Ekoświęta: jak energooszczędnie korzystać z lampek choinkowych?

Opinii 0

Lampki choinkowe nie zużywają zwykle dużo prądu, ale świąteczne oświetlenie całego domu lub działki działające przez całą dobę, może generować wysokie koszty. Temat jest tym ważniejszy, im więcej lampek zamierzamy zainstalować. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które pomogą kontrolować zużycie prądu.

Wnętrze domu przystrojone świątecznymi lampkami choinkowymi

Ile prądu zużywają poszczególne typy lampek choinkowych?

Wiele osób nie przywiązuje wagi do zużycia prądu przez lampki choinkowe, wychodząc z założenia, że stosuje się je tylko przez krótki okres w roku. Warto jednak pamiętać, że niektórzy wieszają je nawet miesiąc przed świętami, dekorując nie tylko choinkę, ale całe domy, a – dodatkowo – grudzień jest miesiącem, w którym najwcześniej robi się ciemno. Tradycyjne żarowe łańcuchy świetlne zużywają ok. 0,5 W na jedną lampkę – na typowej choince znajduje się zwykle ok. 100 lampek, które sumarycznie zużyją 50 W.

 Dom udekorowany bardzo dużą liczbą lampek świątecznych

Energooszczędne LED-owe lampki potrzebują 15 razy mniej prądu, czyli ok. 3,5 W na 100 sztuk. Trudno nie mieć sentymentu do starych światełek świątecznych, które towarzyszyły rodzinie od kilku lat, ale to jedyny element dekoracji bożonarodzeniowej, który warto wymienić ze względu na oszczędności.

Zasady energooszczędnego użytkowania lampek choinkowych

Aby kontrolować wydatki związane ze świątecznym oświetleniem, warto sięgnąć po wsparcie technologiczne i postawić na automatyzację. Z pomocą przychodzą sterowniki — to urządzenia, które działają jak programatory, czyli urządzenia przeznaczone do programowania elektronicznych układów. Dzięki nim światełka mogą wyłączać się i włączać nie tylko bez udziału człowieka, ale także o określonej porze dnia lub godzinie.

Ojciec z dziećmi wiesza lampki choinkowe

Jak działa sterownik zmierzchowy?

Czujnik zmierzchowy lub sterownik zmierzchowy włącza lampki tuż po zapadnięciu zmroku. Jest wyposażony w okienko, które kontroluje start i zatrzymanie pracy świetlnych iluminacji. Dlaczego warto się w niego zaopatrzyć? To wygodna alternatywa dla ręcznego zapalania wielu światełek. Sprawdza się także podczas nieobecności w domu, uruchamiając instalację świetlną wraz z zachodem słońca. To także swoista ochrona domu. Dzięki sterownikowi zmierzchowemu lampki na podwórku są zapalone np. przed powrotem z pracy lub w trakcie wyjazdu i wyłączą się same z nastaniem dnia.

Jak działa programator czasowy?

Programator czasowy jest urządzeniem, które włącza i wyłącza lampki o danej godzinie lub po określonej ilości czasu. Wydaje się on korzystniejszym rozwiązaniem niż czujnik zmierzchowy, który może generować wyższe koszty energii.

Lampki LED — dobry i oszczędny wybór

Dziś trudno uzasadnić zakup innych lampek niż te, wyposażone w diody LED. Różnica w cenie w porównaniu do tradycyjnych świetlówek nie jest znacząca, a wyróżnia je szereg zalet:

 

  • zużywają wielokrotnie mniej energii, a więc są tańsze w użytkowaniu,

  • są bezpieczniejsze, ponieważ nie nagrzewają się,

  • dają możliwość wyboru temperatury barwowej (ciepłej lub zimnej),

  • nie wykazują promieniowania UV,

  • mogą być zasilane bateriami,

  • są sterowalne (można je ściemniać i rozjaśniać),

  • nie zawierają rtęci,

  • posiadają designerskie kształty,

  • mają ponad dziesięciokrotnie dłuższą żywotność i czas pracy.

Białe lampki LED - kurtyna, girlanda

Zobacz, o co pytali nasi klienci:

Jakie napięcie mają lampki choinkowe?

- Diodowe lampki choinkowe działają na prąd o różnym napięciu (od 3 do 230 V) i są wyposażone w transformator na wypadek innego napięcia prądu. Nie trzeba więc martwić się sprawami technicznymi — jeśli posiadają zwykłą wtyczkę zasilającą, wystarczy podłączyć je do gniazdka. Pobór prądu przez żarówki LED jest tak niski, że można znaleźć łańcuchy świetlne zasilane z typowych baterii „paluszków”. Wybór takiego rodzaju lampek będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci udekorowania miejsca o utrudnionym dostępie do gniazdka (np. karnisza).

 

Ile prądu zużywają lampki choinkowe LED?

- Pobór prądu przez lampki LED jest bardzo niski – typowa dioda zużywa 0,035 W. Można to zobrazować przykładem: jeśli lampki będą zapalone codziennie przez 3 tygodnie po 7 godzin, oświetlenie choinki zużyje 1 kWh (koszt niecałej złotówki). Globalna oszczędność prądu będzie znacznie większa w przypadku ozdobienia całego domu i/lub podwórka.

 

Czy lampki LED mogą się zapalić?

- Diody LED są nie tylko znacznie bardziej energooszczędne, ale również bezpieczniejsze niż tradycyjne żarówki. Ponieważ nie nagrzewają się w czasie pracy, ryzyko spowodowania pożaru, np. poprzez ogrzanie papierowych ozdób choinkowych, jest niewielkie. W odróżnieniu od LEDów, tradycyjne lampki żarowe nagrzewają się — a w przypadku uszkodzenia części z nich (montowanych w układzie równoległym), pozostałe nierzadko osiągają temperaturę, która w kontakcie z tkaniną lub przedmiotami, może wzniecić pożar.

 

Ile potrzeba lampek LED na choinkę o wysokości 180 cm?

- Istnieje wzór matematyczny, który mówi, że długość lampek powinna być równa wysokości choinki w cm pomnożonej przez liczbę Pi. W myśl tej zasady, na choince o wysokości 180 cm należy powiesić przewód z lampkami o długości ok. 565 cm.

 

Jak ustawić czujnik zmierzchowy?

- Czujnik zmierzchowy może być elementem łańcucha lampek lub oddzielnym układem podłączanym pomiędzy gniazdko elektryczne a lampki choinkowe. Ze względu na specyfikę swojej pracy, znajduje zastosowanie dla lampek zewnętrznych. Aby właściwie działał, jego okienko musi być skierowane mniej więcej w kierunku padania światła słonecznego. Dlatego częstym błędem jest umieszczanie go np. w rynnie z utrudnionym dostępem do dziennego światła — z tego powodu może nie działać poprawnie.

 

Jak wyregulować czujnik zmierzchu?

- Sterowniki zmierzchowe są wyposażone w regulator czułości światła w postaci pokrętła poruszanego śrubokrętem.

 

Jak podłączyć programator czasowy?

- Programator czasowy należy zainstalować pomiędzy gniazdkiem elektrycznym a lampkami choinkowymi — podłącza się go do gniazdka, a do niego montuje się wtyczkę od lampek.

 

Jak ustawić programator czasowy?

- Istnieje wiele rozwiązań stosowanych w programatorach czasowych. W najprostszych urządzeniach wciska się odpowiednie ząbki przy wybranej godzinie startu i zatrzymania pracy. Bardziej zaawansowane modele mają łatwy w obsłudze panel cyfrowy z wyświetlaczem, na którym ustawia się odpowiedni czas działania.

 

Dodano: 18-11-2020
Uaktualniono: 19-11-2020