Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Wrzosy, wrzośce, rośliny wrzosowate

Wrzosy i wrzośce kojarzone z ogrodem angielskim to sposób na barwny ogród w odcieniach fioletu. W połączeniu z białymi elementami architektury ogrodowej będzie wyglądał naprawdę imponująco. Inne rośliny wrzosowate takie jak różanecznik świetnie sprawdzą się jako ozdoba każdego ogrodu - sadzone pojedynczo lub w grupach wyglądają bardzo ładnie, zwłaszcza w okresie od kwietnia do czerwca, kiedy przypada ich kwitnienie.

Wszystkie produkty(49)

z3
99 zł/ szt.
34,99 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
84,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
34,99 zł/ szt.
12,99 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
119 zł/ szt.
59,99 zł/ szt.
24,99 zł/ szt.
6,99 zł/ szt.
6,99 zł/ szt.
11,99 zł/ szt.
16,99 zł/ szt.
34,99 zł/ szt.
39,99 zł/ szt.
6,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Wszystkie wrzosy i rośliny wrzosowate mogą stanowić doskonałą, jesienną ozdobę ogrodu. Wrzosy i wrzośce świetnie prezentują się w większych grupach, jako barwne plamy i dywany. Z kolei rośliny wrzosowate (azalie i różaneczniki) to nieco bardziej wymagające, większe rośliny, o barwnych kwiatach i często zimozielonych liściach. Mają wspólne wymagania glebowe, ponieważ są kwasolubne. Jak zadbać o wrzosy, wrzośce i rośliny wrzosowate?

Wrzosy i wrzośce

Najlepszym stanowiskiem w ogrodzie dla wrzosów i wrzośców jest miejsce dość suche i nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione (wrzośce). Idealnym podłożem dla nich jest gleba kwaśna (poniżej 6,6 pH), próchniczna i przepuszczalna. Obydwie grupy roślin mają bardzo płytki system korzeniowy, który wymaga ochrony przed mrozem, suszą i chwastami. Doskonale sprawdza się warstwa ściółki, drewnianych zrębków, kory itp. Wrzosy i wrzośce powinny być sadzone w większych grupach, w niewielkich odstępach od siebie (ok. 30 cm dla wrzosów i 50 cm dla nieco większych wrzośców). Na metrze kwadratowym powinno się znajdować od 10 do 15 sztuk. Rośliny trzeba podlewać do momentu, kiedy solidnie się ukorzenią. Posadzone w taki sposób, na odpowiednim stanowisku, pięknie się rozkrzewią i utworzą barwny dywan.

Rośliny wrzosowate

Ta bardzo ceniona grupa roślin składa się z wielu różnych gatunków. Mogą rosnąć w grupach po kilka sztuk (mniejsze gatunki różaneczników, borówki) lub zdobić ogród jako piękne solitery (okazałe różaneczniki, azalie, pierisy). Niektóre z nich osiągają imponujące rozmiary. Wszystkie gatunki należące do roślin wrzosowatych, wymagają kwaśnego, przepuszczalnego podłoża. Część z nich to rośliny o zimozielonych liściach (np. różaneczniki), które powinny być uprawiane w zacienionych miejscach. Wszystkie rośliny wrzosowate potrzebują jednak zdecydowanie wilgotniejszego podłoża niż wrzosy i wrzośce.

Wrzosy, wrzośce, rośliny wrzosowate – jak uniknąć błędów w uprawie?

Planując w ogrodzie nowe nasadzenia, warto sprawdzić wymagania konkretnego gatunku roślin, ponieważ zupełnie inne stanowisko należy przygotować pod wrzosowisko, a w całkowicie odmiennych warunkach rosną różaneczniki. Dlatego najważniejsza jest wiedza na temat danej odmiany. Błędy popełniane podczas sadzenia wrzosów i roślin wrzosowatych są zazwyczaj typowe i charakterystyczne również dla innych krzewów.

  • Gleba – jeżeli nie wiadomo, jaka ziemia jest w danym miejscu, najlepiej wykopać dołek odpowiedniej wielkości i wypełnić go mieszanką ziemi z piaskiem. Zbyt zbite, twarde i zachwaszczone podłoże sprawia, że rośliny słabo rosną i często chorują.
  • Stanowisko – odpowiednia lokalizacja dla wrzosów i wrzośców musi być słoneczna i ciepła, ale nie wietrzna, ponieważ wiatr zazwyczaj wiąże się z ochłodzeniem, na które te rośliny źle reagują. W przypadku różaneczników stanowisko powinno być cieniste lub półcieniste – również osłonięte od wiatru. Sprzyja im wzrastanie w okolicy dużych drzew iglastych, tam zresztą często znajduje się też właściwe dla nich, kwaśne podłoże.
  • Czas sadzenia – wrzosy i rośliny wrzosowate sadzi się w okresie od wiosny do września. Błędem jest robienie tego w październiku lub listopadzie, bo wówczas mogą występować nocne przymrozki. Wilgotna ziemia przyczyna się z kolei do gnicia bryły korzeniowej.
  • Podlewanie – częstotliwość zależy od konkretnego gatunku roślin. Różaneczniki i azalie lubią wilgotne podłoże, wrzosy i wrzośce nie mogą być natomiast intensywnie podlewane, ponieważ bryła korzeniowa szybko zaczyna gnić.
  • Osłona – należy pamiętać, że rośliny uprawiane na tarasach, balkonach lub patiach, podczas mrozów wymagają osłony. Wrzosowiska i rośliny rosnące w gruncie radzą sobie znacznie lepiej z niskimi temperaturami, ale ich mrozoodporność zależy od konkretnego gatunku.

Wrzosy, wrzośce i rośliny wrzosowate są wieloletnie – odpowiednio pielęgnowane, stanowią doskonałą ozdobę przez wiele sezonów. Wrzosy i wrzośce rosną przez ok. 25 lat, niektóre rododendrony dożywają kilkudziesięciu lat, dlatego warto zapewnić im jak najlepsze warunki i stanowisko. Tym bardziej że te rośliny źle znoszą przesadzanie; po latach może być ono wręcz niemożliwe ze względu na ich znaczne rozmiary.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.