Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Elementy do budowy placów zabaw

Plac zabaw dla dzieci można wyposażyć w różnego rodzaju atrakcje dla maluchów. Dobrym rozwiązaniem są domki i place zabaw modularne, do których w każdej chwili możemy dokupić kolejny pasujący element. Zjeżdżalnie, huśtawki i drabinki to standardowe wyposażenie placów zabaw. Oprócz tego możemy zamontować również zjazd linowy lub ścianę do wspinaczki. Pamiętajmy jednak, aby dopasować elementy placu zabaw do wieku naszych dzieci, żeby zabawa była bezpieczna.

Wszystkie produkty(40)

z2
(3)
47,29 zł/ szt.
32,49 zł/ szt.
(6)
69,50 zł/ szt.
(5)
41,40 zł/ szt.
(2)
60,50 zł/ szt.
(21)
15,90 zł/ szt.
(4)
22,50 zł/ szt.
(3)
45,70 zł/ szt.
58,90 zł/ szt.
(10)
79,90 zł/ szt.
(1)
5,79 zł/ szt.
10,29 zł/ szt.
34,90 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Place zabaw wymagają dużej dbałości o bezpieczeństwo. Muszą być również miejscem dobrze zagospodarowanym i atrakcyjnym dla dzieci. Oznacza to konieczność stworzenia urozmaiconej, starannie zaprojektowanej przestrzeni. Co zatem powinno znaleźć się na dziecięcym placu zabaw?

Piaskownica – obowiązkowy element placu zabaw

Piaskownice kupuje się zwykle z myślą o najmłodszych dzieciach, ale równie chętnie korzystają z niej także te nieco starsze. Można ją nabyć gotową – w postaci niewielkiej skrzyni, wykonanej z tworzywa sztucznego lub drewnianej ramy. Gdy się ją odpowiednio zabezpieczy, ustawi na przygotowanym podłożu i wypełni piaskiem, przez wiele sezonów może być główną atrakcją placu zabaw. Ponieważ istotną kwestią jest czystość piasku, warto rozważyć nabycie piaskownicy z odpowiednim przykryciem (zarówno plastikowe, jak i drewniane mogą mieć plandekę w zestawie) – wtedy przykładowo żaden kot nie potraktuje piaskownicy jak kuwety.

Huśtawka – na ogólnodostępny i przydomowy plac zabaw

W ogólnodostępnych przestrzeniach powinno być kilka huśtawek do wyboru – o różnej wysokości, dostosowanych do wieku korzystających z nich dzieci. Na przydomowym placu zabaw zwykle wystarczy jeden model, dopasowany do aktualnego wieku i wzrostu dziecka, które najczęściej będzie się na nim bujać. Można kupić gotowe huśtawki (zestaw z plastikowym lub drewnianym siedziskiem plus elementy niezbędne do zawieszenia) lub wykonać je samodzielnie z dostępnych w sklepach części.

Każda huśtawka powinna być stabilnie zamocowana, w bezpiecznym miejscu, uniemożliwiającym uderzenie w jakąkolwiek przeszkodę – nawet podczas dużego wychylenia siedziska. Najmłodsze dzieci muszą mieć siedziska pełne, czyli zabezpieczone specjalnym zamknięciem, które zapobiega wyślizgnięciu się i upadkowi malucha.

Zjeżdżalnia – na plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci

Zjeżdżalnia może być połączona z piaskownicą (odpowiedniej wielkości), która w takim przypadku stanowi wygodne miejsce hamowania. Zjeżdżalnie dla najmłodszych kilkulatków powinny być niewysokie, mieć wygodne, szerokie stopnie oraz ślizg z wysokimi krawędziami, zapewniającymi dzieciom bezpieczny zjazd. Wyższe modele dla starszaków posiadają plastikowy lub stalowy ślizg, umieszczany na odpowiedniej wysokości.

Zjeżdżalnię trzeba mocno zakotwić do podłoża i umieścić w odpowiednim, najlepiej niezbyt nasłonecznionym miejscu – latem stalowy, rozgrzany ślizg może poparzyć dziecko.

Drabinki, liny i inne konstrukcje niezbędne na placu zabaw

To główne atrakcje placu zabaw dla starszych dzieci. Pozwalają na ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej, a przy tym zapewniają dobrą zabawę. Drabinki i konstrukcje linowe – nieraz bardzo rozbudowane – służą nie tylko do wspinaczki. Dzieci mogą na nich też siedzieć i spędzać czas we własnym gronie. Liny na placu zabaw powinny być dość grube, aby ułatwiać dzieciom chwyt i nie ranić dłoni. Na linach muszą znajdować się węzły lub inne elementy, stanowiące oparcie dla stóp i ułatwiające wspinaczkę.

Pozostałe akcesoria do budowy placów zabaw

Ilość akcesoriów, które można zastosować na przydomowych placach zabaw, jest niemal nieograniczona. Dzieci doceniają różnego rodzaju tyrolki, tunele, drewniane lub dmuchane domki, stoliki, https://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/plac-zabaw-dla-dzieci/krzesla-laweczki-dla-dzieci,a250.html, nietypowe huśtawki (takie jak „bocianie gniazdo”), edukacyjne labirynty, łamigłówki w wersji maxi, ścianki wspinaczkowe o różnych kształtach itp.

Budując plac zabaw samodzielnie, trzeba pamiętać o tym, że najważniejsza jest jednak solidność konstrukcji i jej bezpieczeństwo. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są drewno, tworzywa sztuczne i stal. Farby użyte do malowania poszczególnych elementów placu zabaw powinny być ekologiczne (mieć stosowny certyfikat). Należy unikać ostrych krawędzi, a pozostałe można odpowiednio zabezpieczyć plastikowymi lub gumowymi nakładkami.

Usytuowanie placu zabaw

Umiejscowienie placu zabaw jest ważną kwestią, która w skrajnych przypadkach może nawet uniemożliwić zabawę. Idealne miejsce powinno być częściowo zacienione, ale też dobrze widoczne, aby ułatwiać dorosłym opiekunom nadzór nad dziećmi. Miejsce do zabawy nie może być silnie nasłonecznione, zwłaszcza w przypadku takich elementów jak piaskownica, w której często przez długi czas dziecko siedzi właściwie nieruchomo. W pobliżu przydomowych placów zabaw nie powinny znajdować się trujące rośliny. Niewskazane jest również towarzystwo miododajnych kwiatów, które wabią wiele owadów: pszczół, os, szerszeni. W miarę możliwości plac zabaw należy usytuować z dala od ruchliwych ulic, a jego teren ogrodzić np. płotem.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.