemność od 5 do 10 l. Posiada szelki lub pas nośny, które umożliwiają noszenie pojemnika na plecach – stąd też wzięła się jego nazwa. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku małego opryskiwacza ciśnieniowego, zmienia się natomiast rodzaj zadań, jakie możesz wykonać. Opryskiwacz plecakowy używany jest do większych powierzchni: w sadzie i ogrodzie. Duża pojemność zapewnia dłuższy czas pracy bez ponownego napełniania, dzięki czemu jednorazowo możesz opryskać większy obszar. Możliwość noszenia na plechach ułatwia pracę i odciąża użytkownika, a długa lanca pozwala precyzyjnie dozować środki.

  Opryskiwacz spalinowy przeznaczony jest do dużych powierzchni takich jak sady i pola uprawne. Zastosowanie znajduje raczej na uprawach półprofesjonalnych i profesjonalnych niż hobbystycznych. Opryskiwacze spalinowe umożliwiają wydajny oprysk, dzięki czemu zużycie środka ochrony roślin jest oszczędne – pozwala to obniżyć koszty. Praca takim urządzeniem jest bardzo wygodna – nie musisz pompować cieczy, ponieważ silnik spalinowy robi to za ciebie. Jedyne, co należy zrobić, to uzupełnić paliwo oraz preparat do oprysku, a następnie pokierować dyszę i wykonać zabieg w określonym miejscu. Dodatkowo opryskiwacz ciśnieniowy spalinowy ma znacznie większy zasięg, dzięki czemu dozowanie środków ochrony roślin przebiegnie dużo szybciej.

  Opryskiwacz akumulatorowy to doskonałe rozwiązanie do szklarni i upraw pod osłonami. Nie wydziela spalin, dlatego jest bezpieczny nawet w zamkniętych pomieszczeniach, pracuje też o wiele ciszej niż opryskiwacz spalinowy – podwyższa to komfort pracy i nie zakłóca spokoju sąsiadów. Ponadto opryskiwacz z zasilaniem akumulatorowym zapewnia jednostajne ciśnienie – gwarantuje to równomierne dozowanie preparatu, a ty nie musisz pompować cieczy. Inna zaleta urządzenia to pełna swoboda użytkowania: jedno naładowanie baterii wystarcza na kilka godzin ciągłej pracy.