Jak stworzyć świąteczny klimat w domu za pomocą lampek choinkowych?

Opinii 0

Dekoracje świetlne to bardzo ważny element świątecznego wystroju. To właśnie one tworzą w domu niezwykły, przytulny klimat, który jest zarezerwowany dla grudniowych wieczorów. Podpowiadamy, jakie lampki wybrać i gdzie je zamontować, aby wyglądały jak najlepiej. 

 

Zbudowanie świątecznego nastroju bez dekoracji świetlnych wydaje się niemożliwe. Dzięki nim przystrojone drzewko nabiera blasku, a cały dom zyskuje magiczny wygląd. Dodatkowo te małe światełka imitujące ogień nadają wnętrzu przytulnego wyglądu i ocieplają je. Jak wybrać lampki i jak wykorzystać ich walory, aby podkreślić atmosferę świątecznych dni?

Świeczki, dzwonki, a może gwiazdki?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

W wielu domach ozdoby świąteczne są traktowane jak cenna rodzinna pamiątka. W niektórych rodzinach używa się tego samego kompletu oświetlenia choinkowego od wielu pokoleń. Przed laty najpopularniejszymi wzorami oświetlenia były małe świeczki i dzwoneczki – białe lub kolorowe. Jeżeli ktoś z sentymentem powraca do dawnych czasów, może dziś kupić lampki właśnie w takim kształcie. Jednak wybór jest o wiele szerszy – oprócz tradycyjnych wzorów dostępne są lampki w kształcie nitek lub plastikowych węży, które można w dowolny sposób formować. Do wyboru są modele święcące w jednym lub kilku kolorach, migające albo emitujące światło ciągłe. Warto zwrócić też uwagę na lampki choinkowe z efektem prószącego śniegu. Świecą się one sekwencyjnie, co daje wrażenie migotania przypominające opadające płatki śniegu. Popularne w ostatnich latach stały się również tzw. cotton ball lights, czyli żarówki LED zamknięte w kolorowych, bawełnianych kulach różnej wielkości.

 

 

 

Moc światła

Lampki choinkowe mogą być podłączone do prądu z sieci lub zasilane na baterie. To ostatnie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ nie musimy uzależniać miejsca, gdzie stoi choinka, od bliskości źródła prądu lub używać przedłużacza. Tradycyjne żarówki w nowoczesnych kompletach choinkowych zostały zastąpione diodami LED, które świecą ciepłym światłem, a przy tym są trwalsze i energooszczędne.

 

 

 

Lampki nie tylko na choinkę

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Przygotowując dekoracje świetlne na Boże Narodzenie, nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do ozdabiania świątecznego drzewka. Lampki choinkowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów i dzięki nim sprawić, że świąteczny nastrój zapanuje w całym domu. Przykładowo kolorowe, migające lampki świetnie sprawdzą się zawinięte na balustradzie schodów. Dobrym pomysłem jest również włożenie lampek do wazonu z przezroczystego szkła, dekoracyjnego słoja lub butelki o nietypowym kształcie. Światełka mogą też luźno zwisać z żyrandola lub lampy.

 

Jeśli mamy w domu pustą, niewykorzystaną dekoracyjnie ścianę, doskonałym pomysłem jest zawieszenie na niej światełek choinkowych. Można je swobodnie upiąć lub nadać im jakiś kształt – na przykład choinki, gwiazdki lub dzwoneczka.

 

 

Do zawieszonych światełek można dodać inne element świątecznych dekoracji. Przykładem jest połączenie lampek z girlandami, które zawieszone na suficie, dają efekt rozgwieżdżonego zimowego nieba.

 

 

 

Zewnętrzne dekoracje świetlne

 

Lampki choinkowe pięknie prezentują się nie tylko wewnątrz domu, ale również na choince przed domem, na balkonie, na tarasie, w ogrodzie a nawet na krawędzi dachu. Musimy jednak pamiętać, że planując zewnętrzne dekoracje świetlne, powinniśmy używać wyłącznie lampek przeznaczonych do montażu na zewnątrz, w taki właśnie sposób opisanych przez producenta. Mają one bowiem inną konstrukcję niż te przeznaczone do wnętrz. Żarówki w takich kompletach są zalane izolacją chroniącą przed wilgocią, kurzem i niską temperaturą.

 

Zewnętrzne lampki mogą mieć różne kształty. Zależnie od tego, jaką mamy koncepcję dekoracji, możemy zdecydować się na łańcuch, węża, kurtynę lub sople. Można wybrać model podłączany do kontaktu lub na baterie, jednak najbardziej ekologiczne rozwiązanie to lampki LED zasilane energią słoneczną. Wyposażone są one w akumulatory ładowane z paneli słonecznych. Lampki włączają się samoczynnie po zmroku i wyłączają, gdy na zewnątrz robi się widno. Mogą świecić nawet przez 8 godzin po 2–4 godzinach ładowania.

 

 

Praktycznym rozwiązaniem do lampek zewnętrznych jest również sterownik zmierzchowy umieszczony na zewnątrz budynku i mierzący natężenie światła. Gdy zapada zmrok, sterownik włącza oświetlenie, a gdy zrobi się jasno, odłącza zasilanie. Inne przydatne urządzanie to programator czasowy, do którego podłączamy oświetlenie i programujemy godziny, w których ma się świecić. Programator włącza i wyłącza lampki, a my oszczędzamy czas i pieniądze.

 

 

 

Na co warto zwrócić uwagę

przenośny agregat prądotwórczy do domu

Wybierając komplet choinkowego oświetlenia, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest energooszczędny, a zatem wybrać taki z lampkami LED. To nie tylko kwestia ekologii, ale również rachunków za prąd. Jeśli zamierzamy oświetlić cały dom, mogą one znacznie wzrosnąć w okresie świątecznym. Jedną z ważnych rzeczy, jaką powinniśmy sprawdzić przy zakupie lampek choinkowych, jest również to, czy na opakowaniu znajduje się oznaczenie CE. Mówi ono o tym, że produkt został przebadany i przeszedł pozytywnie procedurę oceny zgodności z dyrektywami Unii Europejskiej, a więc jest bezpieczny w użytkowaniu. Oświetlenia bez tego oznaczenia nie powinniśmy w ogóle kupować. Szukajmy również wskaźnika IP, które oznacza klasę szczelności. IP65 to lampki, które mogą być stosowane na zewnątrz. Są całkowicie szczelne, zabezpieczone przed kurzem i wilgocią.

 

 

Trudno sobie wyobrazić dekoracje bożonarodzeniowe bez choinkowych lampek. Ich urodę i ciepłe światło warto wykorzystać do stworzenia różnych dekoracji nie tylko wewnątrz domu, ale również wokół niego.

Dodano: 19-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020