Nawozy i odżywki
Wszystkie produkty(281)
Dowiedz się więcej
Nawozy i odżywki to rodzina preparatów wspomagająca naturalne zdolności wegetacyjne roślin oraz przyspieszająca tempo ich wzrostu. Stosowanie tego rodzaju substancji pozwala dostarczyć uprawom mikroskładników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Nawozy do roślin pozwalają również przywrócić równowagę biologiczną wyjałowionej ziemi, aby móc ją ponownie wykorzystać do celów ogrodniczych. Ważne jest jednak, aby preparaty odżywcze zostały prawidłowo dobrane do potrzeb danej uprawy oraz parametrów gleby.
Dlaczego warto stosować nawozy?
Rośliny to żywe organizmy, które do prawidłowego rozwoju potrzebują nie tylko słońca, tlenu oraz wilgoci, lecz również dużej ilości składników odżywczych. Te pobierane są z gleby poprzez rozbudowany system korzeniowy, który absorbuje i dostarcza odpowiednie produkty do komórek rośliny. To wszystko pozwala na jej dalszy wzrost oraz wydawanie dorodnych owoców.
Niestety, ilość składników odżywczych zawartych w ziemi jest mocno ograniczona, dlatego niezbędne jest ich okresowe uzupełnianie. W tym celu należy sięgnąć po nawozy sztuczne lub naturalne i w odpowiednich porcjach wprowadzać je do gleby. Dostarczają one uprawom takie składniki, jak m.in.:
- azot;
- fosfor;
- magnez;
- potas;
- siarka.
Ich prawidłowy poziom wpływa na kondycję ziemi oraz jej zdolność do retencji wilgoci, co przekłada się na tempo wzrostu roślin, a także ilość oraz jakość wydawanych przez nie plonów.
Nawozy do roślin są również w stanie użyźnić wyjałowioną ziemię i przywrócić jej pełną równowagę biologiczną. Jest to szczególnie przydatne podczas rekultywacji zaniedbanych ogrodów oraz warzywników. Już po pierwszym zabiegu, wyjałowione wcześniej gleby umożliwią posadzonym roślinom rozpoczęcie procesów wegetacyjnych. Pełne użyźnienie ziemi wymaga jednak czasu, a także przeprowadzenia kilku odrębnych zabiegów nawożących.
Do czego przyda się uniwersalny nawóz wieloskładnikowy
Nawozy wieloskładnikowe to rodzina uniwersalnych preparatów o szerokim zakresie działania. Zawarty w nich profil makro i mikroelementów umożliwia wydajne odżywienie roślin i zapewnienie im wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.
Regularne stosowanie nawozów wieloskładnikowych przyspiesza rozwój organizmów zielonych oraz pomaga zwiększyć wydawane przez nie plony. Uniwersalne preparaty chronią także (w umiarkowanym stopniu) uprawy przed chorobami oraz atakami pasożytów, wspomagając ich naturalny system obronny.
Do podstawowych składników nawozów uniwersalnych należą związki chemiczne w postaci azotu, fosforu oraz potasu. Często można w nich znaleźć wapń, pomagający w procesie budowania się wewnętrznych komórek oraz wzmacnianiu ich ścianek, a także magnez, odpowiadający za rozwój systemu korzeniowego oraz prawidłową absorpcję wilgoci. Niektóre preparaty zawierają również próchnicę, która wspomaga rozwój pożytecznych kultur bakterii we wnętrzu ziemi.
Nawozy wieloskładnikowe przydają się szczególnie podczas hodowania roślin ozdobnych oraz prowadzenia intensywnego rolnictwa, nastawionego na maksymalizację plonów. Prawidłowy harmonogram nawożenia zapobiega wyjałowieniu gleby oraz minimalizuje ryzyko występowania chorób niszczących plony.
Preparaty uniwersalne mogą być też stosowane do upraw roślin domowych oraz pielęgnacji przydomowych warzywników. Są one również niezwykle łatwe w stosowaniu – w przypadku nawozów granulowanych wystarczy rozrzucić je po powierzchni gleby, w czym pomoże siewnik ręczny lub akumulatorowy. Z kolei preparaty płynne należy zmieszać z wodą i tak przygotowanym roztworem podlewać uprawy przy pomocy konewki.
Czy w pełni naturalny nawóz może prawidłowo odżywić rośliny?
Osoby zainteresowane uprawami ekologicznymi szukają naturalnych środków odżywczych, pozbawionych chemicznych dodatków oraz zbędnych substancji konserwujących. Warunki te idealnie spełniają nawozy naturalne, czyli te pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Powszechnie znanym naturalnym nawozem jest obornik. Do jego produkcji można wykorzystywać resztki pozostałe po hodowli:
- bydła;
- indyków;
- koni;
- kur;
- owiec.
W zależności od pochodzenia będzie się on nieco różnić profilem zawartych w nim składników mineralnych. Jednak bez względu na jego rodzaj, obornik to nawóz bogaty w azot. Pierwiastek ten jest potrzebny roślinom do budowania białek oraz kwasów nukleinowych, czyli do ich prawidłowego rozwoju.
Obornik zawiera również spore ilości fosforu oraz potasu, a także pierwiastki, takie jak magnez, siarka czy wapń. Co więcej, stanowi on w pełni organiczne źródło składników odżywczych o bardzo wysokiej przyswajalności. Dzięki temu zawarte w nim substancje niemal od razu wchłaniają się w ziemię, skąd mogą być pobierane przez rośliny. Regularne stosowanie obornika pobudza rozwój roślin, zwiększa wydawane przez nie plony, a także zwiększa odporność na ataki chorób oraz szkodników.
O oborniku można też śmiało powiedzieć, że jest to w pełni ekologiczny oraz naturalny nawóz, ponieważ jest w całości pozyskiwany z odchodów zwierząt gospodarskich. Do jego produkcji nie wykorzystuje się środków chemicznych – materiał zostaje poddany jedynie procesowi suszenia, a następnie granulacji lub peletyzacji. Niemal całkowicie eliminuje to jego nieprzyjemny zapach, a także ułatwia precyzyjne dozowanie go do gleby.
FAQ
W jakiej postaci kupić nawóz do roślin?
W przypadku upraw ogrodowych dużo lepiej sprawdzi się granulowany nawóz. Jest on łatwy w użyciu, a jego aplikacja najczęściej nie wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności. Wystarczy równomiernie rozsypać nawóz sypki po powierzchni gleby. Z kolei do mniejszych ogródków lub upraw doniczkowych warto zakupić płynny nawóz. Jego aplikacja odbywa się poprzez zmieszanie go z wodą, a następnie podlanie roślin przygotowaną substancją. Ciekawą formą są małe kapsułki umieszczane bezpośrednio w doniczce, które samoczynnie dozują nawóz w ciągu kilku tygodni.
Nawóz do roślin naturalny czy sztuczny – jaki wybrać?
Oba rodzaje preparatów mają swoje wady i zalety. Nawozy sztuczne zazwyczaj mają większe stężenie składników mineralnych, dzięki czemu są w stanie szybciej użyźnić ziemię oraz odżywić rosnące na niej uprawy. Co więcej, preparaty tego rodzaju często dedykowane są do konkretnych roślin, zawierając idealnie dopasowane dawki mikroelementów. Z kolei bionawozy to substancje w pełni naturalne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które są pozbawione potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Ich dawkowanie wymaga jednak więcej uwagi, a sam proces odżywiania roślin przebiega nieco dłużej.
Jak wybrać odpowiednią pojemność nawozu do roślin?
Aby dobrać odpowiednią pojemność nawozu do roślin, należy przede wszystkim określić powierzchnię ziemi, która ma zostać odżywiona. W tym celu niezbędne będzie przeliczenie pola ogródka, a w przypadku stosowania doniczek lub skrzynek, ich całkowitej powierzchni. Uzyskane wymiary należy następnie zestawić z informacjami zawartymi na opakowaniu danego nawozu, a potem oszacować ilość niezbędnego do zakupienia preparatu. W przypadku mocno zaniedbanych gleb konieczne może okazać się przeprowadzenie kilku odrębnych zabiegów użyźniających.
Jak przechowywać otwarty nawóz?
Nawóz po napoczęciu opakowania powinien być przechowywany w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu. Optymalna temperatura składowania większości środków wynosi około 20°C, ale warto zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnego produktu. Preparat powinien też być przechowywany w oryginalnym opakowaniu. W przypadku nawozów sypkich należy szczelnie zamknąć worek, aby uniemożliwić dostawanie się powietrza oraz wilgoci do środka. Podobnie należy postępować w przypadku płynnych substancji odżywczych – butelka powinna zostać dokładnie zakręcona, a także przechowywana w pionowym ustawieniu.