Ekoświęta: jak nadać świątecznym dekoracjom drugie życie

Opinii 0

Świąteczne dekoracje nie muszą odchodzić w zapomnienie tylko dlatego, że skończył się na nie sezon. Niektóre mogą być uniwersalnymi ozdobami salonu, tarasu, czy pokoju dziecięcego. Sprawdź, jak zakończyć Boże Narodzenie, nie marnując niczego.

Lampki i lampiony świąteczne użyte do ozdobienia sypialni

Kiedy przychodzi czas na schowanie świątecznych dekoracji?

Z chowaniem świątecznych dekoracji zazwyczaj czeka się do święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia, lub do pierwszej niedzieli (Niedziela Chrztu Pańskiego) po tym wydarzeniu. Istnieje też zwyczaj czekania do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Wszystko zależy jednak od tradycji, jaka obowiązuje w danym domu. Okazuje się, że nie trzeba pozbywać się wszystkiego i chować całej dekoracji. Podpowiadamy, jak wykorzystać bożonarodzeniowe elementy zgodnie z duchem zero waste.

Jak nadać klasycznym dekoracjom ,,drugie życie”?

Wieniec bożonarodzeniowy

Wieniec bożonarodzeniowy

Kolorowy i pachnący, pełen bombek, miniaturowych prezentów i elementów kojarzonych z czasem świąt wieniec może zyskać drugie życie. Jeśli naturalne elementy – zwłaszcza gałązki – są w dobrym stanie i nie osypują się, dekoracji można nadać zimowego, uniwersalnego charakteru. Wystarczy zdjąć wszystkie elementy, które jednoznacznie nawiązują do Bożego Narodzenia. Taki wieniec będzie cieszył jeszcze przez długi czas, wypełniając dom miłym zapachem.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny lub poinsecja, to jedna z niewielu roślin, które kwitną zimą. Wbrew pozorom nie jest jednoroczna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobiła mieszkania przez cały rok i pozostała na kolejne święta. Jednak przechowanie tej rośliny w polskich warunkach może być prawdziwym wyzwaniem. Gwiazda betlejemska powinna rosnąć w jasnym, ale niezbyt ciepłym miejscu (a więc daleko od kaloryfera). Nie można dopuszczać do jej przesuszenia, bo od razu zrzuca liście. Trzeba przy tym uważać, by woda nie zalegała na podstawce doniczki, bo korzenie mogą szybko zacząć gnić. Poinsecja wymaga większej wilgotności powietrza niż ta w domowym sezonie grzewczym. Warto postawić doniczkę na wilgotnym keramzycie lub w pobliżu nawilżacza powietrza.

 

Gwiazda betlejemska zwykle przekwita pod koniec zimy. Po tym czasie należy ją przyciąć na wysokości ok. 15 cm i przechować przez ok. 1,5 miesiąca w widnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15 oC, ograniczając podlewanie. W kwietniu lub maju roślinę należy przesadzić do świeżej ziemi i przenieść do ciepłego, jasnego miejsca. W tym czasie trzeba również zacząć regularne podlewanie i nawożenie. Co więcej, od maja do lipca warto podcinać wierzchołki pędów, by poisencja ładniej rosła.

Jemioła

Jemioła

Zwyczaj ozdabiania domów gałązkami jemioły pochodzi z Anglii, gdzie narodził się w XVII wieku. Wiązki tej rośliny wiesza się zwykle nad stołami lub drzwiami wejściowymi, a całowanie się pod jemiołą staje się coraz popularniejszą tradycją również w Polsce. Według angielskich podań jemioły nie można wyrzucać przez cały nadchodzący rok, by całujące się pod nią pary nie miały ze sobą konfliktów. Niestety po dłuższym czasie przechowywania naturalna jemioła zwiędnie. Aby dłużej cieszyła oczy, można wykonać z niej elegancką ozdobę do domu. Wystarczy pomalować roślinę srebrną lub złotą farbą w spreju i umieścić w szklanym słoju. Słoik możemy dodatkowo udekorować lampkami choinkowymi i obwiązać wstążką.

Co zrobić z lampkami po świętach?

Lampki choinkowe użyte do dekoracji wezgłowia łóżka

Ozdoba ramy łóżka

Lampki choinkowe również nie muszą po świętach wracać do piwnicy. Można nimi ozdobić np. szczyt ramy łóżka. W zależności od jej konstrukcji lampki mogą się trzymać same lub można je przywiązać wstążkami lub opaskami do kabli. W tym celu lepiej sprawdzą się światełka białe lub jednokolorowe.

 

Warto wybrać odpowiednie lampki choinkowe, które można wykorzystać również po świętach.

 hygge

Stylowe miejsce w klimacie hygge

Skandynawskie hygge to umiejętność cieszenia się drobiazgami i chwilami spędzonymi w zaciszu domowym. O wiele łatwiej odnaleźć w sobie tę radość, kiedy ma się odpowiednie miejsce do odpoczynku i relaksu. Wystarczy wygodny fotel, ulubiona kanapa, miękki koc, kubek ciepłego napoju oraz odpowiedni klimat, który można wyczarować przy pomocy lampek zdjętych z choinki. W tym wypadku również najlepiej sprawdzą się te w naturalnym odcieniu. Powiesić je można na kilku wbitych gwoździkach.

Lampki choinkowe użyte do oświetlenia namiotu dla dziecka

Ozdoba w pokoju dziecięcym

Delikatne światło lampek będzie odpowiednie również do pokoju dziecięcego. Maluchy docenią jego blask, kiedy w nocy będą bały się ciemności, a starszaki wykorzystają do budowy bazy. Lampki pasować będą także do modnego tipi, tworząc przestrzeń do przeglądania książek i zabawy. Łańcuch może zawisnąć również pod sufitem i być używany w zastępstwie często zbyt mocnej lampy głównej. Przyda się to podczas wieczornego wyciszania i przygotowywania do drzemki.

Lampki nocne z butelek i lampek choinkowych

Dekoracja w słoju lub butelce zamiast nocnej lampki

Łańcuch lampek wystarczy włożyć do słoja lub butelki, aby stworzyć nowoczesny lampion. Te zasilane na baterie wystarczy tylko ułożyć w wybranym naczyniu. Można też zrobić otwór wiertłem do szkła, aby przeciągnąć przewód od lampek na prąd stały. To ciekawa alternatywa dla klasycznego oświetlenia domowych pomieszczeń.

Co zrobić z choinką po świętach?

Przesadzenie do ogrodu

Aby po świętach nie wyrzucać choinki na kompost, można ją po prostu posadzić w ogrodzie lub na działce. Dotyczy to wyłącznie choinek w doniczce z dużym systemem korzeniowym. Po zakończeniu okresu świątecznego choinkę należy przechowywać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temp. 10 oC i regularnie podlewać. Drzewko trzeba posadzić w ziemi pod koniec marca lub w kwietniu.

Ochrona innych roślin i pryzma kompostowa

Nawet wyschnięta choinka nada się na kompost. Jej gałęzie należy układać warstwami z innymi odpadami kuchennymi lub ogrodowymi, by nie zakwasiły ziemi. Warto pamiętać, że własny kompost można założyć nawet na balkonie w bloku.

 

Gałęzie choinki warto wykorzystać też do ochrony innych roślin przed mrozem. Świetnie nadadzą się np. do przykrycia na zimę krzewów hortensji.

Ekologiczny stos dla owadów lub prezent dla zwierząt w ZOO

Najprostszym sposobem na przyjazne zagospodarowanie niepotrzebnej choinki jest po prostu pozostawienie jej naturze. Rozkładające się drzewko będzie domem dla wielu pożytecznych zwierząt i owadów. To jednak pomysł jedynie dla właścicieli własnych ogródków. W innym wypadku lepiej nie zaśmiecać wspólnej przestrzeni pod blokiem.

 

Osoby, które nie mają własnej działki, mogą oddać drzewka do ogrodu zoologicznego. Jeśli choinki są w dobrym stanie, to zostaną wykorzystane jako pokarm lub zabawka dla zwierząt.

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Co dzieje się z choinką oddaną do PSZOK?

- PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przyjmuje „trudne” do zutylizowania śmieci, w tym żywe choinki. Choinka jest później przerabiana na biomasę — z której wytwarza energię. Pozyskuje się ją głównie z igieł (dlatego ważne jest, by oddać drzewko w możliwie dobrym stanie).

 

Co oznacza hygge?

- Hygge — to wywodzący się z krajów skandynawskich styl życia. Oznacza umiejętność czerpania radości z tego, co tu i teraz, uważność i świadomy relaks. Jest często związany ze spędzaniem czasu w zaciszu domowym. Termin hygge pochodzi z Danii, w Szwecji zaś podobne znaczenie ma słowo lagom.

 

Dodano: 19-11-2020
Uaktualniono: 20-11-2020