Lampion świąteczny. Wyjątkowa dekoracja na Boże Narodzenie!

Opinii 0

Rozproszone, delikatne, ciepłe światło stwarza magiczny klimat i podkreśla atmosferę świąt. W ten szczególny czas, kiedy dni są krótkie, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu i sprawia, że oczekiwanie na Wigilię i Boże Narodzenie jest przyjemniejsze. Lampiony łatwo można zrobić samodzielnie, uzupełniając lub zastępując nimi klasyczne lampki choinkowe. Podpowiadamy, jak zrobić lampion świąteczny z papieru, słoików lub drewna.

Lampion świąteczny. Lampion Bożonarodzeniowy

Czym są lampiony świąteczne?

Tradycja lampionów ma szczególne znaczenie dla osób, które traktują święta przede wszystkim jako przeżycie religijne i duchowe. Adwentowe światełka zrobione zazwyczaj z papieru, są przynoszone przez dzieci na msze roratnie. W pierwszej części uroczystości w kościele panuje ciemność, rozświetlana jedynie przez lampiony, symbolizujące przypowieść o roztropnych pannach.

 

W Azji szczególnie ważne są latarnie Kongminga, czyli papierowe lampiony szczęścia, przypominające unoszące się w powietrzu balony. Wypuszczone oznaczają uwolnienie się od trosk i problemów. Mają nieść bogactwo i szczęście, dlatego zazwyczaj są elementem obchodów świąt i uroczystości.

 Biały lampion Bożonarodzeniowy. Świąteczna latarenka

Światło ma też szczególne znaczenie w krajach skandynawskich, kiedy zimą światła jest bardzo mało. Małe lampki codziennie palą się w każdym oknie, aby umilić mieszkańcom trudny zimowy czas. Białe lampiony ze świecami stawia się także na znak gościnności przed drzwiami do domu, restauracji lub sklepu.

 

Lampiony świąteczne z powodzeniem mogą zastąpić główne oświetlenie, wprowadzając przy tym błogi nastrój oczekiwania na Boże Narodzenie. Podczas ciemnych nocy lub szarych dni rozświetlą wnętrze ciepłym światłem, dającym ukojenie i przybliżającym klimat hygge, czyli cieszenia się drobiazgami i domowym zaciszem. Do zrobienia świątecznych lampionów można wykorzystać przedmioty znalezione w domu, świece i lampki choinkowe. Jak je zrobić?

 

Warto stworzyć ciepły klimat we wnętrzu i sprawdzić ofertę lampionów.

Jak udekorować dom lampionami świątecznymi?

Wzorując się na mieszkańcach Norwegii, którzy w ten sposób światłem chcą przegonić smutek i chandrę wywołaną ciemnością, warto ustawić lampiony w oknach. Będą pięknie prezentować się nie tylko w mieszkaniu lub domu, ale zachwycą również oglądane z zewnątrz. Mogą stanowić element świątecznej instalacji w formie szopki lub zimowego krajobrazu, którą można przygotować na nieużywanym, odsłoniętym parapecie. Ciekawym rozwiązaniem jest też powieszenie papierowych lampionów w kształcie kul lub gwiazd, czy zrobienie łańcucha z malutkich lampek. Zamiast świec, można do tego wykorzystać energooszczędne lampki LED: klasyczne białe lub kolorowe.

 Lampiony świąteczne z motywem choinki i renifera

Lampiony dobrze prezentować się będą również na wigilijnym stole. W tę szczególną noc warto zrezygnować z oświetlenia na rzecz ciepłego światła świec. Główna lampka — najbardziej dekoracyjna i największa – niech stanie w centrum, czyli wśród wigilijnych potraw. Pozostałe można umieścić nie tylko na parapetach, ale także na meblach. Aby ich nie zniszczyć, warto zastosować podstawki, np. z plastrów drewna lub talerzyków.

 

Ozdoby świetlne to również nieodłączny element dekoracji balkonów, tarasów i ogrodów. Zimowy spacer w tak pięknie oświetlonej scenerii może stać się nową domową tradycją. Przyjemnie też będzie patrzeć na rozświetlone balkonowe lampki, kiedy wyjrzy się przez okno. Dzięki temu można sobie zrekompensować nawet nieprzyjemną pogodę i brak śniegu.

 

Uzupełnieniem oświetlenia mogą być oczywiście inne dekoracje świąteczne, takie jak drewniane figurki czy wieńce.

Jak zrobić lampion świąteczny DIY?

Własnoręcznie robione lampiony wpisują się w święta zero waste, ponieważ można stworzyć je z przedmiotów z recyklingu lub wykorzystać to, co już posiada się w domu. Miłośnicy majsterkowania mogą pokusić się też o przygotowanie ozdoby wyciętej z drewna. To nie tylko pomysł na dekorację, ale też prezent dla najbliższych.

Lampion świąteczny w słoiku w DIY

Lampion ze słoika

Do przygotowania lampionu ze słoika potrzebne będą:

 

  • puste, czyste słoiki (wielkość i kształt nie ma znaczenia),

  • świeczki dopasowane długością i szerokością do słoików,

  • wybrane ozdoby, np. wstążki, koronki, przezroczysty papier, krepina, gałązki, szyszki, suszone owoce, skrawki materiału lub filcu, kolorowe kamyki, piasek, sól gruboziarnista, laski cynamonu,

  • pistolet i klej na gorąco.

 

Lampion ze słoika jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy tylko włożyć świeczkę do naczynia i ozdobić wedle uznania. Już kokardka z tasiemki lub koronki będzie prezentować się elegancko.

 

Innym pomysłem jest oklejenie szkła półprzezroczystym, cienkim papierem lub krepiną, która będzie wyglądać niczym szron. Do słoika można też wsypać kamyki, sól lub piasek lub okleić jego ścianki skarbami przyniesionymi z lasu.

Lampion DIY z butelki

Lampiony z butelki

Do wykonania potrzebne będą:

 

 

W szklanej butelce lub słoiku zamknąć też można LED-owe lampki. Dobrze sprawdzą się zarówno te białe, jak i kolorowe. Lampionu nie trzeba ozdabiać. Można też wykorzystać wymienione wyżej pomysły na udekorowanie lampionu zrobionego ze słoika.

 Drewniany lampion świąteczny

Lampiony z drewna

 Do wykonania potrzebne będą:

 

 

To pomysł dla majsterkowiczów lubiących pracę w drewnie. Do zrobienia lampionu w kształcie domku będzie potrzebna wyrzynarka, którą można wyciąć otwory (wystarczą też dziurki zrobione wiertarką, ale nie dadzą tak dobrego efektu) i ścianki ze sklejki (o docięcie kwadratów lub prostokątów można poprosić w sklepie). Cztery ścianki należy połączyć ze sobą klejem na gorąco (ewentualnie używając wkrętów). Aby stworzyć domek wystarczą dodatkowe dwie płytki ze sklejki, które skleja się na kształt dachu. Całość można pozostawić w naturalnym kolorze, zaolejować, pokryć bejcą lub kolorowymi farbami.

Papierowe lampiony

Lampion z papieru

Świece w słoikach można ustawić w zwykłych papierowych torbach. Należy w nich wyciąć i nakleić różnego rodzaju wzory, które dadzą ciekawy efekt wizualny. Proste papierowe lampiony można też wykonać z rolek po papierze toaletowym. Trzeba wyciąć w nich pionowe paski i lekko rozpłaszczyć. Potem wystarczy tylko umieścić w takiej rolce świeczkę w szklanym naczyniu. Wykorzystać też można grubszy brystol lub karton, robiąc z niego ścianki sklejone klejem (podczas wycinania warto pamiętać o zostawieniu ok. 1-2 cm na zakładki do klejenia). Aby światło przez niego przenikało, trzeba tylko wyciąć wybrane wzory, np. choinki, bałwanka, renifera, gałązki.

 

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Czym zrobić otwór w szkle, aby przewlec przez niego kabel lampek?

- Przyda się wiertarka i specjalne wiertło do szkła (lub ceramiki), dostępne w standardowych zestawach wierteł. Otwory należy wykonywać na wolnych obrotach. Dla większego bezpieczeństwa dobrze też przed przystąpieniem do pracy, okleić miejsce, w którym ma powstać otwór, srebrną taśmą. Pozwoli to zniwelować ryzyko pęknięcia szkła.

 

Jakiego kleju użyć do przymocowania dekoracji i łączenia elementów, np. z drewna?

- Aby trwale przymocować elementy dekoracyjnie, dobrze użyć pistoletu do klejenia na gorąco. Ma on specjalne wkłady klejowe, których wybór zależy wielkości przyklejanych części — jeśli ozdoby są małej wielkości, można wybrać sztyft o średnicy 7 mm, jeśli duże — 12 mm. Klej na gorąco scala elementy metalowe, plastikowe, tkaniny i drewno.

 

Dodano: 18-11-2020
Uaktualniono: 19-11-2020