Jak bezpiecznie przechowywać świąteczne ozdoby, by cieszyć się nimi za rok?

Opinii 0

Do kiedy choinka powinna stać w domu? Jak przechować bombki szklane, a jak plastikowe? Oto kilka praktycznych porad, które sprawdzą się podczas pakowania świątecznych ozdób choinkowych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę!

Drewniane pudełko z przegródkami wypełnione bombkami świątecznymi

Kiedy rozebrać choinkę?

Choinkę najczęściej rozbiera się w jednym z trzech terminów:

 

  • 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli,

  • w niedzielę Chrztu Pańskiego, która przypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli,

  • 2 lutego, czyli w święto Matki Boskiej Gromnicznej (inaczej Ofiarowania Pańskiego).

 

W wielu domach choinkę rozbiera się jednak nawet już na przełomie grudnia i stycznia, kiedy drzewko przestaje wyglądać estetycznie, bo gubi dużo igieł.

Co zrobić z choinką po rozebraniu?

Żywe drzewka, które były umieszczone w stojakach, można oddać podczas specjalną zbiórkę (często wystarczy je wystawić w określonym terminie przy kontenerze na śmieci). Dzięki temu zostaną przerobione na kompost lub biomasę. Warto przy tym pamiętać, że więcej biomasy wytwarza się z żywych igieł. Należy więc oddać choinkę w względnie dobrym stanie.

 

Choinkę w donicy można z kolei przechować do wiosny w chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 10oC. Pamiętając oczywiście o jej podlewaniu. Kiedy ustąpią przymrozki (na przełomie marca i kwietnia), można ją przesadzić do gruntu w dołek o dwu- lub nawet trzykrotnej średnicy bryły korzeniowej i wysokości, jak bryła.

 

Sztuczną choinkę najczęściej przechowuje się na strychu lub w szafie razem z ozdobami. Takie drzewko można owinąć stretchem nawet razem z pozostawionymi na niej dekoracjami – to opcja dla osób, które nie chcą co roku ubierać choinki.
Rozłożona może zmieścić się do dużego pojemnika lub tuby albo plastikowej rury o odpowiednio dużej średnicy (min. 20 cm). Wyższe choinki po rozłożeniu na części będą potrzebowały zapewne 2 takich tub.

Kobieta pakuje do pudła sztuczną choinkę i lampki choinkowe

Przechowywanie ozdób świątecznych – jak zrobić to dobrze?

Kiedy już nadejdzie moment na rozebranie choinki, warto odpowiednio zabezpieczyć świąteczne ozdoby – tak, aby się nie zniszczyły i zajmowały jak najmniej przestrzeni.

Lampki choinkowe i LED-y

Rozplątywanie sznura lampek przed świętami powoduje często niepotrzebny stres. Na szczęście lampki choinkowe można przechować w taki sposób, aby ich rozłożenie w przyszłym roku zajęło krótką chwilę.

 

Wystarczy przygotować prostokątny kawałek tektury. Na jego dłuższych bokach należy zrobić nacięcia w odstępie ok. 2 cm od siebie. Zaczynając od wtyczki, trzeba zawijać sznur lampek wokół tektury, wkładając go w nacięcia.

 

W podobny sposób można wykorzystać np. wieszak lub rolkę po ręczniku papierowym – wystarczy owinąć wokół niego lampki.

Lampki choinkowe

Bombki szklane i plastikowe

Choć plastikowe bombki są bardzo popularne, na choinkach cały czas goszczą też te szklane. Czasami są to rodzinne pamiątki sprzed wielu lat, czasami ręcznie wykonane ozdoby wyglądające jak małe dzieła sztuki. Jak je przechowywać, aby się nie potłukły?

 

Do przechowywania bombek szklanych możemy wykorzystać dowolne opakowanie, np. po butach. Pudełko trzeba wyłożyć watą. Po włożeniu do niego bombek przestrzenie pomiędzy ozdobami należy również nią uzupełnić, aby bombki nie obijały się o siebie. Dla bezpieczeństwa do pudełka warto wstawić przegródki z tektury – nieco szersze od bombek, aby pomiędzy ozdobą a tekturą zmieściła się jeszcze wata.

 

Do zabezpieczenia szklanych dekoracji można też wykorzystać papierowe ręczniki, folię bąbelkową czy gazetę lub specjalne pudełka do bezpiecznego przechowywania tego typu ozdób.

 Bombki choinkowe w papierowym pudełku z przegródkami

Mniejsze szklane ozdoby można też umieścić w wytłoczkach po jajkach lub plastikowych kubeczkach, które zostaną włożone do większego pudełka. Kubeczki można ustawić jeden na drugim, oddzielając kolejne poziomy kawałkiem tektury.

 

Plastikowe bombki przechowuje się zdecydowanie łatwiej od szklanych, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Bombki można włożyć np. do kartonowej lub plastikowej tuby. Bardzo dobrze sprawdzą się też woreczki z suwakiem – wystarczy umieścić w nich na płasko bombki, a następnie ułożyć woreczki warstwami w większym pudełku.

 

Jeśli choinkowe dekoracje mają brokatowe lub kryształowe zdobienia, warto je owinąć np. papierowym ręcznikiem, aby wzory się nie obsypały, gdy bombki będą się ze sobą stykać.

Czerwone bombki w plastikowym opakowaniu
 

Jak wykorzystać papier do pakowania, który pozostał po świątecznych prezentach?

Prezenty zostały rozpakowane – teraz pozostaje tylko pytanie, co zrobić z ozdobnym papierem. Na szczęście można go wykorzystać na wiele sposobów w zależności od tego, jak odświętny ma wygląd.

 

Jeśli papier pakowy jest stricte świąteczny, można z niego powycinać mniejsze elementy, np. gwiazdki, i ozdobić nim inne przedmioty, chociażby lampkę na biurku czy doniczkę. Aby je ze sobą skleić, można użyć uniwersalnego kleju  Takie elementy warto też zachować na przyszły rok i wykorzystać do ozdobienia domu przed świętami.

 

Większym fragmentem lub kilkoma skrawkami papieru można okleić np. tekturową tubę po plakacie i wykorzystać w roli przybornika na długopisy i ołówki.

 

Papier, który nie ma bożonarodzeniowych nadruków (coraz popularniejszy jest klasyczny szary papier pakowy), świetnie przyda się do obłożenia książek – zarówno tych zniszczonych, aby nadać im świeższy wygląd, jak i tych nowych, które chcemy zabezpieczyć przed zniszczeniem. 

 

Większe, niezniszczone fragmenty papieru warto zachować na przyszłe święta – mogą posłużyć do spakowania kolejnych prezentów. Nawet jeśli są na nich widoczne miejscowe zagięcia, być może uda się wyciąć taki fragment, który przyda się do obłożenia mniejszego pakunku. Papier można przechowywać w pudełku lub nawinięty na tekturową rolkę. Aby papier się nie rozwijał, jego krawędzie wystarczy przypiąć małym klipsem do rolki.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jakie pojemniki wybrać do przechowywania dekoracji świątecznych?

- W tej roli doskonale sprawdzą się plastikowe pojemniki. Są odporne na uszkodzenia i odkształcenia, dlatego ozdoby będą w nich bezpieczniejsze niż w kartonowych pudełkach. Jeśli jednak w mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na takie akcesoria, można wykorzystać ładne, ozdobne pudełka kartonowe lub materiałowe i ustawić je nawet na półkach w salonie.

 

Jakiej wielkości pojemniki są dostępne w ofercie Leroy Merlin?

- W asortymencie Leroy Merlin znajdują się pojemniki o różnych rozmiarach – zarówno takie, w których zmieszczą się wszystkie ozdoby z choinki, jak i takie, które są potrzebne do przechowywania jedynie kilku bombek.

 

Jakie są rodzaje pojemników do przechowywania?

- Jest kilka rodzajów pojemników, m.in. z tworzyw sztucznych, drewniane, materiałowe czy papierowe. W zależności od potrzeb można też wybrać np. pojemniki z pokrywkami nakładanymi lub na zatrzask. Do wyboru jest też wiele kształtów pudełek, przykładowo niskie i szerokie lub wysokie i wąskie.

 

Czym i kiedy myć bombki - przed schowaniem czy przed zawieszeniem?

- Bombki warto wyczyścić przed schowaniem, aby zanieczyszczenia nie zdążyły trwale osiąść na ich powierzchni. Można je przetrzeć z kurzu bawełnianą ściereczką, a inne zabrudzenia umyć np. płynem do naczyń. Przed zawieszeniem również warto sprawdzić, w jakim są stanie. Być może wymagają polerowania, aby pięknie błyszczały na choince.

 

Dodano: 22-11-2020
Uaktualniono: 23-11-2020