Jak efektownie ozdobić balkon na święta?

Opinii 0

Jedną z przestrzeni, którą warto ozdobić przed świętami jest balkon. Zaledwie kilka dekoracji wystarczy, aby cały dom lub mieszkanie nabrało magicznego charakteru. Zobacz, na co warto postawić!

Świątecznie przystrojony balkon

Dekoracje otwartego balkonu na Boże Narodzenie

Estetycznie udekorowany balkon to miły widok nie tylko dla właścicieli mieszkania, lecz także gości, przechodniów i innych mieszkańców osiedla. Oto kilka pomysłów na świąteczne ozdoby.

Girlandy, stroiki i wieńce

Dekoracją, którą często ozdabia się balkonowe barierki jest girlanda. Tradycyjna ma postać np. żywych lub sztucznych świerkowych gałązek, połączonych w długi łańcuch, ozdobiony dodatkowo szyszkami lub bombkami.

 

W ostatnich latach girlandy pojawiają się także w innych postaciach. Do nowoczesnego mieszkania doskonale pasuje m.in. ośnieżona, biała girlanda z oświetleniem, a do stylu rustykalnego lub naturalnego – girlanda z kwiatów poinsecji (gwiazdy betlejemskiej) czy szyszek i jarzębiny.

 

Na barierce można także zawiesić piękne okrągłe wianki i stroiki. Ich wybór jest bardzo duży. Do wystroju minimalistycznego będą pasować np. jednokolorowe wianki – zielone, wykonane z samych gałązek, czy brązowe z szyszek. Co więcej, czerwone wianki z bombek lub owoców golterii przykują wzrok wszystkich przechodniów.

 

Takie ozdoby będą prezentować się lepiej w połączeniu z świątecznymi lampkami.

 Wieniec bożonarodzeniowy na barierce balkonu

Oświetlenie balkonu na święta

Jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych są światełka. Obecnie producenci oferują wiele rodzajów świątecznego oświetlenia zewnętrznego. Ma ono m.in. podwójnie izolowane przewody i jest odporne na czynniki atmosferyczne – mróz i deszcz (oświetlenie zewnętrzne powinno mieć min. stopień szczelności IP44).

 

Do wyboru są zarówno tradycyjne sznury lampek choinkowych, jak i kurtyny świetlne na taśmach, które przypominają sople lodu, czy świetlne węże LED-owe.

 

Od lat coraz popularniejsze stają się także świecące figurki, np. renifery i bałwanki. Można je przymocować do barierki lub postawić na podłodze, dla bezpieczeństwa przywiązując je do stałego elementu balkonu.

 

Do oświetlenia balkonu warto wybrać nowoczesne dekoracje LED-owe. Są bardziej energooszczędne, co jest dosyć istotne, gdyż podczas świąt takie światełka są włączone przez wiele godzin.

Chłopiec wygląda przez ozdobione świątecznie drzwi balkonu. Obok stoi choinka

Żywa czy sztuczna choinka?

Balkon to także idealne miejsce dla żywej choinki w dużej, stabilnej donicy. Ten pomysł sprawdza się doskonale m.in. w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na postawienie drzewka w pokoju. Z takiego rozwiązania można też skorzystać wtedy, gdy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta, które mogą przewrócić choinkę.

 

Na balkonie można też postawić sztuczną choinkę. Ponieważ jest dosyć lekka, wartą ją przywiązać do barierki, aby nie upadła podczas silniejszego wiatru.

 Żywe, przyozdobione świątecznie choinki na balkonie

Zimujące rośliny

Poza tradycyjną choinką, czyli np. świerkiem czy jodłą, balkon na święta można udekorować innymi roślinami. Idealnie sprawdzi się m.in. starzec popielny, zwany inaczej mrozem. Ma piękne srebrzyste liście, które stanowią doskonałą ozdobę świąt.

 

Efektownie będzie się także prezentować krzew irgi czy ognika szkarłatnego – co prawda na zimę gubią liście, mają jednak piękne, barwne owoce, które same w sobie stanowią oryginalną, świąteczną dekorację.

 

Zimozielonymi roślinami są z kolei m.in. bukszpany i karłowe odmiany iglaków, np. żywotniki, jodły i świerki. Ich zielony kolor doskonale ożywia uśpioną, zimową przestrzeń.

 

Aby rośliny przetrwały mroźne dni i noce, warto je trzymać w drewnianych donicach, które są cieplejsze i chronią ich bryły korzeniowe przed przemarznięciem.

 Balkony przyozdobione gwiazdami betlejemskimi (poinsencja) i wieńcami z lampkami choinkowymi

Zabudowany balkon – jak go udekorować na święta?

Zabudowany balkon daje więcej możliwości, jeśli chodzi o świąteczne dekoracje. Jest osłonięty od wiatru i śniegu, dlatego można na nim postawić ozdoby bez obawy o ich uszkodzenie lub utratę podczas wietrznej pogody.

 

Oto kilka pomysłów na dekoracje, które będą doskonałym uzupełnieniem opisanych wyżej pomysłów.

Świąteczne ozdoby na szyby

Przeszklenie balkonu to idealna przestrzeń na wiele dekoracji. Za pomocą specjalnego markera do szyb lub sztucznego śniegu w sprayu można na nich namalować wybrane wzory, np. anioły czy choinki.

 

Ozdabianie szyb w ten sposób jest bardzo łatwe – wystarczy przygotować szablon (można go zrobić samodzielnie np. z tektury lub kupić gotowy) i spryskać sprayem szybę zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

 

Ważne jest, aby sztucznym śniegiem pokrywać czyste i suche szyby. Dzięki temu będzie się lepiej trzymał powierzchni. Po świętach dekorację z szyby wystarczy zmyć ciepłą wodą z płynem do mycia szyb lub naczyń.

Świeczniki

W świąteczny klimat doskonale wprawiają świece. Ich wybór jest ogromny – na balkonowym stoliku można ustawić piękne czerwone lub białe świece w ozdobnych świecznikach. Mniejsze świeczki, np. tealighty, można włożyć do świątecznych kominów z olejkami eterycznymi.
Osoby, które na balkonie nie chcą stawiać prawdziwych świec, mogą skorzystać z i ich imitacji w wersji LED.

Tekstylia

Filcowe podkładki, bieżniki czy poduszki – zamknięty balkon to świetne miejsce na świąteczne tekstylia. Takie niewielkie dodatki potrafią odmienić charakter każdego pomieszczenia i sprawić, że będzie wyglądało przytulnie. Stawiając na dany styl we wnętrzu, należy być konsekwentnym i na balkonie — ozdoby powinny być przedłużeniem dekoracji wewnętrznej.

 Zielone poduszki z motywem świątecznym - choinką

Jak szybko zmienić oblicze balkonu na bardziej świąteczne? Świetny efekt można osiągnąć, kładąc na krześle czerwony lub zielony pled, a na stoliku podkładkę, bieżnik czy serwetki w podobnych barwach. Oczywiście przed świętami można też kupić tekstylia z pięknymi bożonarodzeniowymi symbolami, np. nadrukowanymi lub wyhaftowanymi gwiazdami i choinkami. To rozwiązanie dla tradycjonalistów.
Minimaliści i wielbiciele wnętrz nowoczesnych docenią odmienną kolorystykę. Tu sprawdzi się szarość, biel i błękity.

 

Na balkonową podłogę można także dodać dywan, imitujący tzw. baranka lub inny, o bardziej tradycyjnym wzorze, rodem z perskich dywanów. W nowoczesnym wystroju sprawdzą się dywany o geometrycznych elementach.

Zimowy ogród-oranżeria

Zabudowany balkon będzie doskonałym miejscem dla roślin. Stworzenie minioranżerii jest możliwe, gdy balkon wychodzi na południowy wschód lub zachód. O ile zimowe słońce nie jest zbyt intensywne, o tyle latem ma ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że oranżeria to tak naprawdę ogród całoroczny.

 

Wybierając rośliny, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wysokość, ale przede wszystkim wagę wraz z donicami. Balkon ma określony udźwig, a zbyt duża masa może być niebezpieczna i grozić zawaleniem konstrukcji. Przyjmuje się, że obciążenie balkonu wynosi 250 kg na metr kwadratowy. Z tego powodu warto zrezygnować np. z efektownych, acz ciężkich donic z terakoty.

 

Jakie kwiaty wybrać, by wprowadzić świąteczny klimat? Kierując się tym tropem i aranżując balkon zimą, można postawić na rośliny przypominające choinki. Są to tuje i cyprysy (oraz mniejsze, cyprysiki). Można je przyozdobić światełkami na baterie i bombkami. Warto także wprowadzić rośliny, które ograniczają hałas i zanieczyszczenia z zewnątrz (np. palma areka). Doskonale sprawdzą się zimnolubne rośliny doniczkowe — monstera, fikusy, gardenia, begonia, oleandry. Donice można przewiązać czerwonymi wstążkami.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jak podłączyć ozdoby świąteczne na balkonie?

- Świąteczne lampki zewnętrzne często trzeba podłączyć do prądu. Przewód można poprowadzić do mieszkania przez okno lub drzwi, uważając, aby nie uszkodzić uszczelek. Jeśli na zewnątrz trzeba położyć przedłużacz, musi on mieć odpowiednie zabezpieczenia (najczęściej przedłużacze przeznaczone na zewnątrz mają pomarańczowy kolor).

 

Jakie kwiaty przetrwają zimę na balkonie?

- Jeśli zima nie jest zbyt mroźna, na balkonie może przetrwać m.in. floks skrzydlasty. O tej porze roku ładnie prezentują się także mrozy i niektóre odmiany bergenii.

 

Jak przymocować ozdoby do poręczy balkonu?

- Ozdoby świąteczne na balkonie, szczególnie tym otwartym, powinny być dokładnie przymocowane do balustrady. Girlandy, gałęzie drzew iglastych czy stroiki można przywiązać za pomocą druta lub opaski zaciskowej. Świąteczne lampki często mają własne mocowanie (np. klamry), jednak je także lepiej dodatkowo zabezpieczyć opaską. Lepiej nie mocować ozdób do drewnianej balustrady za pomocą gwoździ czy zszywek, bo na stałe uszkodzą drewno.

 

Dodano: 23-11-2020
Uaktualniono: 23-11-2020