Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Rośliny balkonowe, rabatowe i ogrodowe, sadzonki

Rośliny ogrodowe będą doskonałą ozdobą miejsca wypoczynku. Możesz posadzić małe sadzonki lub kupić od razu większe egzemplarze. Kwiaty balkonowe sprawią, że Twój taras będzie wyglądał bardziej przytulnie i kolorowo. Jeśli posiadasz własny ogródek lub działkę za miastem świetną dekoracją będą kwiaty ogrodowe, wrzosy, byliny i róże. Możesz także wykonać naturalne ogrodzenie posiadłości wykorzystując do tego krzewy ogrodowe takiej jak tuja szmaragd i bukszpan.

Wszystkie produkty(794)

z40

44,99 zł/ szt.

59,50 zł/ szt.

(33)
9,97 zł/ szt.

(3)
15,99 zł/ szt.

7,99 zł/ szt.

99 zł/ szt.

399 zł/ szt.

129 zł/ szt.

29,99 zł/ szt.

139 zł/ szt.

299 zł/ szt.

74,99 zł/ szt.

45,99 zł/ szt.

139 zł/ szt.

199 zł/ szt.

32,99 zł/ szt.

54,99 zł/ szt.

99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

W sklepach Leroy Merlin znajduje się szeroki wybór roślin pokojowych, ogrodowych i sadzonek. W naszej ofercie warto zwrócić uwagę m.in. na kwiaty doniczkowe, balkonowe i ogrodowe, drzewa i krzewy ozdobne, a także owocowe. Naszym klientom proponujemy również szeroki wybór roślin wrzosowatych, bylin ogrodowych, pnączy i róż oraz warzyw i ziół. Dzięki tak bogatej ofercie każdy miłośnik naturalnego piękna znajdzie tu coś dla siebie.

Kwiaty doniczkowe

Rośliny w doniczkach są i zawsze będą modnym dodatkiem do każdego wnętrza, zarówno do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, jak i gabinetu. W naszych mieszkaniach są nie tylko ciekawą formą aranżacji, która wynika z ich funkcji ozdobnej. Ponadto wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Niektóre rośliny pokojowe mają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się np. z mebli, farb, lakierów, klejów. Są też takie gatunki roślin, które pochłaniają dym papierosowy. Dzięki nim wdychamy mniej szkodliwych związków. Rośliny doniczkowe ustawione w pomieszczeniach podnoszą w nich wilgotność powietrza.

Warto pamiętać o tym, że każdy gatunek flory ma inne wymagania względem słońca oraz wilgotności. Dlatego myśląc o zakupie rośliny doniczkowej na określony parapet, komodę czy szafkę, należy kierować się ich preferencjami. Także rośliny ogrodowe sadzone w doniczkach różnią się wrażliwością na warunki glebowe, nasłonecznienie i zmienne warunki atmosferyczne, w tym mróz i wiatr. Z kolei przy wyborze roślin balkonowych należy kierować się przede wszystkim ustawieniem balkonu względem słońca. Decydując się na zakup sadzonek, warto wiedzieć, jaką porą roku, w jakim sąsiedztwie i na jakiej glebie należy posadzić określone okazy.

Do grupy najpopularniejszych rodzajów roślin doniczkowych należą:

 • storczyk (orchidea) – jest to kwiat doniczkowy kwitnący, bardzo często wybierany na prezent dla bliskiej osoby. Zachwyca kształtem i bogactwem kolorów. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy roślina nie ma na liściach plam oraz ocenić wygląd systemu korzeniowego. Pączki kwiatów nie mogą być zwiędłe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takich okazów, które mają wiele nierozwiniętych pączków;
 • las w słoiku, nazywany też ogrodem w słoiku (kompozycja w szkle) – ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest zakup miniaturowych lasów lub innej zielonej kompozycji zamkniętej w gustownym słoiku lub pojemniku szklanym. Najczęściej na kompozycję składa się roślina zielona, szyszki, kamienie ozdobne, mech oraz gałązki. To doskonały prezent dla miłośników eko rozwiązań;
 • drzewko bonsai – kwiaty doniczkowe wyglądają znacznie ciekawiej, gdy przypominają miniaturowe drzewo. Nie da się ukryć, że są to okazy wymagające specjalnej troski. Najczęściej są umieszczone w dość płytkich donicach, co sprawia, że ich system korzeniowy ma tendencję do wysychania. Drzewko bonsai warto od czasu do czasu odżywić specjalnymi środkami bogatymi w składniki odżywcze przeznaczone dla tego gatunku roślin;
 • rośliny zielone – to różnego rodzaju rośliny, wśród których największą popularnością cieszą się monstera, dracena, begonia królewska, juka i notlina. Warto upewnić się, jakie są warunki ich hodowli;
 • kaktusy i sukulenty – należą do roślin najmniej wymagających. Potrafią przetrwać bez wody wiele tygodni i nadal prezentować się doskonale. Okazy tego rodzaju wymagają nasłonecznionych stanowisk, przypominających ich rodzime miejsca bytowania, czyli pustynie. Sukulenty to m.in. aloes i sansewieria;
 • rośliny owadożerne – to jedne z tych roślin, które wzbudzają wiele zaciekawienia. Zalicza się do nich m.in. kapturnice, muchówki oraz dzbaneczki. Rośliny te najlepiej czują się w słonecznych stanowiskach. To, że „zjadają” owady nie znaczy, że nie należy ich podlewać. One także potrzebują do życia wody;
 • rośliny kwitnące i cebulowe – wśród nich wyróżnić można np. lilie, chryzantemy, żyworódki, fiołki oraz guzmanie;
 • cytrusy – ten rodzaj rośliny przywołuje na myśl egzotyczne wakacje lub upalny dzień w gorącej Hiszpanii, ale można je hodować również w domowym zaciszu. Najwspanialsze okazy mogą przekraczać metr wysokości.

W sklepach Leroy Merlin można wybierać gatunki o różnych wysokościach, które preferują rozmaite stanowiska (słońce, półcień, cień).

Kwiaty balkonowe i ogrodowe

Odpowiednio dobrane kwiaty ogrodowe i balkonowe rozkwitają na wiosnę i lato feerią barw. Najpiękniej prezentują się m.in.:

 • dalia – należy do roślin astrowatych i jest bardzo piękna. Sprawdza się zarówno jako kwiat doniczkowy, jak i gruntowy. Zastosowanie: z niskich odmian dalii można tworzyć obwódki, sadzić w ogrodach skalnych, znakomicie nadają się do uprawy w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach. Wysokie odmiany dalii znakomicie prezentują się na rabatach. Mogą też służyć jako kwiat cięty.
 • oleander – potrafi osiągnąć duże rozmiary i określany jest raczej jako krzew niż roślina doniczkowa, chociaż może być hodowany w doniczce. Kwitnie wiosną i latem, wydzielając przy tym przepiękny zapach. Zastosowanie: tarasy, wnętrza, pojemniki, balkony
 • bratki – to niezwykle popularne rośliny o niewielkich kwiatach, które są odporne nawet na przymrozki. Najczęściej zdobią przydomowe tarasy, parapety i balkony;
 • stokrotka afrykańska – kwitnie bardzo długo (od maja aż do października), a odpowiednio pielęgnowana może cieszyć wielobarwnymi kwiatami dłużej niż rok. Upodobała sobie słoneczne stanowiska. Zastosowanie: to idealna roślina na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie długo i obficie. Szeroka gama kolorystyczna kwiatów pozwala na łączenie z innymi roślinami balkonowymi.
 • aksamitka – wydaje kwiaty o barwie żółtej lub pomarańczowej. Jest odporna na wiosenne przymrozki i wczesnojesienne zmiany pogody. Roślina często spotykana w przydomowych ogródkach, a przez to, że wydziela charakterystyczny zapach, określa się ją terminem „smrodki”. W ogrodzie aksamitki mogą też służyć do ochrony innych roślin przed chorobami i szkodnikami np. sadzone w pobliżu zagonów z warzywami korzeniowymi odstraszą nicienie.
 • begonia – razem z pelargonią króluje na polskich balkonach. Dzieli się na ponad sto gatunków różniących się wyglądem liści i warunkami uprawy. Zastosowanie: rabaty, kwietniki, pojemniki stojące i wiszące, stosowana też jako doniczkowa roślina pokojowa
 • chryzantema – choć nadal jest kojarzona jako „kwiat cmentarny”, dzięki obfitemu kwitnieniu stanowi piękną ozdobę ogrodów. W Polsce kwiat chryzantemy oznacza śmierć i żałobę. W Krajach Dalekiego Wschodu od niepamiętnych czasów kojarzony jest z długowiecznością i zdrowiem. Zastosowanie tych kwiatów jest wszechstronne. Możemy dekorować nimi stoły, sadzić w ogrodach, skrzynkach balkonowych lub donicach wystawionych przy wejściu do domu, na tarasie lub balkonie.

Produkty dostępne w sklepach Leroy Merlin można dobierać nie tylko ze względu na gatunek rośliny i jej odmianę, ale także odczyn pH gleby (lekko kwaśny, kwaśny, obojętny, zasadowy) oraz wymagania stanowiska (np. słońce lub cień).

Drzewa i krzewy ozdobne

Do większych ogrodów z chęcią wybiera się drzewa ozdobne oraz krzewy. Zwłaszcza gatunki liściaste po wielu latach od zasadzenia dają upragniony cień podczas upałów i cieszą oko soczystymi kolorami w trakcie jesieni. Miejsce sadzenia powinno być bardzo dobrze przemyślane. Należy uwzględnić m.in. rozmiar działki i rozmieszczenie rabatek z kwiatami. W sklepach Leroy Merlin znaleźć można bardzo dużo gatunków drzew ozdobnych, w tym wierzbę iwę, jodłę, sosnę, świerk, wiśnię i wiele innych.

Krzewy ozdobne to rośliny wieloletnie, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i są odporne na czynniki atmosferyczne. Co więcej, stanowią nie tylko piękną ozdobę, ale też pozwalają uniknąć wścibskich spojrzeń sąsiadów. Warta uwagi jest m.in. hortensja bukietowa, która potrafi osiągnąć nawet dwa metry wysokości, a w lipcu tworzy rozległe kwiatostany. Co ciekawe, jej bujne kwiaty nie tracą płatków, a jedynie zasychają i w tym stanie mogą przetrwać aż do wiosny, czyli do kolejnego cyklu. Berberys z kolei nie należy do wysokich krzewów, ale jego liście malowniczo przebarwiają się na jesień. Na krzewie rosną drobne, czerwone owoce, które są pokarmem dla ptaków. Jałowiec zaś należy do roślin iglastych, które prezentują się wyjątkowo dostojnie, a nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Można wykorzystać je jako żywopłoty lub element kompozycji do ogródka skalnego. Owoce tego krzewu są wykorzystywane do marynat mięsnych oraz nalewek. Jednymi z najbardziej popularnych krzewów są bez wątpienia tuje szmaragd, które rozrastają się bardzo szybko i osiągają duże wysokości.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na takie kryteria jak typ drzewa czy krzewu (liściaste, iglaste), pokrój (kulisty, rozłożysty, stożkowy, zwisający, formowany na pniu, krzaczasty), odczyn pH podłoża (od kwaśnego po zasadowy), kwitnienie, a także zimozieloność.

Wrzosy, wrzośce i rośliny wrzosowate

Wrzosy i wrzośce są popularne przede wszystkim wczesną jesienią. Przybierają różne kolory, choć najbardziej rozpoznawalne są fioletowo-różowe. Wiele osób myli wrzosy z wrzoścami. Wrzosy mają bardzo drobne kwiaty (białe lub fioletowe), a kwiaty wrzośców są amarantowe. Poza tym wrzosy są odporniejsze na niską temperaturę, dlatego z powodzeniem można je sadzić w ogrodzie. Z kolei wrzosiec jest idealny do hodowania w doniczce, ale należy pamiętać, że nie cieszy się długą żywotnością. Co ciekawe, obie rośliny nie zmieniają wyglądu, a ich niewątpliwą zaletą jest zdolność do zasychania.

W sklepach Leroy Merlin znajduje się szeroki wybór nie tylko wrzosów i wrzośców, ale także roślin wrzosowatych, takich jak różanecznik, azalia czy rododendron. Co więcej, specjaliści doradzą, jakie stanowiska i odczyn pH preferują określone gatunki.

Byliny ogrodowe

Byliny są roślinami wieloletnimi wydającymi rokrocznie pędy kwiatowe. Ciekawymi gatunkami bylin ogrodowych są m.in.:

 • lawenda – występuje w wielu odmianach. Pięknie pachnie i wspaniale prezentuje się posadzona w skupisku. Jej pielęgnacja wymaga regularnego przycinania i przykrywania na zimę specjalnymi foliami;
 • trawa pampasowa – to wieloletnia trawa ozdobna o kolorowych kwiatostanach. Jest to wyjątkowo dekoracyjna bylina ogrodowa, która w naszych warunkach klimatycznych bez odpowiedniego zabezpieczenia może nie przetrwać zimy.
 • jeżówka purpurowa – swoją nazwę zawdzięcza kwiatom o kolorze purpury. Występuje często w stanie dzikim. Znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych, dlatego jest wykorzystywana w medycynie ludowej;
 • aster – to popularna szczególnie jesienią bylina odporna na pierwsze przymrozki. Sadzi się ją na słonecznych stanowiskach i wymaga obfitego podlewania, ponieważ bardzo lubi wilgoć.

Warto jeszcze wyróżnić takie byliny jak goździk, ciemiernik, funkia, zawilec, szałwia i nachyłek. Wybierając bylinę w Leroy Merlin, warto wziąć pod uwagę wymagania stanowiskowe danej rośliny oraz wymagany odczyn pH gleby.

Pnącza i róże

Pnącza (głównie bluszcz) znane są z tego, że otulają ogrodzenia, drzewa, domostwa, altanki i balkony. Ponadto chronią elewację przed nadmiarem wilgoci i często są schronieniem dla ptaków. Wśród wielu gatunków pnączy wymienia się głównie hortensję pnącą, winobluszcz, chmiel, akebię, wiciokrzew, aktinidię, cytrynowiec, glicynię, powojnik i winorośl. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę nie tylko na to, w jaki sposób i kiedy dana roślina kwitnie, ale też jakie ma zapotrzebowanie na słońce i jakie pH gleby preferuje.

Do najchętniej wybieranych roślin ogrodowych i doniczkowych należą róże. Niektóre mogą przekraczać metr wysokości. Róże pnące sprawdzają się jako ozdoba płotów i ogrodowych pergoli. Ozdobą róż oprócz różnych kształtów i wielkości kwiatów są także liście o różnorodnych barwach. Najozdobniejsze są gatunki szlachetne oraz róże parkowe. Bywają także odmiany o ozdobnych owocach. Te rośliny są wytrzymałe i tolerancyjne na zróżnicowane warunki pogodowe, klimatyczne i topograficzne, ale większość wymaga okrycia na zimę.

Warzywa i zioła

Warzywa i zioła mogą być hodowane w skrzynkach na balkonach i tarasach, a także sadzone do gruntu. Najchętniej kupowanymi warzywami są papryka i pomidor. Takie małe odmiany popularnych warzyw można hodować w donicy zarówno na balkonie, jak i w domu. Dla bardziej wytrwałych polecane są nasiona warzyw, dzięki którym samodzielnie wyhodujesz sadzonki. Gotowe zioła w doniczkach (mięta, rozmaryn, bazylia, kolendra, majeranek, melisa, tymianek, oregano) można postawić w kuchni i tym samym zawsze mieć pod ręką świeże przyprawy. Mięta doskonale komponuje się z deserami i jako dodatek do drinków. Z kolei rozmaryn i tymianek nadają mięsu i rybom dymnych aromatów. Bazylią najczęściej przyprawia się włoskie potrawy. Świeża melisa wypita przed snem uspokaja i koi nerwy. W Leroy Merlin można zakupić dorodne okazy tych roślin.

Krzewy i drzewa owocowe

Wiele osób marzy o owocach z własnego ogrodu pozbawionych chemicznych dodatków. Posiadając kawałek ziemi o określonym pH, można bez większych problemów posadzić tak smaczne owoce jak truskawka, jagoda, malina, jeżyna, agrest, aronia czy pigwa. Niektóre z nich z powodzeniem można też uprawiać w skrzynkach na tarasie czy balkonie. Wśród wielu odmian drzew owocowych dostępnych w Leroy Merlin na szczególną uwagę zasługują orzech, leszczyna, brzoskwinia, grusza, jabłoń i czereśnia. Przed uprawą określonych rodzajów krzewów i drzew owocowych warto dowiedzieć się co nieco o ich pielęgnacji, tak aby latem i wczesną jesienią cieszyć się smakiem zdrowych i pełnych witamin owoców.

Poza standardowymi parametrami (odczyn pH gleby i warunki stanowiska) niezwykle ważne jest określenie okresu owocowania krzewu lub drzewa owocowego. W razie wątpliwości eksperci z Leroy Merlin pomogą dobrać właściwy rodzaj rośliny.