Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Grys, keramzyt i piasek do ściółkowania gleby

Grys oprócz wierzchniej warstwy dekoracyjnej w doniczce może pełnić rolę drenażu na jej spodzie. Grys marmurowy wzbogaci wizualnie aranżację wypełniając przestrzeń pomiędzy roślinami. Keramzyt nadaje się idealnie do ściółkowania podłoża w donicach - zapobiega wysychaniu ziemi oraz stanowi izolację cieplną podłoża. Piasek natomiast zapobiega zbrylaniu się ziemi oraz poprawia jej przepuszczalność. Odwiedź nas w najbliższym sklepie Leroy Merlin i poznaj naszą pełną ofertę w atrakcyjnych cenach.

Wszystkie produkty(63)

z4
4,29 zł/ szt.
(1)
8,45 zł/ szt.
(1)
2,50 zł/ szt.
(1)
4,19 zł/ szt.
(2)
9,99 zł/ szt.
9,88 zł/ szt.
9,88 zł/ szt.
9,88 zł/ szt.
(1)
9,88 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
9,88 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
9,88 zł/ szt.
(8)
26,99 zł/ szt.
(1)
3,99 zł/ szt.
9,95 zł/ szt.
(1)
5,49 zł/ szt.
(4)
12,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Grys, keramzyt i piasek do ściółkowania gleby

Grys, keramzyt i piasek są wszechstronnie wykorzystywane do uprawy roślin – w domu, w ogrodzie i na balkonie. Wymienione kruszywa są odporne na działanie patogenów czy szkodników. Mogą mieć funkcje praktyczne lub typowo ozdobne. Jak używać grysu, keramzytu i piasku w ogrodnictwie?

Grys, keramzyt i piasek do ściółkowania

Na początku warto postawić pytanie: po co ściółkuje się podłoże? Przede wszystkim po to, aby ograniczyć wyparowywanie wody. Dzięki temu rośliny w ogrodzie są mniej narażone na skutki suszy. Ponadto ściółka w pewnym stopniu ogranicza (spowalnia) zachwaszczanie. Do ściółkowania wykorzystuje się różnorodne materiały. Często są to właśnie grys, ozdobny żwirek i keramzyt. Jakie mają właściwości?

  • Grys – materiał, który powstaje w drodze mechanicznej obróbki kamieni naturalnych, m.in. litych skał. Jest ciężki, trwały i odporny. Jako ściółka służy przez długie lata. Wprowadza do ogrodu nieco chłodny, ale naturalny akcent stylistyczny. Jest szczególnie mile widziany jako ściółka w ogrodach skalnych. Grysu używa się do wypełniania „suchych strumieni”. Może być granitowy lub marmurkowy. Ma stonowaną barwę, najczęściej białą lub szarą. Ściółkę z grysu bardzo często wysypuje się w ogrodach nowoczesnych oraz orientalnych (zwłaszcza Zen). Niemniej to kruszywo można zastosować także w ogrodach urządzonych w innym stylu.
  • Keramzyt – bardzo lekki materiał, który powstaje w procesie wypalania gliny. Jest wolny od patogenów i ma wiele zastosowań w ogrodnictwie. Jednym z nich jest ściółkowanie. Warto go używać zarówno w ogrodzie, jak i w uprawach domowych oraz balkonowych. Keramzyt jest lekki, nie zbija podłoża, chroni je za to przed nadmiernym wysychaniem, chłodem oraz przegrzewaniem. Nie wpływa na pH podłoża – jest pod tym względem obojętny. Naturalny keramzyt nie rzuca się w oczy – gwarantuje zachowanie estetyki. W sprzedaży dostępne są także dekoracyjne keramzyty, np. o barwie pomarańczowej, czerwono-różowej lub fioletowej.
  • Ozdobny żwirek – ma wszystkie zalety i wady naturalnego żwiru, ale dodatkowo pełni funkcje dekoracyjne. Rabaty z kolorowym żwirem świetnie się prezentują. Żwir występuje w wielu kolorach, np. czerwonym, granatowym i zielonym.
  • Piasek – zwykły piasek jest bardzo rzadko stosowany jako ściółka. Wyjątkiem jest piasek dekoracyjny, o różnych barwach.

Każdy z wymienionych materiałów jest także wykorzystywany do tworzenia miniogrodów w szkle, np. lasów w słoiku czy kompozycji sukulentowych, imitujących tereny pustynne.

Grys, keramzyt i piasek do rozluźniania podłoża

Grys, keramzyt, piasek czy żwir są powszechnie wykorzystywane do rozluźniania podłoża. Jest to szczególnie potrzebne w przypadku ciężkiej, gliniastej ziemi. Zastosowanie rozluźniaczy, np. keramzytu, poprawia jej strukturę i zwiększa przepuszczalność. Wymienione materiały wykorzystuje się jako drenaż. Używa się ich również w uprawie roślin doniczkowych. Pozwalają na uzyskanie lepszych parametrów gleby i ograniczają gnicie korzeni. Jeśli właścicielowi rośliny zależy na ustabilizowaniu donicy, może umieścić w niej cięższe kruszywo, np. grys. Doniczki wiszące lepiej wypełniać lekkim keramzytem. Ponadto z grysu, keramzytu i żwiru usypuje się warstwy drenażowe na dnie donic (mają zwykle 3-6 cm grubości).

Kolorowy keramzyt i żwir są ozdobą roślin uprawianych w przezroczystych pojemnikach, np. storczyków (ważne, aby do korzeni docierało światło). Keramzyt dodatkowo stosuje się w uprawie hydroponicznej oraz w ogrodach dachowych.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.