Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Rośliny zielone

Rośliny zielone co prawda nie kwitną, ale ich forma ozdobne liście również będą doskonałą ozdobą mieszkania lub biura. Największą popularnością wśród roślin zielonych cieszą się: drzewko bonsai, monstera, dracena, juka i nolina. Rośliny pokojowe zielone mają zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się np. z mebli, farb, lakierów, klejów. Są też takie gatunki roślin, które pochłaniają dym papierosowy. Dzięki nim wdychamy mniej szkodliwych związków. Rośliny doniczkowe ustawione w pomieszczeniach podnoszą w nich wilgotność powietrza.

Wszystkie produkty(731)

z37
(2)
99 zł/ szt.
399 zł/ szt.
1399 zł/ szt.
799 zł/ szt.
1499 zł/ szt.
279 zł/ szt.
549 zł/ szt.
54,99 zł/ szt.
79,90 zł/ szt.
54,99 zł/ szt.
199 zł/ szt.
179 zł/ szt.
179 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
99 zł/ szt.
14,99 zł/ szt.
187 zł/ szt.
59,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Zielone rośliny doniczkowe to jedna z głównych dekoracji wnętrz. Wyglądają atrakcyjnie, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu i działają relaksująco. Kolor zielony jest nie tylko kojący dla zmęczonych oczu, ale działa także uspokajająco na nerwy oraz pomaga w odpoczynku i koncentracji. Rośliny zielone warto wprowadzać do każdej przestrzeni. Trzeba jedynie dobrać gatunek do konkretnych warunków panujących w danym wnętrzu.

Modne i popularne rośliny zielone do domu

Wybór roślin doniczkowych do domu uwzględnia kwestię gustu domowników, ale podyktowany jest także często stylem aranżacji danego wnętrza. Inne rośliny pasują np. do minimalistycznych japońskich wnętrz (bonsai), a inne do pomieszczeń w stylu boho (palma). Należy wziąć także pod uwagę przeznaczenie danego pomieszczenia i panujące w nim warunki (światło, temperatura, wilgotność powietrza).

Jakie rośliny zielone wstawić do salonu?

Salon jest zwykle pomieszczeniem największym i dobrze doświetlonym, można więc w takim wnętrzu pozwolić sobie na kwiaty duże, rozłożyste, światłolubne. Oto kilka polecanych gatunków, które świetnie sprawdzą się w wyżej opisanych warunkach.

  • Palma areka – niezwykle dekoracyjna roślina tropikalna dorastająca do wysokości 1,5-2 m. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, przy dobrze nawilżonym powietrzu. Należy ją w miarę często (raz lub dwa razy tygodniowo) podlewać i regularnie zraszać liście. Poza tym, że atrakcyjnie wygląda, oczyszcza też atmosferę z toksycznych substancji. Taką palmę można postawić na podłodze blisko okna, razem z innymi roślinami (częsty zabieg w aranżacjach boho) lub potraktować jako pojedynczą dekorację np. w rogu pomieszczenia.
  • Monstera dziurawa – jedna z najmodniejszych od wielu sezonów roślin doniczkowych (w salonach i nie tylko) z charakterystycznymi, perforowanymi liśćmi. Pochodzi z tropików, zatem lubi wilgoć w powietrzu i temperaturę pokojową lub wyższą. We wnętrzu powinna stać w jasnym miejscu, ale lepiej nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słońca. Monstera świetnie prezentuje się m.in. we wnętrzach skandynawskich.
  • Dracena obrzeżona – łatwa w uprawie roślina zielona, która dobrze znosi warunki mieszkaniowe. Odpowiada jej temperatura pokojowa. Lubi słońce (choć niekoniecznie ostre) i zraszanie latem. Podlewa się ją tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi wyschnie. Jako roślina domowa osiąga około 1,5 m wysokości. Bardzo ładnie wygląda w wąskich i wysokich doniczkach w towarzystwie innych roślin.

Jakie rośliny zielone wybrać do sypialni?

Rośliny do sypialni powinny przede wszystkim nawilżać powietrze. Ważne jest, aby nie wydzielały zbyt intensywnego zapachu.

  • Figowiec (fikus) benjamina – atrakcyjna, azjatycka roślina, która może pięknie urozmaicić zarówno małą, jak i większą przestrzeń, gdy dorasta do rozmiarów drzewka. Nawilża i oczyszcza powietrze. Lubi światło, ale źle znosi bezpośrednie promienie słoneczne. Odpowiada jej umiarkowana temperatura panująca we wnętrzu.
  • Zielistka Sternberga (zwana potocznie trawką) – popularna roślina pokojowa pochodząca z Afryki. Ma właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych związków i pochłania nieprzyjemne zapachy. Bardzo łatwa w uprawie. Lubi światło, ale może rosnąć również w zacienionej sypialni. Najlepiej prezentuje się w doniczkach wiszących. Latem można ją wystawić na balkon lub taras.
  • Paproć – nawilża, oczyszcza i ujemnie jonizuje powietrze, co wpływa na lepsze samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Lubi cień i wilgoć, nie przepada za przestawianiem. Paprotki, kiedyś bardzo popularne rośliny doniczkowe w domach (i obowiązkowe w biurach), teraz powracają do łask. Do wyboru jest wiele odmian. Mogą stać lub wisieć.

Rośliny zielone w kuchni i łazience - jakie wybrać?

Modną ostatnio rośliną, która nadaje się do uprawy w każdym wnętrzu – nawet w kuchni lub widnej łazience – jest tropikalna oplątwa. Aby rosnąć i ładnie wyglądać nie potrzebuje nawet ziemi w doniczce – wystarcza jej mech, kora, kamyczki. To tzw. roślina powietrzna – wszystko, czego potrzebuje, czerpie właśnie z powietrza, a łazienkowa czy kuchenna wilgoć bardzo jej odpowiada. Oplątwę można umieścić w ozdobnym, szklanym naczyniu i zraszać dwa lub trzy razy w tygodniu. To atrakcyjny dodatek w każdym wnętrzu.

Najczęściej wybierane rośliny zielone do biura

Rośliny w biurach są zwykle nieco zaniedbywane. Dlatego w tym przypadku stawia się na takie gatunki, które najlepiej radzą sobie nawet w trudnych warunkach – długo niepodlewane, z deficytem światła, zbyt suchym powietrzem etc. Najpopularniejsze z nich to: zamiokulkas, sansewieria i epipremnum.

  • Zamiokulkas zamiolistny, zwany też (ze względu na odporność na trudne warunki) kwiatem żelaznym, potrafi znieść wiele – np. brak podlewania przez kilka tygodni. Z tego względu polecany jest do biur. To również świetny wybór dla wszystkich osób, które nie znają się na uprawie roślin lub często o nich zapominają. Zamiokulkas pochodzi z Afryki. Lubi ciepło i popołudniowe, rozproszone światło. Może stać daleko od okna, ponieważ świetnie czuje się w półcieniu. Nie szkodzi mu suche ani wilgotne powietrze. Jako roślina doniczkowa cieszy się popularnością już od kilku dekad. Doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
  • Sansewieria, czyli wężownica (albo niekiedy także „język teściowej”) to kolejna wytrzymała roślina doniczkowa, która również ma korzenie afrykańskie. Jest sucholubna, więc z łatwością może przetrwać niepodlewana nawet miesiąc lub dłużej. Choć lubi słońce, poradzi sobie też w cieniu. Świetnie radzi sobie nie tylko w wysokich, ale i w niższych temperaturach. To jedna z propozycji „nie do zdarcia”, która może stanąć w każdej przestrzeni biurowej. Pasuje do klasycznych aranżacji, a także wnętrz w stylu retro.
  • Epipremnum złociste (diabelski bluszcz lub złoty lotos) to roślina idealna do biur nie tylko dlatego, że łatwo się ją uprawia i wyjątkowo szybko rośnie, ale także ze względu na jej właściwości filtrujące. Jest jednym z tych gatunków, które pięknie zdobią pomieszczenie, ale też oczyszczają powietrze. Epipremnum zachwyca gęstymi, mięsistymi i błyszczącymi liśćmi w kształcie serca oraz soczysto zielonym kolorem. Skutecznie usuwa z powietrza dwutlenek węgla i pochłania szkodliwe dla ludzkiego zdrowia związki (formaldehyd, ksylen, benzen i inne) uwalniające się niekiedy z wykładzin czy mebli biurowych. Naturalnie epipremnum jest pnączem przyczepiającym się do drzew, które wspina się na wysokość nawet kilkunastu metrów. Lubi temperaturę pokojową i delikatne, rozproszone światło lub nawet lekki cień. Wytrzymuje krótkotrwałą suszę. Dobrze wygląda, zdobiąc ściany, okna czy regały. Łatwo można formować z niego dekoracje o różnym kształcie.
  • To oczywiście tylko kilka przykładów roślin zielonych, które pasują do domu czy do biura. Możliwości jest znacznie więcej i warto po nie sięgać, regularnie rozbudowując swoje zielone kąciki.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.