Co zamiast choinki? Jak stworzyć świąteczny klimat bez bożonarodzeniowego drzewka

Opinii 0

Czy święta bez choinki są możliwe? Okazuje się, że tak! Wystarczy odważny pomysł i jego staranne wykonanie. Przedstawiamy kilka propozycji, które udowodnią Ci, że stworzenie magicznej atmosfery bez choinki też jest możliwe.

Kiedy ustawienie choinki jest niemożliwe?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

To, że spędzisz święta bez choinki, może być twoim wyborem, ale również i koniecznością. Może będziesz w Boże Narodzenie w wynajmowanym na krótko mieszkaniu? A może poza Polską, w pokoju w akademiku? A co, jeśli po prostu nie masz miejsca, aby umieścić duże drzewko? To tylko kilka przypadków, w których warto poszukać alternatywy. 

Co można wykorzystać zamiast choinki?

przenośny agregat prądotwórczy do domu

 

Chociaż choinka jest kwintesencją świąt, wyjątkowy nastrój wniosą do twojego domu również inne bożonarodzeniowe dekoracje – możesz je kupić lub przygotować samodzielnie.

 

             Wieniec świąteczny

Wieniec świąteczny to klasyczna dekoracje na Boże Narodzenie. Być może wieszasz ją co roku na drzwiach wejściowych? Możesz ją jednak wykorzystać również wewnątrz. Jak? Ustaw wieniec na środku stołu lub na stoliku w salonie. Wybierz podświetlaną wersję (np. z lampkami LED), dzięki czemu zapewnisz sobie przytulne światło w wigilijny wieczór. Możesz sięgnąć po wianki z szyszek i gałązek choinki, te z mieniącymi się brokatem bombkami albo bardziej nietuzinkowe – np. z czerwonych piórek. Pamiętaj: w każdej chwili możesz dopiąć do wianka własne dekoracje – wykorzystaj do tego np. drucik florystyczny.

 

             Gałązka

Marzysz o zapachu prawdziwej choinki w domu? To również nie problem – i wcale nie musisz sobie pomagać świecami zapachowymi o aromacie drzewka (choć to również ciekawa opcja). Wystarczy, że stworzysz stroik, którego podstawą będzie gałązka świerku, sosny czy jodły. Możesz ją kupić w „stanie surowym” i przyozdobić samodzielnie – np. przy pomocy lampek LED na baterie, delikatnych koralików czy niewielkich bombek. Taką dekorację umieść na stole, stoliku lub kredensie. Możesz również ustawić w środku świecznik.

 

             Przystrojenie światłem

Co powiesz na choinkę alternatywną, składającą się głównie ze świateł? Wyłącznie – bo nic innego nie potrzeba - same światełka są wystarczająco dekoracyjne. To one nadają nastrój i rozświetlają mrok zimowych wieczorów. Wykonasz ją samodzielnie, sięgając po lampki LED. Umieść je na ścianie lub szybie, nadając światłom kształt choinki – możesz to zrobić np. przy pomocy taśmy malarskiej (ściana) lub klejącej (okna). Efekt będzie spektakularny, a dekoracja nie zajmie potrzebnego ci miejsca.

 

             Choinka z książek

Propozycja (nie tylko) dla bibliofilów, czyli drzewko choinkowe z książek. Możesz ją stworzyć, jeżeli masz wystarczająco duży księgozbiór. Ułóż tomy w piramidę lub inny kształt przypominający choinkę, a całość wykończ lampkami LED. Z takiej choinki nie spadnie nawet najmniejsza igła, a po świętach szybko się jej pozbędziesz albo… pozostawisz jako nietuzinkową dekorację.

 

             Choinka z rośliny, którą już masz w domu

Nie możesz sobie pozwolić na choinkę, ponieważ twój salon „okupuje” już duże drzewko – np. cyprys, fikus czy palmowiec? A kto powiedział, że nie możesz go wykorzystać jako dekoracji bożonarodzeniowej? Aby to zrobić, możesz np.:

o             opleść dookoła pnia/łodyg lampki świąteczne,

o             zawiesić świąteczne łańcuchy oraz bombki (uważając, aby nie obciążyć za bardzo rośliny).

 

W tym przypadku również stawiasz na eko-rozwiązanie, ponieważ po świętach roślina pozostanie z tobą, ale już bez bożonarodzeniowego „kostiumu”.

 

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, aby mieszkanie nabrało świątecznej atmosfery nawet bez choinki. Te, które wymieniliśmy, nie są oczywiście wszystkimi. Zainspiruj się nimi i stwórz własne dekoracje!

 

 

Dodano: 18-11-2019
Uaktualniono: 19-11-2020