Najpiękniejsze choinki na święta

Opinii 0

Święta bez choinki? Trudno to sobie wyobrazić. Choinka to symbol świąt, który wprowadza wyjątkową świąteczną atmosferę. To wokół niej gromadzi się cała rodzina i to pod nią dzieci wypatrują wymarzonych prezentów. Pięknie udekorowana, mieniąca się ciepłym światłem ozdabia każdy dom. Jak co roku przed świętami, stajemy przed ważnym wyborem: jaką choinkę kupić? Drzewko sztuczne czy naturalne; jodła, sosna, a może świerk? Podpowiadamy, jak wybrać najpiękniejszą choinkę na święta.

Żywa choinka

Naturalne drzewka mają wielu zwolenników. Pięknie pachną i wyglądają, tworząc wyjątkową świąteczną atmosferę. Już wybieranie żywej choinki w sklepie sprawia wiele frajdy i może stać się rodzinnym rytuałem. 

Naturalne choinki pochodzą z wyspecjalizowanych plantacji i są przyjazne dla środowiska. Wyrzucone po świętach rozkładają się nieporównanie krócej niż ich sztuczne odpowiedniki. Jeżeli mamy ogródek, to opadłe igły i drobne gałązki możemy wyrzucić na kompost, a większe gałęzie wysuszyć i spalić w kominku.

 

Kupując żywe drzewko, zwróćmy uwagę na igły – powinny być lśniące, intensywnie zielone i mocno przytwierdzone do gałązek. Miejsce ścięcia drzewka powinno być świeże i niezaschnięte. Odpowiednio dobierzmy również jej wysokość. Jeśli w sklepie choinka stała na zewnątrz, warto po przywiezieniu jej do domu potrzymać ją w chłodnym miejscu i stopniowo przyzwyczajać do ciepła. Nie powinno się ustawiać choinki w pobliżu grzejnika czy kominka. W przeciwnym wypadku szybko wyschnie i zgubi igły. Zadbajmy o żywe drzewko i stwórzmy jej przyjazny kącik w domu. Na pewno odwdzięczy się nam zdrowym kolorem igieł i pięknym zapachem.

 

Jakie świąteczne drzewko kupić? Sprawdź ofertę żywych choinek w Leroy Merlin.

Sztuczna choinka

Niewątpliwą zaletą choinki sztucznej jest to, że zdobi nasze mieszkanie tak długo, jak sami tego chcemy. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób wyjeżdżających na święta, które jednak chciałyby po powrocie do domu przedłużyć sobie świąteczny nastrój. Igły sztucznej choinki nie opadają, więc nie mamy problemu ze sprzątaniem mieszkania. Dlatego to idealne rozwiązanie dla domów, w których są dzieci   i zwierzęta. Nie musimy zastanawiać się też, co zrobić z choinką po świętach. Wystarczy schować ją do pudełka. Niestety, sztuczna choinka nie pachnie, co dla zwolenników żywych drzewek jest najważniejszym argumentem.

Duża zaletą takiego wyboru jest to, że decydując się na sztuczną choinkę, „ratujemy” jedno żywe drzewko przed wycięciem. Jednak pamiętajmy, że sztuczna choinka jest zrobiona z plastiku, który rozkłada się przez wiele lat, więc nie wyrzucajmy jej po roku. Raczej zainwestujmy w dobrej jakości drzewko, które zostanie z nami na długo.

 

Sprawdź ofertę sztucznych drzewek.

Kiedy ubrać choinkę?

W harmonogramie świątecznych przygotowań ubieranie choinki to obowiązkowy punkt. Warto zaangażować w to wszystkich domowników, bo to wspaniały świąteczny rytuał, który na pewno sprawi frajdę całej rodzinie.

Zgodnie z tradycją choinkę powinniśmy ubierać w wigilijny poranek. Jednak większość z nas dekorowanie świątecznego drzewka planuje na tydzień lub nawet dwa przed Wigilią, chcąc jak najwcześniej poczuć wyjątkowy, magiczny klimat. Wybór odpowiedniego terminu zależy przede wszystkim od tego, jakie drzewko postawimy w salonie. Sztuczną choinkę można ubrać dużo wcześniej. W przypadku żywego drzewka im później, tym lepiej. Żywa choinka postawiona w domu tuż przed świętami na pewno przedłuży ich magię, jednak zakup choinki tuz przed świętami może okazać się trudnym zadaniem.

 

Niezależnie od tego, jaką choinkę wybierzemy i kiedy zaczniemy ją ubierać, jedno jest pewne: choinka jest magicznym symbolem i na pewno stanie się piękną ozdobą każdego domu.

Dodano: 02-12-2019
Uaktualniono: 23-11-2020