Prezenty pod choinkę: poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Opinii 0

Prezenty są bardzo ważną częścią świątecznej tradycji. Aby były jeszcze bardziej wyjątkowe potrzebują odpowiedniej oprawy. Zobacz, jak można zapakować wigilijne podarunki oraz poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez klientów Leroy Merlin.

Prezenty zapakowane w szary papier, przewiązane sznurkiem. Naturalne ozdoby: gałązki świerku, szyszki

Jak zapakować prezent pod choinkę?

Podarunki można zapakować na różne sposoby. Wśród nich wyróżnić można:

 

 • papier do pakowania prezentów — pakowanie w ten sposób wymaga precyzji i wprawy; potrzebne będą nożyczki i taśma klejąca,

 • pudełka na prezenty — dostępne w różnych wzorach i kolorach, należy dopasować szerokością i wysokością do prezentu; nie można zapomnieć o specjalnym wkładzie - wypełniaczu, np. w postaci wiórków lub wyłożenia wnętrza pudełka kolorową bibułą,

 • torebki prezentowe — najprostszy sposób na zapakowanie prezentów; trzeba jednak pamiętać o tym, by właściwie oszacować wymiary torebki (prezent nie powinien wystawać poza brzegi torby prezentowej lub mieć zbyt dużo przestrzeni). Wnętrze torby na prezent można dodatkowo wyłożyć kawałkiem materiału lub krepiną,

 • skarpety na prezenty — świąteczny akcent do zawieszenia nad kominkiem lub położenia pod choinką,

 • kokardka lub tasiemka — minimalistyczny i elegancki akcent, który można wykorzystać jako dekorację last minute — wystarczy przewiązać prezent tasiemką, zawiązać kokardę lub przykleić gotową kokardkę ze sklepu,

 • worek dekoracyjny — specjalny worek jutowy lub bawełniany, imitujący atrybut św. Mikołaja.

Stos prezentów świątecznych na drewnianej podłodze

Jak pakować prezenty w papier?

Należy zacząć od wyboru koloru lub wzoru papieru dekoracyjnego. Oto kilka propozycji:

 

 • Szary papier — dla miłośników ekologii,

 • W geometryczne wzory — dla nastolatka,

 • Z bajkowymi akcentami — dla dziecka,

 • Jednolity — dla wielbiciela eleganckiej klasyki,

 • Pastelowy — dla kobiet lub mężczyzn, którzy lubią delikatne kolory,

 • W kwiaty — dla miłośników wyrazistych wzorów,

 • W świąteczne wzory — podkreśli bożonarodzeniowy charakter prezentu.

 Pakowanie świątecznych prezentów

Alternatywą może być zapakowanie prezentu w czarno-białą gazetę (ucieszy fanów zero waste) lub celofan z dodatkiem dekoracyjnego elementu wstążki lub sznurka. Przy pakowaniu prezentów świątecznych w papier należy wystrzegać się wzorów nienawiązujących do okazji (np. pakowania prezentów pod choinkę w papier przeznaczony do prezentów ślubnych).

 

Prezent o regularnych (płaskich) kształtach

 1. 1. Prezent trzeba położyć na powierzchni papieru i odmierzyć długość oraz szerokość, które w pełni go zakryją (nawet z zapasem).

 2. 2. Kolejny krok to zrobienie tzw. ,,okienka” poprzez założenie i zaprasowanie przeciwległych boków, które następnie skleja się taśmą.

 3. 3. Z pozostałych boków należy uformować trójkąt, zaginając boki do środka.

 4. 4. Uzyskany kształt warto dokleić do powierzchni „okienka”.

 Pakowanie płaskiego pudełka - prezent bożonarodzeniowy

Prezenty o nieregularnych kształtach można zawinąć w papier, formując „cukierka”, którego boki zostaną przyozdobione kokardą.

 Pakowanie prezentu w kształcie walca, butelki w szary papier

Aby dodać świątecznego sznytu podarunkom, można dołożyć gałązkę choinki, plaster suszonej pomarańczy, laskę cynamonu, a całość obwiązać czerwoną wstążką lub naturalnym sznurkiem.

 

Warto pamiętać o bileciku z imieniem obdarowywanej osoby.
 

Jak zrobić pudełko na prezenty?

Najprostszym i najbardziej ekologicznym sposobem jest obklejenie tekturowego pudełka, które było wykorzystywane uprzednio do przechowywania produktów. To rozwiązanie w duchu less waste i recyklingu. Wystarczy zamalować pudełko kryjącą farbą i dorysować świąteczne wzory. Można także obkleić pudełko wybranym papierem do pakowania prezentów, gazetą lub arkuszami szarego papieru. Doskonale sprawdzi się też kryjąca tkanina, którą można połączyć za pomocą takera lub kleju na gorąco.

Jak zapakować prezent do przesyłki kurierem?

Przed przystąpieniem do pakowania, należy sprawdzić maksymalne wymiary i wagę prezentu (wytyczne dostępne są w serwisach przewoźników).

 Wkładanie prezentu do tekturowego pudełka. Wysyłka kurierem

Prezent, który zostanie wysłany kurierem lub pocztą, potrzebuje trzech rodzajów ochrony i opakowania.

 

 1. 1. Po pierwsze trzeba wybrać opakowanie dekoracyjne, którym może być pudełko ze wzorem lub efektowny papier do pakowania prezentów, alternatywnie torebka na prezenty lub worek. Najlepiej, by prezent nie miał zbyt dużo miejsca — może uszkodzić się podczas przesyłki. Puste powierzchnie najlepiej wyłożyć papierem, wypełniaczami, trocinami lub ekologicznymi „chrupkami” do wypełniania prezentów, które znikają pod wpływem wody.

 2. 2. Po drugie należy zadbać o ochronę prezentu w transporcie — ściśle owinąć go warstwą folii bąbelkowej lub falistej tektury i zalepić taśmą klejącą.

 3. 3. Po trzecie prezent potrzebuje ochrony zewnętrznej — najbezpieczniej sprawdzi się solidny karton, sklejony taśmą o dużej szerokości, tak, by nie odkleiła się w drodze.

 

Przesyłając cenny prezent pocztą, warto nakleić na pudełku znaczki ostrzegawcze i etykiety (np. Uwaga! Szkło).

 

Jak podpisać prezenty na święta?

Efektownym sposobem podpisywania prezentów jest stworzenie specjalnych bilecików z imionami obdarowanych. Bileciki można przedziurkować i przewiązać sznurkiem, muliną, rafią lub wstążką.

 Prezenty z bilecikami zapakowane w szary papier

Równie dobrze sprawdzą się naklejki, które umieszcza się na powierzchni papieru prezentowego. Dodatkowo część toreb prezentowych ma oryginalnie dołączony bilecik, co ułatwia zaadresowanie prezentu.

Jak zapakować prezenty dla dzieci?

Prezenty dla dzieci można umieścić w torbach prezentowych z motywami ulubionych bajek, obkleić papierem z dziecięcymi wzorami lub włożyć do pudełek. Podczas pakowania należy nawiązać do okazji. Aby podkreślić świąteczny nastrój, prezenty na gwiazdkę można umieścić w dekoracyjnych skarpetach na prezenty lub workach, które nawiązują do postaci i atrybutów św. Mikołaja.

Skarpety na prezenty przymocowane do kominka

Kiedy wręczyć prezenty na święta?

Prezenty można położyć pod choinką przed kolacją wigilijną. Wręczanie prezentów może nastąpić także po zjedzeniu wspólnego posiłku.

Osoba w czapce świętego Mikołaja zasłaniająca twarz prezentem

Kto przynosi prezenty na święta?

W zależności od regionu, prezenty pod choinkę wg. tradycji może przynosić święty Mikołaj (północny wschód, centralna Polska), Gwiazdor (zachodnia Polska) lub Dziadek Mróz (wschodnie rejony Polski). Spotkać się można także z tym, że podarunki przynosi Aniołek (południe Polski), Gwiazdka (południowy zachód) lub Dzieciątko (Śląsk).

Dodano: 24-11-2020
Uaktualniono: 26-11-2020