Rośliny ogrodowe, które możemy wykorzystać w domu na święta

Opinii 0

Zimowe kwiaty lub rośliny ogrodowe można przenieść do wnętrza — z pewnością wzbogacą świąteczną dekorację i będą ozdobą domu podczas świątecznych dni. Aby zrobić to poprawnie i nie narazić ich na np. szok temperaturowy, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. Dzięki odpowiednim zabiegom ogrodniczym, rośliny przesadzone z gruntu do doniczki przyjmą się, nie stracą liści, a ponadto rozrosną się.

Cyprys cytrynowy

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej na Boże Narodzenie?

Aby wybrać właściwy gatunek rośliny ogrodowej, trzeba wziąć pod uwagę jej gatunek oraz wymagania. Część roślin, mimo że wygląda zachwycająco, nie nadaje się do przeniesienia do wnętrza domu. Jakich roślin należy unikać?

 

  • Nadmiernie rozrastających się —np. sumak, rdestowiec ostrokończysty, bożodrzew.

  • Zimujących w niskich temperaturach (5-10 stopni), a więc do przechowywania na strychu, w garażu czy piwnicy — daktylowiec, juka, oleander, mirt, wawrzyn szlachetny.

  • Jednorocznych.

  • Zbyt rozrośniętych i za dużych — mogą po prostu zajmować zbyt dużo miejsca w domu.

 

Jakie gatunki roślin są odporne na zmiany temperatur i z powodzeniem mogą zimować w temperaturze pokojowej, a dodatkowo wpisują się w świąteczną stylistykę? Wśród nich warto wymienić:

Pnącza

Wśród pnączy znakomicie prezentuje się bluszcz, w który można wpleść łańcuch ze światełek.

Świąteczna dekoracja, stroik z bluszczu, szyszek i lampionu

Zimowe kwiaty ogrodowe

Zimowe kwiaty ogrodowe to rośliny, które kwitną zimą, np. ciemierniki, amarylisy.

Świąteczny stroik z szyszek i ciemiernika

Amarylis na tle choinki

Iglaki

Rewelacyjną alternatywą dla rozłożystych choinek będzie np. średniej wielkości cyprys czy inne krzewy ozdobne.

Iglak - świąteczna dekoracja na drewnianym tle

Krzewy

Krzewy z pięknymi owocami — ostrokrzew czy golteria rozesłana, należące do roślin wrzosowatych, zimą zachwycają czerwonymi kuleczkami owoców, przypominającymi bombki.

Liście i owoce ostrokrzewu

Owoce i liście golterii. Świeca

 

Rośliny ogrodowe, które sprawdzą się także w doniczce

Naturalnym środowiskiem wzrostu roślin ogrodowych jest grunt. Przenosząc je do domu, należy stworzyć im warunki, które przypominają te, znane z uprawy w ziemi. Najprostszym sposobem na to jest umiejscowienie roślin w doniczce z ziemią. O czym warto pamiętać i co wziąć pod uwagę? Zobacz potrzebne akcesoria ogrodowe, potrzebne do uprawy roślin.

Jak przygotować roślinę ogrodową do zimy w domu?

Każda z roślin musi się zaaklimatyzować. Aby uniknąć szoku temperaturowego (na zewnątrz temperatura może być nawet o kilkadziesiąt stopni niższa), trzeba pozwolić na tzw. okres przejściowy. W tym celu umieszcza się roślinę w pomieszczeniu o temperaturze nieco wyższej niż ta na dworze. Warto więc wybierać te przestrzenie w domu, gdzie nie ma ogrzewania — np. garaż, strych, komórkę czy piwnicę. Jeśli natomiast brakuje tego typu pomieszczeń, najlepiej ustawić roślinę przy otwartym oknie.

 

Zanim przejdzie się do hartowania, należy odpowiednio przesadzić krzewinkę, pnącze czy kwiat. Nie można dopuścić do sytuacji, że bryła korzeniowa pozostaje poza gruntem — roślina nie pobiera potrzebnych składników, a więc może nie przetrwać.

 

Zabieg aklimatyzacji jest niezbędny i powinien potrwać kilka dni — warto to wziąć pod uwagę, przygotowując świąteczne dekoracje. W przypadku, gdy dojdzie do wniesienia rośliny z dworu bezpośrednio do pomieszczenia o temperaturze pokojowej, może ona zareagować gubieniem liści lub się nie przyjąć.
 

Jak wybrać ziemię do roślin ogrodowych w domu?

Wybór ziemi ogrodowej uzależniony jest od rodzaju (gatunku) rośliny.

 

  • Dla pnączy — lekko kwaśna ziemia lub substrat torfowy;

  • Dla krzewów i iglaków — mieszanka torfu i kory z kompostem lub specjalna ziemia do iglaków.

  • Dla kwiatów — ziemia do roślin kwitnących o lekko kwaśnym odczynie.

 

W przypadku, gdy dostęp do specjalistycznej ziemi jest utrudniony, można skorzystać z ziemi uniwersalnej lub zabrać odpowiednią ilość gruntu, w której rosła roślina.

Jak przesadzać rośliny?

Należy tę czynność przeprowadzić od razu po przyniesieniu rośliny do domu. Z odpowiednim rodzajem ziemi oraz wielkością doniczki wystarczy standardowo napełnić donicę odrobiną ziemi, następnie stabilnie usadowić roślinę i pokryć ją ziemią tak, by przykrywała korzenie — należy zostawić trochę wolnej przestrzeni od brzegu donicy (nie zasypywać rośliny do końca). Warto posłużyć się łopatką ogrodową, a dla higieny mieć przygotowane rękawice ogrodowe.

 

Aby zachować czystość w pomieszczeniu, można rozłożyć gazety na użytkowanej powierzchni roboczej — w ten sposób łatwiej zadbać o nieprzenoszenie się ziemi czy torfu.

Jak wybrać wielkość doniczki?

W pierwszym kroku warto oszacować wielkość bryły korzeniowej. Należy pamiętać, że czas zimowania we wnętrzu domu jest dla rośliny czasem wzrostu — choć nieco mniej intensywnym ze względu na okres w roku. To ważne, bo podczas kilku miesięcy najprawdopodobniej roślina rozrośnie się.

 

Odpowiednia doniczka to taka, do której można włożyć ok. 3-5 cm ziemi na dnie i pozostawić odrobinę nieprzykrytej rośliny. Przyjmuje się, że donica powinna mieć wysokość ok. 1/3 wysokości rośliny.

 

Trzeba także umożliwić swobodny odpływ wody — dlatego zaleca się, żeby wybierać doniczkę z otworami lub samodzielnie je wykonać na dnie pojemnika.

 

Warto zadbać także o wybór pasującej, świątecznej osłonki na doniczkę.

 

Co ważne, jeśli w planach jest wystawienie rośliny w donicy na zewnątrz domu po okresie świątecznym, warto postawić na specjalne donice do użytku zewnętrznego.

 

Czy rośliny ogrodowe dobrze zniosą ogrzewanie w domu?

Proces hartowania powinien zabezpieczyć roślinę przed wrażliwością na nagłą zmianę temperatury. Należy pamiętać, że w okresie świątecznym roślina jest w cyklu zimowym, a więc skok temperatury, a co za tym idzie — ogrzewanie, może być dla niej szokiem.

 

Roślinie przyda się odpowiednia pielęgnacja. Kluczowe jest podlewanie — nie należy przelewać roślin. Ważne jest tu zachowanie umiaru i regularność. Co ważne, temperatura gruntu powinna mieć minimum 12 stopni Celsjusza. Krzewy i kwiaty można także zasilić odpowiednim nawozem jesiennym lub zimowym.

Inspiracje, jak wykorzystać rośliny ogrodowe w domu na Boże Narodzenie

Widok przez okno na zimowy, ośnieżony ogród

Zimowy ogród w Twoim salonie

Aranżacja zimowego ogrodu nie jest zarezerwowana dla posiadaczy oranżerii. W prostych krokach można stworzyć przestrzeń tego typu w salonie, wykorzystując rośliny w doniczkach i kilka elementów dekoracyjnych.

 

Efekt będzie potęgować miejsce — jeśli rośliny ustawi się w salonie z dużym oknem lub wykuszem, można zyskać iście malowniczy obraz. Padający śnieg podbije to wrażenie.

 Kobieta przystraja pokój. Święta Bożego Narodzenia

Wystarczy ustawić kilka roślin, a doniczki przewiązać czerwoną aksamitką. Świąteczny klimat wniesie dodanie światełek choinkowych. Aby nie ograniczać ustawienia donic dostępem do źródła prądu czy zasilacza, do ich dekoracji warto użyć światełek na baterie. Wystarczy obwiązać gałązki roślin lampeczkami.

 

Gdy brak typowo zimowej pogody, świąteczną aurę można stworzyć za pomocą sztucznego śniegu. Idealnym akcentem będą rośliny takie jak ostrokrzew czy golteria, lekko „oszronione” sprejem — dostępne są również puszki ze sztucznym śniegiem, który świeci w ciemności. Inną opcję stanowi śnieg w postaci proszku — można go lekko rozsypać na powierzchni liści i w środku donicy. Nawet gdy rozsypie się na podłogę, da efekt naturalnego śniegu.

 Gałązka ostrokrzewu udekorowana śniegiem w sprayu

Jak ustawić drzewka lub rośliny? Można skorzystać z drewnianych skrzyń, wyłożonych np. biało-czerwoną tkaniną. Sprawdzą się tu drewniane donice ogrodowe.

Świąteczna dekoracja z cyprysów w drewnianych donicach

Alternatywa dla choinki

Małe doniczkowe cyprysy lub inne niskie iglaki sprawdzą się w roli choinek. Wystarczy położyć je na biurku w towarzystwie kilku świątecznych akcesoriów. Można do tego wykorzystać gotowe wianki świąteczne lub figurki — w asortymencie Leroy Merlin znajduje się wiele dekoracji świątecznych, które można dopasować do stylu wnętrza.

 Bożonarodzeniowe dekoracje z cyprysów

Nietuzinkowym pomysłem jest udekorowanie bluszczu zdobną bombką (np. białą) i mniejszymi złotymi akcentami (wspaniale sprawdzą się korale świąteczne). W akompaniamencie dekoracyjnych świec takiej kompozycji nie brak świątecznego sznytu.

 

Dodatki na świąteczny stół

Uniwersalne cyprysy o niewielkich rozmiarach można z powodzeniem ustawić na świątecznym stole — nawet bez ozdób, odgrywają rolę minichoinek i prezentują się znakomicie. Jedynym elementem ozdobnym jest donica — warto dopasować ją kolorystycznie do nakrycia, serwet, bieżnika i obrusu.

 Stroik z żywego ciemiernika na świątecznym stole

Zamiast ciętych kwiatów, warto postawić na te, które utrzymają się nawet po świętach. Kwiat ciemiernika, czyli zimowej róży, idealnie komponuje się ze złotą donicą oraz czerwonymi dekoracjami świątecznymi.

 

Oszczędny w formie, minimalistyczny stół w bieli ozdobi łańcuch z bluszczu. W tym celu przyda się roślina o długości stołu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, bluszcz można położyć w połowie stołu, na jego szerokość. W zależności od liczby wigilijnych gości, warto taką dekorację umieścić co 2-3 osoby (talerze). Zieleń rośliny idealnie pasuje do klasycznych, białych świeczników.

Świąteczny długi stół z białą zastawą i świeczkami

Girlandy i stroiki świąteczne

We własnoręcznym przygotowaniu stroika świątecznego czy girlandy, potrzeba odrobinę florystycznego zacięcia. Nie jest to jednak trudne zadanie — bazę tworzą gotowe łańcuchy gałązek lub gałązki zebrane w okrąg. Wystarczy udekorować je według upodobań, a do przybrania użyć roślin z ogrodu oraz świątecznych dekoracji. Aby elementy trzymały się stabilnie, warto użyć kleju na gorąco.

 Przygotowywanie świątecznego stroiku z gałązek świerku

Wieniec świąteczny na drzwi frontowe, przyozdobiony owocami golterii czy ostrokrzewu, wygląda naprawdę bajecznie. Aby podkreślić ich czerwień, warto dodać kokardę w tym samym kolorze. Całość można spryskać sztucznym śniegiem.

 Świąteczny wieniec na drzwi z czerwoną kokardą

Oryginalny stroik świąteczny to przyklejone na okręgu gałązki golterii z wieszakiem z tasiemki. Główną rolę grają tu czerwone owoce, które są naturalnym substytutem bombek.
 

 Świąteczny wieniec na drzwi z czerwonych owoców golterii

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czy golteria jest trująca?

- Z liści golterii można robić napar i olejek wintergreen do użycia zewnętrznego (ma właściwości przeciwbólowe). Owoców nie należy jednak jeść — są nie tyle trujące, co niejadalne (choć w niektórych krajach Ameryki je się jako środek przeciwzapalny). Warto wiedzieć, że golteria spożywana w nadmiernych ilościach może wywołać efekt zatrucia.

 

Co lubią ciemierniki?

- Ciemierniki są mało wymagające. Lubią wapienną glebę o dużych właściwościach przepuszczania. Dlatego, przesadzając je, warto zadbać o drenaż. W trakcie tego procesu należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić korzeni — jeśli tak się stanie, ciemierniki mogą nie zakwitnąć. Lubią mało słoneczne miejsca i obfite podlewanie. Podczas pracy z tym kwiatem należy ubrać rękawice — roślina może działać drażniąco.

 

Czy cyprysy można przycinać?

- Tak, ale należy je formować na wiosnę i latem.

 

Dodano: 19-11-2020
Uaktualniono: 19-11-2020