Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Cebulki kwiatowe jesienne

Aby cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę warto pomyśleć już jesienią. Cebulki kwiatowe jesienne posadzone w gruncie mile nas zaskoczą kwitnąc już na początku marca. Najbardziej popularne są tulipany dostępne w różnych kolorach oraz narcyzy i hiacynty, które zwiastują nadejście wiosny. Wybierając cebule kwiatowe warto wybrać te o różnym terminie kwitnienia, co sprawi, że nasz ogród będzie kolorowy od wczesnej wiosny do lata.

Wszystkie produkty(1)

z1
(1)
22,88 zł/ opak.
z

Dowiedz się więcej

Narcyzy, hiacynty, tulipany, krokusy i inne jesienne kwiaty cebulowe, które kwitną wiosną, należy sadzić już we wrześniu i październiku, aby miały czas na ukorzenienie. Co warto wiedzieć na temat kwiatowych cebulek jesiennych, aby nie popełnić błędów i móc cieszyć się kolorowym ogrodem tuż po zimie?

Gdzie i w jaki sposób sadzić jesienne kwiaty cebulowe

Kwiatowe cebulki jesienne można sadzić zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i w doniczkach zdobiących taras lub balkon. Najpiękniej prezentują się one w grupie, gdy tworzą kolorowe, kwiatowe dywany na większym obszarze. Najlepiej więc wygospodarować dla nich miejsce w ogrodzie. Rośliny cebulowe – zależnie od gatunku – lubią rozproszone światło słoneczne (dotyczy to np. krokusów i tulipanów) lub, ewentualnie, nieznacznie zacienione stanowiska. Nie rozwiną się natomiast w miejscach ciemnych i podmokłych, bo w takich warunkach cebule szybko gniją.

Ziemia, w której należy wysadzać jesienne kwiaty cebulowe, powinna być żyzna, lekka i umiarkowanie wilgotna. Sprawdzi się podłoże o odczynie obojętnym. Podczas sadzenia cebulek warto wzbogacić je np. kompostem. Tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy – tak jak inne rośliny cebulowe – zazwyczaj nie lubią gleby ciężkiej, zbitej, mokrej i „nieoddychającej”. Podczas prac w ogrodzie warto o tym pamiętać.

Sadząc kwiaty cebulowe, należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

  • Po pierwsze, prace rozpoczyna się najwcześniej na przełomie lata i jesieni. Cebulki można sadzić, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 10 stopni (lub jest niższa), ale trzeba zdążyć przed pierwszymi przymrozkami.
  • Po drugie, ziemia musi być dobrze przekopana, spulchniona, oczyszczona z chwastów, kamieni i innych niepożądanych elementów.
  • Po trzecie, należy zachować odstępy pomiędzy poszczególnymi kwiatami (zwykle wystarcza od kilku do kilkunastu centymetrów) – im większa roślina, tym więcej miejsca należy jej pozostawić.
  • Po czwarte, cebulki kwiatowe umieszcza się w ziemi tzw. piętką (czyli szerszym końcem, z którego wyrastają potem korzenie) skierowaną do dołu, na głębokości ok. dwu- lub trzykrotnie większej niż wysokość sadzonej cebuli. Rośliny warto sadzić niesymetrycznie, by końcowy efekt był jak najbardziej naturalny.
  • Po piąte, cebulki przed posadzeniem warto czasami namoczyć. Powinny leżeć w wodzie przez ok. pół godziny (lub nieco dłużej – zależnie od stopnia wysuszenia cebuli). Dzięki temu rośliny szybciej się ukorzenią. Można moczyć je także w preparacie grzybobójczym.

Jak wybierać, przechowywać i zabezpieczać cebulki kwiatowe

Kupując jesienne cebulki kwiatowe (podobnie zresztą jak cebulki roślin sadzonych w innym okresie), trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Cebula nie może być przesuszona, zgniła ani uszkodzona mechanicznie. Powinna być twarda, jędrna i pozbawiona ubytków.

Przed posadzeniem cebulek, należy je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu – najlepiej w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza.

Żeby zabezpieczyć już posadzone cebulki kwiatowe przed mrozem, można zastosować ściółkowanie: pokryć fragment podłoża gałązkami drzewa iglastego lub np. korą ogrodową. Aby cebulek nie zjadły gryzonie, warto sadzić je w specjalnych koszyczkach ochronnych. Profilaktycznie można też namoczyć cebulki w preparacie grzybobójczym, zgodnie z zaleceniami producenta.

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe, sadzone jesienią

Tulipan, narcyz, hiacynt, krokus, irys... niektóre gatunki kwiatów cebulowych cieszą się szczególnym powodzeniem. Wybierając te rośliny do własnego ogrodu, warto brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, kolor czy zapach, ale także okres kwitnienia – odpowiedni dobór cebulek sprawi, że trawnik będzie ukwiecony przez całą wiosnę. Niestety jesienne kwiaty cebulowe kwitną krótko, zaledwie przez kilka tygodni, ale za to w różnych okresach, więc mogą zdobić ogród przez kilka miesięcy w roku – od lutego do czerwca.

kwiat cebulowy pora sadzenia okres kwitnienia
CEBULICA wrzesień – październik marzec – kwiecień
CZOSNEK wrzesień – październik maj – czerwiec
HIACYNT wrzesień – październik kwiecień – maj
IRYS wrzesień – październik luty - marzec
KROKUS wrzesień – październik luty - marzec
NARCYZ sierpień – wrzesień marzec – maj
TULIPAN wrzesień kwiecień – maj
SZACHOWNICA sierpień – wrzesień kwiecień – maj
SZAFIREK wrzesień – październik kwiecień – maj

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.