Święta ze zwierzakami. Jakie dekoracje świąteczne będą bezpieczne w mieszkaniu z psem i kotem?

Opinii 0

Świąteczne przygotowania to często bardzo intensywny czas. W ferworze prac nie można zapomnieć o czworonożnych domownikach – warto zadbać o to, aby wybrane dekoracje nie stanowiły dla nich zagrożenia. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę, aby zadbać o bezpieczeństwo zwierząt podczas świąt!

Pies przy kominku z rogami renifera

O czym pamiętać, aby spędzić bezpieczne święta z pupilem?

Wybór świątecznych ozdób jest dziś ogromny. Podczas przygotowywania dekoracji należy wziąć pod uwagę potrzeby i bezpieczeństwo zwierząt obecnych w domu.

Jak wybrać bezpieczne ozdoby choinkowe i zniechęcić pupila do bożonarodzeniowego drzewka?

Piękna choinka z błyszczącymi ozdobami to dla domowych zwierząt, szczególnie dla kotów… idealny świąteczny prezent i z pewnością wymarzony plac zabaw. Czy można się nią cieszyć bez stresu, że zostanie zniszczona, a ozdoby, zamiast na drzewku, znajdą się na podłodze?
Wybierając ozdoby choinkowe do mieszkania z kotem lub psem, warto zwrócić uwagę na takie, które nie zniszczą się w razie upadku. Przykładowo, stłuczona szklana bombka mogłaby zranić nasze zwierzęta lub nawet doprowadzić do ich śmierci w przypadku połknięcia ostrego fragmentu.

 

Lepszym wyborem będą więc bombki plastikowe czy materiałowe. Powinny być też na tyle duże, aby zwierzaki ich nie połknęły.

 

Jeśli chodzi o popularną ozdobę choinek, czyli włosy anielskie (lameta), zdecydowanie trzeba z niej zrezygnować. Może ona dotkliwie zranić przewód pokarmowy zwierząt w przypadku połknięcia.

 Kot obwąchuje pobitą bombkę choinkową. W tle choinka.

Czy można coś zrobić, aby pupil nie interesował się choinkowymi ozdobami? W domu z kotem lepiej zawiesić ozdoby pozbawione świecących dodatków i brokatów, bowiem im bardziej bombka się świeci, tym bardziej zwraca uwagę kota. Warto też unikać ozdób papierowych, których szelest może zaciekawić zwierzaka, a także wstążek i sznurków, które są potencjalnymi obiektami do zabawy.

 

Na drzewku warto natomiast powiesić ozdoby cytrusowe – koty nie lubią zapachu cytryny. Choinkę można też spryskać specjalnym sprayem odstraszającym koty.

 

Dobrym pomysłem w okresie świątecznym będzie również spryskanie lub posypanie kocimiętką ulubionych zabawek kota czy drapaka – w ten sposób można odwrócić uwagę pupila od drzewka.

 

A jak przygotować choinkę w mieszkaniu z psem, aby nie zachęcała go do zabawy? Do pomieszczenia z drzewkiem najlepiej wpuścić pupila wtedy, gdy będzie już ono ubrane. Skuteczną metodą jest nie zwracanie na nie uwagi – dzięki temu być może pies również je zignoruje. Jeśli jednak będzie bardzo pobudzony, trzeba go oprowadzić na samczy przy drzewku, aby mógł je obwąchać i przyzwyczaić się do jego obecności.
Na choince lepiej nie wieszać jadalnych ozdób, np. pierniczków i cukierków. Tak jak w przypadku kota – drzewko można spryskać środkiem odstraszającym.

 

Warto pamiętać też, aby mimo świątecznych przygotowań poświęcić wystarczająco dużo uwagi pupilom – psy trzeba wyprowadzać na długie spacery, a kotom poświęcać wolne chwile. Zwierzęta pozbawione nudy będą miały mniej czasu na harce z choinką.

Lampki i świece – jak je zabezpieczyć przed pupilem?

Wiele ostrożności w domu ze zwierzętami trzeba też zachować w trakcie zawieszania i podłączania lampek choinkowych – ich przegryzienie przez zwierzę może skończyć się porażeniem prądem i oparzeniem jamy ustnej, utratą przytomności, a nawet śmiercią.

 

Część lampek znajdującą się na drzewku najlepiej owinąć ciasno wokół gałązek, aby nie zwisały z nich swobodnie – luźne kable mogą zachęcać kota do zabawy, która często kończy się przewróceniem choinki. Lepiej też, aby światełka nie mrugały, tylko świeciły jednostajnie. Będą ściągały mniej kociej uwagi.

 

Psy w większym stopniu mogą się interesować przewodami leżącymi na podłodze. Najlepszym sposobem na ich zabezpieczenie jest kupno specjalnych maskownic, oplotów czy listew osłaniających. Osłony warto dodatkowo przykleić taśmą do podłogi – nieruchome będą wzbudzały mniejsze zainteresowanie.

 

A co ze świecami? Lepiej z nich nie korzystać – migocące światełko może przyciągnąć uwagę ciekawskiego kota lub psa.

 

Dobrym rozwiązaniem jest wybór substytutu w postaci latarenek z lampkami LED w kształcie świecy lub świeczników z LED-owymi lampkami. Wyglądają bardzo klimatycznie, świecą naturalną barwą i będą zdecydowanie bezpieczniejszą ozdobą w mieszkaniu ze zwierzętami. Pięknie prezentują się w wielu miejscach w pokoju, np. na parapecie, przy choice czy na regale telewizyjnym.

Świąteczny lampion (latarenka) na parapecie. Płonąca świeczka w lampionie.

Gwiazda betlejemska i jemioła – czy mogą być niebezpieczne dla zwierząt?

Tradycyjny kwiat bożonarodzeniowy, czyli gwiazda betlejemska (poisencja), jest rośliną wykazującą małą toksyczność dla domowych zwierząt. Oznacza to, że jest niebezpieczna głównie dla osłabionych i wrażliwych kotów ze skłonnościami do alergii, a także dla ciężarnych kotek. W wypadku takich zwierząt samo otarcie się o kwiat może wywołać reakcję skórną, a zjedzenie jej małego fragmentu spowodować podrażnienie pyszczka, oczu i żołądka.

 

Inna popularna świąteczna ozdoba to jemioła. W tym przypadku najgroźniejsze dla zwierząt jest zjedzenie jej owoców – może to spowodować m.in. wymioty czy spadek ciśnienia krwi.

 

Mimo że rośliny te są piękne, dla bezpieczeństwa pupili lepiej z nich zrezygnować lub ewentualnie wybrać sztuczne rośliny i gałązki, które zdecydowanie ożywią mieszkanie.

Jaką choinkę wybrać?

W mieszkaniu z psem i kotem bardzo dobrze sprawdzi się sztuczna choinka lub samodzielnie wykonana ozdoba np. z korków po winie lub kantówek. Takie drzewko nie gubi igieł, nie potrzebuje wody, która może być niebezpieczna dla zwierząt(jeśli są do niej dodane odżywki), ani donicy z ziemią, którą często interesują się zwierzaki. Nawet jeśli ma spore rozmiary, jest stosunkowo lekka, dlatego w razie upadku będzie ją można bez problemu ustawić ponownie.

 Kot siedzi na nierozłożonej sztucznej choince.

Jeśli jednak święta muszą pachnieć prawdziwą choinką, warto wybrać odpowiednie żywe drzewko. Może to być np. jodła czy świerk. Ich igły dosyć długo utrzymują się na drzewku i nie osypują się nadmiernie (jeżeli jednak będą spadać, należy je regularnie zamiatać lub odkurzać – mogą podrażnić ściany jelitowe pupila). Zdecydowanie należy zrezygnować z cisu, który zawiera toksyny niebezpieczne dla psa i kota.

 

Czy zwierzęta mogą pić wodę z podstawki choinki? Lepiej, aby tego nie robiły. Może zawierać toksyczne substancje z odżywki stosowanej do wydłużenia żywotności drzewka. Obok choinki warto postawić miseczkę z wodą, aby zwierzęta piły z niej, a nie z pojemnika na choinkę.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Co zrobić, by choinka była stabilna?

- Przed ubraniem drzewka warto je umocować w stabilnym stojaku. Najlepiej, gdy będzie wyposażony w blokadę zabezpieczającą przed otwarciem. Choinkę można też ustawić w dużej donicy z ziemią. Dodatkowo można ją przywiązać np. do grzejnika.

 

Jak zniechęcić szczeniaka do gryzienia przewodów?

- Jeśli mimo zwracania uwagi pies nadal gryzie kable, można zastosować specjalne preparaty zapobiegające obgryzaniu przedmiotów przez zwierzęta. Mają one nieprzyjemny dla psów zapach lub smak.

 

Czy grudnik jest trujący dla kota?

- Grudnik, czyli szlumbergera (inaczej kaktus Bożego Narodzenia), nie należy do roślin silnie toksycznych, jednak po zjedzeniu fragmentu rośliny u kota mogą wystąpić wymioty lub biegunki. Jeśli tak się stanie, przez kilka godzin kot nie powinien jeść ani pić.

 

Czy psianka jest trująca?

- Psianka, podobnie jak grudnik, ma niską toksyczność, jednak zjedzenie jej owoców może spowodować wymioty i biegunkę.

 

Czy cyklamen jest trujący?

- Cyklamen jest rośliną silnie trującą dla zwierząt. Przy dużym spożyciu może wywołać drgawki, problemy z sercem i doprowadzić do śmierci.

 

Azalia doniczkowa – czy jest trująca?

- Azalia to roślina wykazująca bardzo silną toksyczność. Powoduje m.in. wymioty, biegunkę, ślinienie się, brak koordynacji ruchowej, śpiączkę, a w najgorszym wypadku śmierć.

 

Dodano: 26-11-2020
Uaktualniono: 27-11-2020