Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Podpory, podpórki, wiązadła

Podpory i podpórki będą pomocne naszym roślinom w okresie wczesnego wzrostu oraz gdy same nie będą w stanie utrzymać stabilnej pozycji. Podpór wymagają zarówno rośliny pokojowe jak i ogrodowe. Do stabilizacji roślin przydatne będą również wszelkiego rodzaju wiązadła, druty ogrodnicze oraz zapinki, za pomocą których przymocujemy rośliny do tyczek i drabinek.

Wszystkie produkty(51)

z3
7,88 zł/ opak.
10,88 zł / opak.
27% taniej
(1)
6,88 zł/ opak.
9,88 zł / opak.
30% taniej
(1)
8,88 zł/ opak.
11,88 zł / opak.
25% taniej
6,88 zł/ opak.
9,88 zł / opak.
30% taniej
5,88 zł/ opak.
7,88 zł / opak.
25% taniej
7,99 zł/ szt.
9,49 zł/ szt.
11,49 zł/ szt.
8,49 zł/ szt.
7,49 zł/ szt.
5,99 zł/ szt.
9,90 zł/ opak.
4,99 zł/ opak.
13,49 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
(2)
73,99 zł/ szt.
(7)
36,49 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Podpory, podpórki i wiązadła są przydatne w uprawie balkonowej, ogrodowej oraz doniczkowej. Pełnią kilka istotnych funkcji, z których najważniejsza to umożliwienie harmonijnego wzrostu roślinom. W wielu przypadkach nie da się bez nich obejść. Po co dokładnie i kiedy stosuje się podpory? Jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Podpory, podpórki, wiązadła – główne funkcje

Podpórki i wiązadła utrzymują rośliny w określonej, właściwej pozycji. Dzięki temu można uwypuklić walory dekoracyjne zieleni. Podpórki wpływają na harmonijny wzrost, a nawet rozwój roślin. Najlepszym przykładem jest hoja, która najobficiej kwitnie wtedy, gdy jej pędy i liście są dobrze oświetlone z każdej strony. Takie warunki pomaga zapewnić odpowiednio dobrana podpórka.

Podparte rośliny kwitną lepiej i częściej niż te stawiane na regałach czy umieszczane w wiszących pojemnikach. Ta zasada odnosi się także do roślin użytkowych. Gdy są prawidłowo doświetlone, dają lepszy, mocniej wybarwiony i smaczniejszy plon. Podpórki mogą też pełnić funkcję ochronną. Ograniczają ryzyko połamania pędów, np. w czasie silnego wiatru lub podczas przestawiania doniczek. U drzew, krzewów i innych roślin o pokroju wzniesionym, umożliwiają wzrost głównego pędu czy pnia pod kątem prostym. Niektóre podpory, np. tyczki bambusowe czy paliki kokosowe, pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną.

Podpory – u jakich roślin wykorzystuje się je najczęściej?

Podpory znajdują zastosowanie w domu, na balkonie i w ogrodzie. Często podpiera się nimi rośliny pokojowe. Prowadzi się na nich pnącza, np. filodendrony czy epipremnum. Dzięki temu można ustawić donice z pnączami nawet na podłodze. W ogrodzie i na balkonie podpory, podpórki i wiązadła często służą do efektywnej uprawy roślin jadalnych. Prowadzi się na nich pomidory (ograniczają ryzyko łamania pędów), a nawet ogórki. Ponadto na podporach można podwiązywać drzewka i krzewy, zarówno owocowe, jak i ozdobne, aby rosły we właściwej pozycji. Można prowadzić na nich mniejsze pnącza ozdobne, np. jednoroczny groszek pachnący. W przypadku gatunków, które intensywnie się rozrastają, lepiej wybrać kratownice.

Jak wybierać podpory, podpórki i wiązadła?

Podpory to proste elementy. Podczas wyboru można zwrócić uwagę na kilka cech:

  • Rozmiary – podporę należy dobrać odpowiednio do wysokości rośliny. Wraz z wysokością zwiększa się grubość materiału. Ma ona wpływ na stabilność podpory. Niskie podpory mają kilkanaście centymetrów wysokości, wysokie dochodzą do 200 cm.
  • Materiał – podpory wykonuje się m.in. z bambusów, palików kokosowych, różnych metali, krajowego drewna oraz tworzywa sztucznego. Tam, gdzie uprawa służy celom praktycznym (pozyskiwaniu plonów), wystarczą podpory z tworzywa sztucznego lub metalu (w przypadku cięższych roślin). Bardziej efektowne podpory wykorzystuje się do podpierania roślin ozdobnych, zwłaszcza pokojowych.
  • Rodzaj podpór – dostosowuje się je do potrzeb rośliny i potencjalnego zastosowania. Dostępne są m.in. drabinki, druty ogrodnicze, klipsy i łączniki, siatki na pnącza, podpory pierścieniowe, tyczki i paliki kokosowe.
  • Kolor – zwykle podpory mają niezbyt wyraziste, rzucające się w oczy barwy. Kolor powinien być stonowany, gdyż to roślina jest główną dekoracją. Podpory, podpórki i wiązadła mają najczęściej barwę naturalnego drewna lub ciemnej zieleni.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.