Świąteczny warsztat DIY - choinki z szyszek

Opinii 0

Złoto i pudrowy róż to piękne i oryginalne połączenie kolorów, które doskonale sprawdzi się przy dekorowaniu domu na Święta Bożego Narodzenia. Szczególnie ciekawie prezentują się w tej wersji kolorystycznej choinki wykonane z szyszek. Wyglądają niezwykle dekoracyjnie i bogato, ale przygotowanie ich naprawdę nie jest trudne.

 Choinki z szyszek DIY - ozdoba Bożonarodzeniowa

Przygotuj choinki z szyszek z naszym świątecznym kursem krok po kroku i udekoruj dom na święta.

Choinki z szyszek DIY

Stworzysz je w bardzo prosty sposób na bazie styropianowych stożków pomalowanych złotym lakierem. Farby w sprayu pozwolą Ci szybko przemalować większą liczbę szyszek potrzebnych do wykonania tych eleganckich choinek. Zanim przystąpisz do dzieła, zbierz kilkanaście tekturowych tulejek od papieru toaletowego, które bardzo ułatwią Ci pracę nad tym świątecznym projektem.

 

Złote szyszkowe choinki z akcentem pudrowego różu wykonane własnoręcznie według naszego kursu będą prawdziwą ozdobą Twojego świątecznego stołu. Możesz postawić je także na stoliku kawowym czy komodzie w salonie, żeby ich blask cieszył oczy Twoich najbliższych przez całe Święta!

Materiały potrzebne do wykonania choinek z szyszek

Zobacz listę produktów, które są potrzebne do wykonania choinek z szyszek.

 

Instrukcja wykonania choinek z szyszek krok po kroku

Posegreguj szyszki według rozmiaru

Choinki z szyszek DIY - krok 1

Podziel szyszki przeznaczone do stworzenia choinek na większe (dolne rzędy) i mniejsze (górne rzędy). Dzięki takiemu podziałowi gotowe choinki będą miały ładniejsze kształty.

Zrób próbne ułożenie warstw szyszek

Choinki z szyszek DIY - krok 2

Im większy stożek, tym więcej szyszek będzie potrzeba do przygotowania choinki. Jeśli dysponujesz ograniczoną liczbą szyszek, warto poświęcić chwilę na policzenie, ile sztuk zużyjesz na jedną choinkę. Jest to istotne również z tego powodu, że szyszki będą malowane na dwa kolory: złoty i pudrowy róż.

 

Postaw stożek na blacie, najlepiej na jakiejś gumowej macie albo podkładce, dzięki czemu szyszki nie będą się aż tak bardzo przewracały. Ułożenie wszystkich warstw „na sucho”, czyli bez kleju może się okazać trudne, dlatego spróbuj ułożyć przynajmniej dolne warstwy i policz orientacyjnie, ile jeszcze potrzeba do pokrycia całego stożka.

 

Kiedy już wiesz, z ilu szyszek będzie się składała jedna choinka, podziel je według koloru (do malowania na złoto na jeden stosik, a na różowo na drugi).

Przygotuj tulejki od papieru toaletowego

Choinki z szyszek DIY - krok 3

Naprawdę warto pozbierać jak najwięcej tekturowych tulejek, jeśli planujesz malować sprayem większą liczbę szyszek. Dzięki nim szyszki nie będą się przewracały w trakcie malowania.

 

Przetnij tulejki nożyczkami na połowę.

Pomaluj styropianowe stożki na złoto

Choinki z szyszek DIY - krok 4

Spryskaj stożki złotym lakierem z odległości ok. 20 cm i odstaw do wyschnięcia.

Pomaluj szyszki

Choinki z szyszek DIY - krok 5

Jeśli masz taką możliwość, dobrym pomysłem będzie malowanie większej liczby szyszek na świeżym powietrzu.

 

Ustaw przygotowane tekturowe tulejki na większym kawałku tektury i powstawiaj do nich szyszki (oddzielnie do malowania na złoto i różowo).

 

Aplikuj farbę w sprayu cienkimi warstwami z odległości ok. 20-30 cm.

 

Po wyschnięciu obróć szyszki do góry nogami i pomaluj dolne części.

 

Malutkie szyszki, które posłużą do uzupełnienia większych luk między dużymi szyszkami, połóż na kawałku tektury i pomaluj złotym lakierem w sprayu z każdej strony.

Przyklej dolny rząd szyszek

Choinki z szyszek DIY - krok 6

Posmaruj górną część pomalowanej szyszki klejem na gorąco i odczekaj kilka sekund, aż klej wstępnie zwiąże (dzięki temu nie ścieknie zbyt mocno).

 

Przyłóż szyszkę do stożka i dociskaj przez chwilę. W ten sposób doklejaj kolejne szyszki, starając się zostawiać jak najmniejsze odstępy.

Dolna warstwa przyklejona, możesz doklejać następne.

Przyklej kolejną warstwę szyszek

Choinki z szyszek DIY - krok 7

Teraz zacznij przeplatać złote szyszki z różowymi.

 

Przyklej pierwszą szyszkę pomiędzy dwiema z niższego rzędu i stopniowo doklejaj następne.

 

W ten sposób przyklej wszystkie pozostałe rzędy szyszek.

Przyklej szyszkę na czubku choinki

Choinki z szyszek DIY - krok 8

Przy pomocy nożyka do tapet zetnij ok. 1,5-2 cm czubka stożka. Ostrożnie wydłub odrobinę styropianu końcówką nożyka, tworząc małe wgłębienie.

 

Posmaruj ostatnią złotą szyszkę klejem na gorąco i przyklej na tak przygotowanym czubku.

Uzupełnij luki malutkimi szyszkami

Choinki z szyszek DIY - krok 9

W miejscach, których nie dało się zakryć dużymi szyszkami, przyklej pomalowane wcześniej na złoto malutkie szyszki. Posmaruj je niewielką ilością kleju na gorąco i przyklej do dużej szyszki, zakrywając lukę.

Przyklej ozdobne perełki

Choinki z szyszek DIY - krok 10

Malutkie różowe perełki będą ładnym wykończeniem choinki. Nałóż odrobinę kleju na gorąco na perełki i przyklej je do złotych szyszek.

Przyklej choinkę do krążka drewna

Choinki z szyszek DIY - krok 11

Posmaruj środek krążka drewna brzozowego sporą ilością kleju na gorąco. Nie nakładaj kleju zbyt blisko krawędzi, żeby nie powstały zacieki. Postaw choinkę na krążku i lekko dociśnij, aż klej zwiąże.

Przygotuj ozdobną kokardkę

Choinki z szyszek DIY - krok 12

Złóż koniec satynowej tasiemki, krzyżując z przodu i zwiąż pośrodku cienkim drucikiem.

 

Odetnij kawałek tasiemki o długości ok. 4-5 cm, złóż na pół i owiń środek kokardki, zakrywając drucik. Przyklej końce z tyłu klejem na gorąco.

 

Nałóż odrobinę kleju na czubek choinki i przyklej kokardkę.

 

Strojne choinki są już gotowe! Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.

Choinki z szyszek DIY - gotowy efekt

Dodano: 25-11-2020
Uaktualniono: 25-11-2020