Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Żagle cieniujące, osłony

Żagle cieniujące sprawdzą się zarówno na małych tarasach i balkonach, jak i w ogrodzie. Ich zaletą jest niewielka waga i łatwość montażu. Tkaninę zacieniającą możesz przymocować do istniejących na posesji elementów, np. drzew, a także do barierek balkonowych. Żagle przeciwsłoneczne nie wymagają żadnych dodatkowych stelaży, co pozwala zaoszczędzić cenne miejsce. Po sezonie letnim z łatwością złożysz tkaninę i przechowasz w domowej szafie. Do mocowania warto wykorzystać karabńczyki, które łatwo zdjąć np. podczas ulewy lub silnego wiatru. Żagiel przeciwsłoneczny dobrze sprawdza się również do osłaniania tarasów czy pergoli od góry. Rozciągnięty między słupkami chroni przed słońcem, umożliwiając jednocześnie swobodny przepływ powietrza. To sprawia, że przebywanie pod takim zadaszeniem w upalne dni przynosi prawdziwą ulgę.

Wszystkie produkty(11)

z1
z

Dowiedz się więcej

W letnie, upalne dni, przeciwsłoneczne osłony na okna, balkony czy tarasy to często konieczność, bez której trudno o komfort termiczny. Żagle cieniujące pozwalają zacienić słoneczne miejsca. Dają efekt podobny do tego, który zapewnia markiza, jednak można je rozstawiać na wiele sposobów. Choć żagiel cieniujący stwarza nieco wakacyjny klimat, wpisuje się nie tylko w nadmorską i marynistyczną stylistykę; wizualnie będzie pasował do każdej przestrzeni. Uniwersalny kształt, łatwość montażu, demontażu i możliwość zastosowania niemal w każdym miejscu sprawiają, że żagle cieniujące są doskonałymi osłonami.

Żagle cieniujące – właściwości

Ze względu na swoją specyfikę, żagle cieniujące coraz częściej goszczą na tarasach i balkonach. Wykonuje się je z tkaniny odpornej na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Dzięki temu żagle nie niszczą się prędko – spełniają swoje zadanie przez co najmniej kilka sezonów. Jaką przewagę mają nad innymi rodzajami osłon przeciwsłonecznych?

  • Lekkość – żagle cieniujące, niezależnie od rozmiaru, są znacznie lżejsze niż inne osłony o podobnych gabarytach. Łatwo można je również składać do niemal kompaktowych wymiarów.
  • Prosty sposób montażu – żagiel cieniujący można bez trudu przytwierdzić do istniejących elementów: ścian, słupów, drzew, pergoli. Wiele innych osłon potrzebuje dodatkowego stelaża czy prowadnic, które wydłużają czas montażu i zwiększają koszty całej konstrukcji. Szczególnie łatwe jest zamontowanie żagla na balkonach, gdzie występuje wiele punktów zaczepienia (barierki, słupy podtrzymujące itp.), a niewielka przestrzeń sprawia, że wystarczy tylko jedna osłona tego typu.
  • Szybkość montażu – ze względu na brak stelaża, montaż żagla cieniującego jest znacznie szybszy niż montaż np. markizy czy rolety. Jego demontaż również zajmuje zaledwie kilka chwil.
  • Możliwość modyfikacji osłony – rozmiary zacienionego pola da się modyfikować, odpinając jeden lub dwa boki żagla. Nie musi być stale rozpięty; gdy zajdzie taka potrzeba, można odpiąć karabińczyki i go schować.

Mocowanie żagla cieniującego

Na początku należy ustalić, które miejsce na balkonie czy tarasie ma zostać zacienione. Jeśli istnieje taka możliwość, żagiel cieniujący zaczepia się na specjalnych haczykach i kołkach rozporowych, zamocowanych np.w ścianie. Jeżeli brakuje punktu podparcia, konieczne może być zastosowanie dodatkowego słupka, do którego przyczepia się jeden narożnik żagla. O czym należy pamiętać, mocując żagiel cieniujący?

  • Największym problemem może się okazać konieczność zamontowania żagla na stałe, jeżeli jego krawędzie są utrzymywane na kołkach i haczykach, przygotowanych specjalnie w tym celu. Żagla zamontowanego na stałe nie da się składać i rozkładać tak, by zależnie od pory dnia osłaniał konkretne miejsce. Pod tym względem przewagę mają parasole ogrodowe, które można dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb.
  • Najwięcej słońca w godzinach popołudniowych jest na tarasach i balkonach skierowanych na zachód. W większości takich miejsc żagiel cieniujący sprawdza się najlepiej, jeżeli zamontowany jest pod kątem – tak, aby opadał w kierunku zachodnim.
  • Nie ma przewidzianej czy zalecanej wysokości, na której powinny znajdować się żagle cieniujące. Przed montażem należy samodzielnie określić optymalne położenie żagla, kierując się kształtem i rozmiarami cienia. Im wyżej jest żagiel, tym cień jest mniejszy, ale materiał umieszczony zbyt nisko może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po tarasie czy balkonie. Również za bardzo przysłonięty widok może sprawiać pewien dyskomfort. Co więcej, żagiel prawdopodobnie ograniczy ilość światła, wpadającego do domu lub mieszkania. W tym drugim wypadku warto sprawdzić, czy nie będzie przeszkadzał sąsiadom.
  • Żagiel cieniujący można rozpiąć nad pergolą albo tarasem tak, by tworzył zadaszenie. Chroni wówczas przed słońcem, ale nie utrudnia przepływu powietrza i nie zasłania widoku.
  • Żagle cieniujące, tak jak te wykorzystywane na żaglówkach, są przeważnie białe. Ten kolor odświeża i rozjaśnia przestrzeń, ale przede wszystkim odbija największą ilość światła. Dostępne są również żagle cieniujące w innych barwach (nawet całkiem czarne), należy jednak mieć na uwadze fakt, że mogą się one mocno nagrzewać.
  • Montaż żagla na karabińczykach sprawia, że można go łatwo i szybko zdemontować – np. w czasie burzy.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.