Segregacja śmieci w 2020 r. Podział na frakcje i wszystko to, co musisz wiedzieć

Opinii 0

Każdy z nas produkuje średnio ponad 300 kg śmieci rocznie. Gromadzimy je w workach, które gdy tylko się napełnią - usuwamy z pola widzenia. Na całym świecie żyje około 8 mld ludzi. Skala wytwarzania odpadów jest więc ogromna. Nasuwa się pytanie: co zrobić z tym gigantycznym workiem, jakim są wysypiska śmieci? Odpowiedź jest prosta: przetwarzać. Kluczem do recyklingu jest segregacja.

Segregacja odpadów – co się zmieniło

Cały zamysł segregowania śmieci opiera się na jednej ważnej zasadzie - oddzielenia odpadów od surowców. W tym celu wprowadzono JSSO (jednolity system segregacji odpadów). W Polsce kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

 

Gminy stopniowo wprowadzają nowe zasady i jednocześnie szukają sposobów na zmotywowanie mieszkańców do segregowania śmieci. Jednym z nich jest podniesienie składki, która w przypadku odpadów niesegregowanych, może być do czterech razy wyższa niż tych posortowanych. Co więcej, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej każda gmina w Polsce w 2020 r. powinna przetwarzać 50% zebranych odpadów, natomiast do 2030 r. aż 60%.

Główne zasady segregowania śmieci

 Do 2019 r. kosze na śmieci rozdzielone były na odpady zmieszane, suche i szkło. Obecnie obowiązuje podział na pięć frakcji:

 

1.  metale i tworzywa sztuczne, kolor żółty, oznaczenie: “metale i tworzywa sztuczne”;

2. papier, kolor niebieski, oznaczenie “papier”;

3. szkło, kolor zielony, oznaczenie “szkło”;

4. odpady biodegradowalne, kolor brązowy, oznaczenie “bio”;

5. odpady zmieszane, kolor czarny, oznaczenie “zmieszane”.

 

W trakcie segregacji musimy pamiętać o specyficznych typach produktów, których nie przydzielimy do żadnych z wyżej wymienionych grup. Są to baterie, leki, sprzęty AGD i RTV, zużyte świetlówki, gabaryty (np. meble) czy odpady po żrących chemikaliach. Składowanie ich odbywa się w specjalnie wyznaczonych punktach, tzw. Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Informacje o lokalizacji tego typu obiektów możemy znaleźć w internecie, np. na stronach miast czy gmin. Produkty elektroniczne, żarówki czy świetlówki można zutylizować również w naszych sklepach.

 

Podział odpadów, czyli o tym, co i gdzie wyrzucać

Dane dotyczące segregowania odpadów są najlepszym argumentem za tym, aby podjąć działania w tym kierunku. Jak wyglądają statystyki? Puszki aluminiowe czy opakowania szklane można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Co ciekawe da się wyprodukować polar, wykorzystując jedynie 35 zużytych butelek PET. Z kolei smutnym faktem jest to, że plastikowa butelka rozkłada się około 500 lat, podobnie jak styropianowa tacka. A tego typu przeliczników jest znacznie więcej. Jeżeli chcemy uzyskać np. tonę papieru, musimy wyciąć aż 17 drzew. Dlatego też warto zastanowić się dwa razy, zanim np. wydrukujemy jakiś dokument. Jednak, aby ponowne wykorzystanie surowców było możliwe, wszystkie odpady powinny być posegregowane. Grafika poniżej przedstawia szczegóły.

 

instrukcja segregacji śmieci, podział na frakcje

W przypadku segregacji warto pamiętać o tym, że do frakcji z papierem wrzucamy wyłącznie papier czysty. Zużyte chusteczki, brudne arkusze powinny znaleźć się w pojemniku na odpady zmieszane. Puszki, butelki i kartony zgniatamy, żeby zajmowały mniej miejsca. Często zastanawiamy się też, czy słoiki trzeba myć - otóż nie, jeżeli gmina tego nie zaleca. W procesie obróbki zostaną oczyszczone z pozostałości. Z kolei jeżeli usunięcie etykiet wymaga użycia wody, to też nie powinniśmy tego robić, jedynie w przypadku, gdy wykonane są z folii termokurczliwej (PVC) - trzeba się ich pozbyć. To tworzywo nie nadaje się do recyklingu, dlatego powinniśmy je wyrzucić do frakcji odpadów zmieszanych.

Segregowanie śmieci, o czym warto pamiętać

O segregowaniu śmieci warto pamiętać już na etapie projektowania kuchni. Szafka, w której umieszczamy kosze na śmieci powinna być dość duża. Obecnie bez problemu można kupić pojemniki na śmieci dopasowane kolorystycznie do podziału na frakcje. Dodatkowo warto zainwestować w systemy szynowe, aby dostęp do kosza był wygodny. Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są też naklejki oraz wpinki. Korzystając z nich, nie musimy już dobierać worków na śmieci, wystarczy pamiętać o odpowiednim oklejaniu pojemników.

 

 

Natomiast w przestrzeni przydomowej warto wygospodarować obszar pod rozstawienie pojemników na śmieci. Najlepiej blisko drogi, aby śmieciarka bez problemu mogła je odebrać. Świetnie sprawdzi się również kompostownik, który można samodzielnie zrobić. Warto pamiętać, żeby nie wrzucać do niego mięsa czy skórek cytrusów. Gromadzone w kompostowniku odpady biodegradowalne możemy wykorzystać do użyźnienia gleby. Więc ponownie - warto to robić!

Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie?

W życiu każdego z nas są też sytuacje niestandardowe lub rzadkie, w których okazjonalnie pojawia się dany typ odpadów. Takim wydarzeniem może być np. remont. Wiąże się z nim spore zamieszanie. Meble często dostarczane są w opakowaniach, zostają pojemniki po farbach, taśmy, styropiany i wiele innych produktów. Do jakich pojemników je wrzucić? Poniżej krótka ściągawka, która może przydać się każdemu.

 

 styropian opakowaniowy  metale i tworzywa sztuczne
 taśmy klejące  odpady zmieszane
 pojemniki po farbach  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
 karton z naklejoną taśmą  papier
 pędzel   odpady zmieszane
 gruz  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
 meble  pojemnik na gabaryty
 lodówka  punkt zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
 tapeta  odpady zmieszane
 rękawiczka nitrylowa lub gumowa  odpady zmieszane
 ziemia z doniczki  odpady zmieszane

 

Segregowanie śmieci jest niezwykle istotne. Jednak jeżeli mamy wątpliwość, gdzie powinniśmy dodać dany produkt - lepiej wrzucić go do odpadów zmieszanych lub znaleźć informację za pomocą wyszukiwarek dostępnych w internecie.

Dodano: 27-01-2020
Uaktualniono: 07-04-2020