Ozdoba choinki. Jak suszyć pomarańcze, żeby stały się piękną ozdobą?

Opinii 0

Cudownie pachną, efektownie prezentują się nie tylko na choince, ale w różnego rodzaju stroikach i słojach bożonarodzeniowych, a przy tym są ekologiczne. Suszone owoce nadadzą się nie tylko do wigilijnych potraw. Można je wykorzystać do świątecznej dekoracji domu. Jak suszyć pomarańcze samodzielnie i do czego wykorzystać taką dekorację?

Nawlekanie suszonej pomarańczy na sznurek

Jak pokroić pomarańcze i przygotować je do suszenia?

Pomarańcze trzeba przygotować w odpowiedni sposób. Wyparzone i umyte cytrusy najlepiej pokroić w plasterki o szerokości ok. 0,5 cm (w poprzek segmentów owocu).

Sposoby na suszenie pomarańczy

Suszone pomarańcze, laski cynamonu, ciastka w kształcie gwiazdek, wiśnie

Suszarka do owoców

Najprostszym sposobem na wysuszenie owoców jest skorzystanie z suszarki do żywności (często używanej do grzybów), zgodnie z instrukcją. Jest ona wyposażona w wydajną spiralę grzejną doprowadzającą powietrze bezpośrednio na każde piętro urządzania. Dzięki niej pomarańcze będą gotowe do zawieszenia na choince po ok. 7 godzinach.

Piekarnik i mikrofala

Zamiast korzystać ze specjalnej suszarki, owoce można również przygotować w piekarniku. Zajmie to ok. 2 godzin. Plastry należy „suszyć” w temperaturze 80 stopni w piecu z termoobiegiem, natomiast w 100 stopniach w przypadku jego braku. Żeby owoce się nie poskręcały, należy je położyć na papierze do pieczenia i przekręcać co pół godziny. Warto pamiętać, że owoce różnią się od siebie rozmiarem, a plastry grubością, może się więc okazać, że czas suszenia w piekarniku będzie dłuższy.

 

Owoce można również wysuszyć w mikrofalówce, jednak trzeba uważać na zbyt dużą moc urządzenia — owoce mogą puścić sok i nie wyglądać efektownie. By spróbować tego sposobu, należy zawinąć trzy warstwy plastrów cytrusów w trzy warstwy papieru do pieczenia i piec je przez 3 minuty z każdej strony w mikrofalówce ustawionej na ok. 50% mocy. Można również eksperymentować z suszeniem owoców w kuchence mikrofalowej z funkcją grilla, ale trzeba bardzo uważać, by wysuszyły się równomiernie i nie przypaliły.

Kaloryfer

Pomarańcze można też wysuszyć na kaloryferze w sezonie grzewczym. Może to zająć nawet kilka dni. Warto położyć je na papierze do pieczenia i odwracać co jakiś czas (np. rano i wieczorem).

Czy tak samo jak pomarańcze, można suszyć również cytryny?

W ten sam sposób można suszyć wszystkie cytrusy, np. cytryny, grejpfruty, limonki. Dzięki ich kolorystyce można uzyskać ciekawe efekty wizualne na świątecznych ozdobach.

Jak zrobić dekorację z osuszonych pomarańczy?

Plastry suszonych pomarańczy można zawiesić na choince solo lub stworzyć z nich piękne dekoracje. Aby dodać świątecznego charakteru, owoce warto ozdobić, przyklejając do nich np. gałązki choinki, laski cynamonu lub anyż gwiaździsty klejem na gorąco.

 Przygotowywanie wieńca Bożonarodzeniowego. Suszone pomarańcze

Ozdoby z suszonych owoców można zawiesić nie tylko na choince, ale również na żyrandolu lub przy oknie (w ten sposób cytrusy będą efektownie podświetlone). Jeśli dekoruje się nimi okno, warto pomiędzy cytrusami zawiesić na sznurkach różnej długości inne pasujące ozdoby np. szyszki lub pierniczki.

 Suszone pomarańcze zawieszone z choineczkami na żyłkach. Ozdoby świąteczne

Z plastrów suszonych pomarańczy można też wykonać świąteczne łańcuchy. W tym celu w owocu robi się dziurkę, przez którą przewleka się jutowy sznurek i mocuje plasterek za pomocą supełków po obu stronach. Pomiędzy cytrusami warto powiesić również podobne ozdoby świąteczne, jak gałązki iglaków, laski cynamonu lub suszone jabłka.

Przewlekanie sznurka przez suszone pomarańcze. Ozdoby bożonarodzeniowe

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Na ile stopni nastawić piekarnik do suszenia pomarańczy?

- Piekarnik do suszenia pomarańczy należy nastawić w zakresie 80-100 stopni. 80 stopni będzie odpowiednie w piekarniku z termoobiegiem. Natomiast 100 stopni — w przypadku klasycznej funkcji pieczenia góra/dół.

 

Ile przetrwają suszone pomarańcze jako świąteczne ozdoby?

- Ozdoby z naturalnych produktów nie mają takiej wytrzymałości, co te, wykonane z tworzyw sztucznych. Pomarańcze suszone w domu bez środków konserwujących raczej nie będą wyglądać dobrze na kolejne święta, ale ich trwałość zależy od warunków ich przechowywania. Jest to więc ozdoba sezonowa.

 

Jak zawiesić suszone pomarańcze na choince?

- Suszone pomarańcze można zawiesić za pomocą sznurka lub eleganckiej wstążki. W przypadku tych ozdób dobrze może się prezentować nieco rustykalny sznurek konopny lub jutowy. By zawiesić suszone cytrusy na choince, należy przewlec pętlę ze sznurka przez dziurkę wykonaną w miąższu owocu.

 

Dodano: 26-11-2020
Uaktualniono: 27-11-2020