Jak zainstalować lampki świąteczne na zewnątrz domu?

Opinii 0

Moda na strojenie domów w okresie świątecznym narodziła się w Stanach Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych i szybko dotarła także do Polski. Polacy pokochali ogrody pełne świateł i domy mieniące się ciepłymi kolorami lampek. Jednak należy pamiętać, że wybierając oświetlenie zewnętrzne, trzeba mieć na uwadze kilka dodatkowych kwestii, o których nie musimy myśleć, instalując ozdoby wewnątrz. Zobacz, jak wybrać i bezpiecznie zainstalować świąteczne dekoracje świetlne na zewnątrz domu.  

Jakie oświetlenie możemy zamontować na zewnątrz domu?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Jeśli sądzimy, że lampki, które w ubiegłym roku wisiały na choince, możemy wykorzystać do udekorowania elewacji, możemy się rozczarować. Lampki choinkowe to delikatne ozdoby, które mają dyskretnie nadać blasku świątecznemu drzewku. Wystawione na działanie wiatru, deszczu lub śniegu, szybko przestaną działać. Dlatego producenci stworzyli gamę świątecznego oświetlenia zewnętrznego, które jest przystosowane do niekorzystnych warunków pogodowych. Na opakowaniu należy szukać specjalnych oznaczeń o przeznaczeniu do użytku zewnętrznego (kształt domu i choinki), a także symbolu wysokiego stopnia ochrony IP 65. Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy, że przewody lampek przeznaczonych do oświetlenia elewacji są grubsze niż w przypadku zwykłych światełek. Szczelniej chronione są też same żarówki bądź diody LED, ponieważ nawet odrobina wilgoci może doprowadzić do zwarcia. Dlatego w miejscach łączeń używa się często koszulek termokurczliwych, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli lampki wyposażone są w programator, on również powinien być solidnie osłonięty. Powszechną praktyką jest obwiązywanie urządzenia dodatkową warstwą folii, jednak jeśli lampki przeznaczone są do użytku zewnętrznego, jest to zbędne, a wręcz może doprowadzić do przegrzania programatora. Dużą popularnością wśród lampek zewnętrznych cieszą się tzw. węże, czyli diody umieszczone w elastycznej, gumowej rurce. Takie rozwiązanie gwarantuje wytrzymałość, w tym także odporność na nacisk, dlatego węże popularne są przy dekoracjach naziemnych. Ponadto rurki nie plączą się tak jak tradycyjne lampki, więc zarówno ich rozkładanie, jak i demontaż, przebiega znacznie łatwiej.

 

 

 

Stelaże i lasery – nowoczesna alternatywa

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Alternatywą dla rozwijanych sznurów lampek mogą być gotowe stelaże w kształcie świątecznych figur, takich jak renifery, bałwany, gwiazdy lub mikołaje. Są one dużo prostsze w montażu, gdyż wystarczy po prostu ustawić dekorację w ogródku, a potem jedynie doprowadzić zasilanie sieciowe. Dostępne są kompozycje różnej wielkości – od niewielkich figur złożonych z kilkudziesięciu diod LED po nawet dwumetrowe postaci, które z pewnością dostrzegą wszyscy w pobliżu naszego domu. Oprócz ogródka najczęściej stroimy elewację domu oraz rośliny ogrodowe. Efektownym sposobem na przystrojenie poddasza są tzw. sople, czyli układ lampek świątecznych LED, przypominających zamarznięte sople zwisające z krawędzi dachu. Jeszcze większe wrażenie mogą zrobić kurtyny, czyli zwisające pionowo szeregi lampek w różnych kolorach. Nie można wreszcie zapomnieć o coraz bardziej popularnych laserach, które mogą stworzyć na ścianie domu prawdziwą iluminację zmiennych kształtów i wzorów.

 

 

 

 

Przygotowanie do pracy

Jak większość elementów przedświątecznej gorączki, również dekorowanie wymaga w pierwszej kolejności planu. Na początku trzeba zmierzyć wielkość elewacji, żeby dobrać odpowiednio długie lampki, zamiast potem łączyć ze sobą kilka zestawów. Podobnie jest z laserami – sprawdźmy najpierw, na jakiej powierzchni chcemy tworzyć iluminację, a dopiero potem dobierzmy odpowiedni model lasera. Pamiętajmy przy tym, żeby nie przesadzić z ilością bożonarodzeniowych światełek, ponieważ możemy przez to zepsuć święta sąsiadom, których nocą będzie oślepiał blask naszych iluminacji. Jeżeli chcemy ustroić drzewka i krzewy, warto wybrać te z nich, na których montaż ozdób nie będzie skomplikowany, a lampki będą miały dobrą podporę. Planując rozmieszczenie oświetlenia na elewacji, unikajmy miejsc szczególnie wilgotnych, takich jak rynny. Nawet najbardziej wytrzymały sprzęt może ulec awarii, jeśli będzie stale zamoczony w wodzie, zwłaszcza w okresie ujemnych temperatur. Nie zapominajmy również o źródłach zasilania, do których musimy doprowadzić kable od instalacji świetlnej. Niezbędny może okazać się zakup przedłużaczy o odpowiedniej długości.

Jak zamontować świąteczne dekoracje na poszczególnych elementach posesji?

•             Oświetlenie tarasu

Do zamontowania oświetlenia na tarasie niezbędne będą opaski zaciskowe, uchwyty do nich oraz cążki boczne.

A)           Uchwyty przyklejamy do framugi i dobrze dociskamy.

B)           Wieszamy ozdoby i owijamy je opaskami zaciskowymi.

C)           Za pomocą cążek mocno dociskamy całość do framugi. 

Zewnętrzne lampki choinkowe owijamy wokół balustrady. Opaską uciskową zabezpieczamy wyłącznie początek i koniec instalacji.

 

•             Oświetlenie dachu

Do tego montażu będziemy potrzebować pistoletu do gwoździ lub kleju do elewacji. Dla bezpieczeństwa dachu najlepszy jest montaż elementów za pomocą kleju, który pozwala na instalację oświetlenia bez naruszenia blachodachówek. Dodatkowo, z racji tego, że przeważnie pracujemy na wysokości, a przewody mają po kilka metrów długości, warto przystąpić do pracy z pomocnikiem, który przytrzyma lampki i zabezpieczy nas, kiedy będziemy stali na drabinie.

 

•             Oświetlenie drzewek w ogrodzie

Do montażu świątecznego oświetlenia na choinki w ogrodzie, tak jak w przypadku tych w domu, nie potrzebujemy specjalnych narzędzi. Wystarczy otoczyć drzewka odpornymi światłami, ledowymi wężami lub solarnymi świetlikami. Niskie krzewy będą pięknie prezentować się ze sznurem klasycznych lampek albo girland solarnych.

 

•             Oświetlenie okien

Światła na oknach mocujemy za pomocą dwustronnej taśmy, która pozwoli nam pozostawić nienaruszoną konstrukcję framug.  Przy montażu lampek i ledowych ozdób należy sprawdzić, czy natężenie światła, robiące wrażenie na zewnątrz, nie za mocne rozświetla wnętrze naszego domu.

 

 

 

Źródło zasilania oświetlenia – o czym należy pamiętać?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Całą instalację najlepiej podpiąć do gniazdka znajdującego się na zewnątrz budynku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy poprowadzić przewód do domu lub garażu. W takim wypadku pamiętajmy, że przygnieciony skrzydłem drzwi lub oknem kabel może się rozszczelnić, co z kolei prędzej czy później doprowadzi do zwarcia. W takiej sytuacji warto dodatkowo zabezpieczyć przewód. Podobnie jest w przypadku wykorzystania przedłużacza – powinien być to model przystosowany do użytku zewnętrznego, a także dodatkowo zabezpieczony przez nas.

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020