Drewniana choinka DIY

Opinii 0

drewniana choinka z desek 

Jeśli szukasz uroczych ozdób świątecznych wykonanych z drewna, mamy dla Ciebie propozycję. Wykonaj samodzielnie choinkę z listewek. Pokażemy Ci krok po kroku, jak ją zrobić. Potrzebujesz dosłownie kilku materiałów i narzędzi, aby wyczarować tę piękną ozdobę. Świetna zabawa i satysfakcja gwarantowana. Przekonaj się, jakie to proste!

Drewniana choinka - jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz?

Wielką zaletą samodzielnie zrobionej choinki jest to, że można ją dowolnie ozdobić. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Do wykonania choinki przedstawionej na zdjęciach będą Ci potrzebne następujące materiały:

 

drewno konstrukcyjne heblowane 2000 x 120 x 19mm 

• drewno konstrukcyjne heblowane 2000 x 90 x 19mm 

• drewno konstrukcyjne heblowane 2000 x 60 x 19mm 

• emalia akrylowa jednowarstwowa 0,5l Cool matowa LUXENS

• lakier wewnętrzny do drewna ekstremalne warunki 0,75l bezbarwny LUXENS

• pędzle 

• papier ścierny 

• wkręty do drewna

• skrzynka uciosowa z piłą i/lub wyrzynarka

• wiertarko-wkrętarka

 

Drewniana choinka krok po kroku

 Przytnij deski

W skrzynce uciosowej ułóż pierwszą deskę (wymiary 2000 x 90 x 19mm) i przytnij jeden z boków pod kątem 45°. Całość możesz ciąć piłą ręczną lub tylko naciąć, aby wyznaczyć odpowiedni kąt.

 

Dokończ cięcie wyrzynarką 

Dokończenie cięcia wyrzynarką jest dużo szybsze, z kolei nacięcie piłą gwarantuje prostą linię. Odmierz 18 cm na dole deski i przytnij pod kątem 45° ale w przeciwnym kierunku. Powstanie trójkąt, który będzie wierzchołkiem choinki. 

 

Przygotuj pozostałe deski

Potrzebujesz jeszcze 7 takich elementów, ale każdy kolejny powinien być dłuższy. Z deski 2000 x 90 x 19 mm przygotuj elementy o wymiarach: 18 x 9 cm, 28 x 9 cm, 36 x 9 cm, 44 x 9 cm i 52 x 9 cm. 

Następnie z szerszej deski, o wymiarach 2000 x 120 x 19mm, przygotuj jeszcze trzy elementy: 60x12 cm, 68 x 12 cm i 76 x 12 cm.

 

Ułóż deski

Łącznie powinno być 8 desek przyciętych pod kątek 45°. Ułóż je od najmniejszej do największej i przetrzyj papierem ściernym. 

 

Wyznacz linię do mocowania pnia

Wyznacz środek każdej deski i narysuj linię, która posłuży do mocowania pnia choinki.  

 

Przymocuj listwę do desek

Potrzebujesz wąskiej deski (1050 x 60 x 19mm), która połączy wszystkie elementy. Ułóż ją ok. 2-3 cm od góry choinki i nawierć wiertarką otwory do wkrętów. Na każdą warstwę powinny przypadać po 2-4 otwory. Następnie wkręć wkręty, aby połączyć wszystkie warstwy z pniem. 

 

Zrób stojak

Choinka jest duża i musi mieć solidną podstawę. Przygotuj 4 deski o wymiarach 280 x 60 x 19 mm i przetrzyj papierem ściernym. Pierwszą deskę przykręć pod kątem prostym do pnia. Przewróć choinkę na drugą stronę i przykręć drugą deskę dokładnie tak samo. Powstanie linia prosta równoległa do dolnej deski choinki. Następnie trzecią i czwartą deskę umieść pod kątem prostym w stosunku do desek pierwszej i drugiej. 

 

Sprawdź stabilność

Postaw choinkę i sprawdź, czy cała konstrukcja jest stabilna. 

 

Pomaluj choinkę

Czas na malowanie. Możesz zaszaleć z kolorami lub wybrać stonowaną wersją. 

 

Na części desek narysuj białe koła, a inne pomaluj w całości. Zamiast kół możesz narysować paski, kreski, trójkąty lub inne kształty. Gdy farba wyschnie, pomaluj całą choinkę bezbarwnym lakierem, najlepiej zabezpieczającym przed ekstremalnymi warunkami. 

 

Choinka gotowa! Ozdobiona lampkami i gałązkami iglastych drzew wygląda naprawdę uroczo.

 

Dodano: 25-11-2020
Uaktualniono: 26-11-2020