Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Krzewy i drzewka owocowe

Owoce z ekologicznej uprawy na działce smakują znacznie lepiej - chyba każdy się z tym zgodzi. W tej kategorii znajdziesz sadzonki truskawek, drzewka owocowe oraz krzewy owocowe. Wybierz te, które najbardziej lubisz i posadź je w swoim ogrodzie lub uprawiaj na balkonie, aby po pewnym czasie cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami.

Wszystkie produkty(105)

z6
1290 zł/ szt.
26,99 zł/ szt.
25,99 zł/ szt.
619 zł/ szt.
24,99 zł/ szt.
24,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
24,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
22,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Krzewy i drzewka owocowe

Krzewy i drzewka owocowe to liczna grupa roślin. Warto posiadać wybrane gatunki na swojej działce i cieszyć się ich dobrodziejstwami. Które z nich w szczególności warto wybrać?

Drzewka owocowe – dlaczego warto je uprawiać?

Drzewka owocowe można uprawiać w ogrodzie, a nawet na balkonie, z kilku zasadniczych powodów. Najważniejszym z nich jest fakt, że dają smaczne i zdrowe owoce. Ponadto wiele gatunków ma walory dekoracyjne. Można je nie tylko wprowadzać do przydomowego sadu, ale wykorzystywać także jako solitery, sadzić przed domem, a nawet przy rabatach kwietnych. Poza tym drzewka i krzewy owocowe są ważne dla pszczół. Wiele z nich kwitnie wczesną wiosną, dostarczając zapylaczom pożywienie (pyłek i nektar) w trudnym dla nich okresie.

Jak dobierać drzewka owocowe do ogrodu lub na balkon?

Zazwyczaj najlepsze miejsce dla drzewek owocowych jest dobrze nasłonecznione lub lekko zacienione. Warto zadbać o to, by podłoże było żyzne i umiarkowanie wilgotne. Odczyn gleby powinien oscylować w granicach od obojętnego do lekko kwaśnego. Tylko nieliczne gatunki lubią kwaśną ziemię – zaliczają się do nich borówka i borówka. W przydomowym ogrodzie najczęściej sadzi się różne rośliny. O czym warto pamiętać podczas wyboru?

  • Należy sprawdzić, jak wysoko mogą urosnąć poszczególne drzewa, krzewy czy pnącza owocowe, aby znaleźć dla nich dobre miejsce. W razie potrzeby można zdecydować się na miniaturowe odmiany.
  • Mrozoodporność jest istotna szczególnie w odniesieniu do gatunków egzotycznych i mniej rozpowszechnionych. Nie zawsze są w stanie przetrwać polską zimę. Dotyczy to np. cytryńca chińskiego i jagody goji, które przed nadejściem zimy powinny być przeniesione do pomieszczenia. Gatunki w pełni mrozoodporne zwykle wystarczy solidnie zabezpieczyć.
  • Przy wyborze roślin trzeba sprawdzić, czy są samopylne, czy obcopylne. Do samopylnych drzewek owocowych zaliczają się brzoskwinie, morele, nektaryny, porzeczki, agrest, maliny, wiele odmian wiśni i śliw. Można je uprawiać pojedynczo – obficie zawiązują owoce. Rośliny obcopylne powinny rosnąć wśród innych odmian tego samego gatunku. Wtedy owocują obficiej. Odnosi się to m.in. do jabłoni, grusz, czereśni i borówek amerykańskich.
  • Nasadzenia w ogrodzie warto planować tak, aby cieszyć się owocami przez większą część roku. Najwcześniej plonuje jagoda kamczacka, jeszcze w październiku można zbierać natomiast późne odmiany jabłoni.

Drzewa i krzewy owocowe jako żywe dekoracje ogrodu i balkonu

Wiele gatunków drzewek owocowych sprawdza się jako dekoracje ogrodów i balkonów. Pnącza owocowe, np. cytryńce, winorośle czy aktinidie, zdobią elementy małej architektury, np. altany i kratownice. Na balkonie mogą pełnić funkcję ścianek osłaniających. W skrzyniach montowanych na barierkach można uprawiać truskawki – zwłaszcza odmiany wiszące. Duże walory dekoracyjne mają drzewka owocowe szczepione na pniu, np. porzeczka i porzeczkoagrest.

Działkę można podzielić na strefy, sadząc rzędy malin lub jeżyn. Na karłowe odmiany drzewek owocowych znajdzie się miejsce w każdym ogrodzie. Mogą być uprawiane w pojemnikach, na tarasie, balkonie lub obok drzwi do domu. Poziomki uprawia się w rzędach, wkomponowuje w rabaty mieszane bądź sadzi w lesistym zakątku. Cytrusy można traktować jako rośliny domowo-ogrodowe lub domowo-balkonowe. Od późnej wiosny do końca lata mogą stać na zewnątrz. Wprowadzają egzotyczny, śródziemnomorski akcent. Efektownie wyglądają wśród elementów nowoczesnej architektury. Jabłonie i grusze powinny się znaleźć w każdym ogrodzie. Coraz popularniejsze są do niedawna zapomniane morwy (przysmak starszych pokoleń). Dostarczają cennego surowca leczniczego (morwa biała) oraz smacznych, słodkich owoców (morwa czarna, morwa różowa). Miłośnicy nalewek w szczególności cenią derenie, pigwowce, maliny, porzeczki oraz aronie. Wybór drzewek owocowych jest bardzo duży – każdy znajdzie coś dla siebie.

Drzewka owocowe są źródłem cennych owoców, które można spożywać na surowo, dodawać do potraw lub przetwarzać, np. na dżemy, soki czy nalewki. Ich uprawa pozwala w pewnym stopniu uniezależnić się od zakupów. W dodatku wiele z nich ma duże walory dekoracyjne i wzbogaca ogród także w sferze estetyczno-wizualnej.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.