Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Markizy tarasowe i ogrodowe

Markizy tarasowe znakomicie sprawdzą się zarówno zamontowane w ogrodzie jak i nad balkonem. Główną zaletą markiz zewnętrznych jest regulowany wysięg, dzięki czemu dopasujemy ich wymiar do naszych potrzeb. Niektóre markizy ogrodowe wyposażone są w kasetę ochronną, która po zwinięciu materiału chroni go przed słońcem i deszczem. Można spotkać również markizy tarasowe z napędem, który ułatwi jej rozwinięcie.

Wszystkie produkty(31)

z2

Dowiedz się więcej

Markizy przeżywają swój renesans i coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych daszków zacieniających tarasy czy balkony. Są łatwe w obsłudze, względnie tanie, a do wyboru jest wiele ich kolorów i wzorów. Markizy ogrodowe, jak i te na taras oraz balkon, oprócz wymiarów i fasonów, różnią się między sobą także mechanizmem rozkładania. Co dokładnie warto o nich wiedzieć?

Rodzaje markiz tarasowych i balkonowych

Podstawowym kryterium wyboru jest przeznaczenie markizy i jej rozmiar. Podział ze względu na miejsce montażu obejmuje markizy tarasowe i markizy balkonowe. Rozróżnia się ponadto, poza klasycznymi markizami poziomymi (w formie daszków), markizy pionowe i boczne.

Markizy tarasowe – chronią duże powierzchnie tarasów i rozległych balkonów. Rozpięta na ramie tkanina ochronna o dość dużych rozmiarach wymaga solidnej konstrukcji z przegubowymi ramionami, które składają się wraz z markizą. Liczba ramion podtrzymujących materiał jest uzależniona od szerokości markizy. Sterowanie taką markizą może być manualne lub elektryczne. Ręcznie rozwijane i zwijane markizy posiadają korbę, natomiast sterowanie elektryczne odbywa się przy pomocy pilota lub specjalnego przełącznika umieszczonego np. na ścianie. Do automatycznego systemu sterującego można zamontować dodatkowe czujniki o różnych funkcjach. Najczęściej stosowany jest czujnik wstrząsowy, który daje sygnał do automatycznego złożenia markizy (np. z powodu porywistego wiatru).

Markizy balkonowe – mogą być zamontowane na barierce balkonu, przy suficie lub do ściany budynku. Są wsparte na stalowej konstrukcji, a zwija się je do góry, razem z bocznymi wspornikami podtrzymującymi materiał osłony. Zajmują niewiele miejsca, tworząc doskonałą osłonę przed upałem i deszczem. Bardzo proste w montażu. Okazują się niezastąpione jako osłona balkonów zlokalizowanych od strony południowej lub zachodniej. Rozłożone na co najmniej kilka godzin potrafią skutecznie obniżyć temperaturę pomieszczenia podczas upałów. Zazwyczaj posiadają regulację, która umożliwia zmianę nachylenia płaszczyzny materiału, w zależności od kąta padania promieni słonecznych.

Markizy pionowe na balkon – rodzaj rolety montowanej w sposób umożliwiający rozwinięcie jej w pionie. Konstrukcja pozwala na szybkie stworzenie przegrody zacieniającej, a także dającej poczucie prywatności. Markizy pionowe są szczególnie lubiane przez mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których kolejne balkony często są lokowane w dość bliskiej odległości. Markiza schowana jest najczęściej w aluminiowej kasecie, a mechanizm sterujący działa na podobnej zasadzie jak w przypadku rolet okiennych – może być ręczny lub elektryczny.

Markizy boczne na taras lub balkon – kaseta rolety montowana jest w tym przypadku pionowo na ścianie. Pozwala to na wysunięcie tkaniny w bok i utworzenie w ten sposób pionowej przegrody lub ścianki. Drugi koniec takiej markizy mocowany jest na specjalnym, dołączonym do zestawu słupku naciągowym. Markizy boczne mogą stworzyć przegrodę nawet 3- lub 4-metrowej długości. W razie potrzeby ścianka zwija się do kasety automatycznie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze markizy na balkon lub taras?

Każdy model markizy pełni w zasadzie tę samą funkcję, ale ze względu na różnorodne warunki, w jakich markiza może być zamontowana, mają one odmienną konstrukcję i mechanizmy sterujące. Co zatem warto przeanalizować przed zakupem takiego produktu?

  • Mechanizm rozkładania – przy mniejszych powierzchniowo markizach i roletach nie ma on aż takiego znaczenia, ale przy markizach osłaniających duże powierzchnie, wygodniejszym sposobem sterowania jest mechanizm elektryczny. Choć, co ważne, montaż markizy manualnej nie wymaga ingerencji w konstrukcję ścian i prowadzenia w nich przewodów elektrycznych. Jest też tańszy.
  • Jakość konstrukcji – markizy, zwłaszcza te ogrodowe, często narażone są na działanie wiatru, deszczu i innych zjawisk pogodowych. Ze względu na sporą powierzchnię, działają na nie dość duże siły naporu. Konstrukcja powinna mieć zatem odpowiednią sztywność, która pozwala na stabilne utrzymywanie markizy. Wysoka jakość konstrukcji oznacza zazwyczaj bezawaryjne, wieloletnie użytkowanie produktu.
  • Jakość osłony – materiał osłony jest przez cały rok poddawany działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego względu powinien cechować się wysoką odpornością na temperaturę i promieniowanie UV (markizy najczęściej rozkładane są latem). Do produkcji markiz i osłon najczęściej używany jest poliester z domieszką dodatków uodparniających materiał na działanie wody i słońca. Wysokiej jakości tkaniny przez długi czas zachowują kolor oraz wolniej ulegają zabrudzeniom.
  • Sposób montażu – ma znaczenie głównie dla tych osób, które chcą podjąć się pracy samodzielnie. W przypadku większych markiz tarasowych (ogrodowych) lub z elektrycznym mechanizmem sterowania, warto prace montażowe zlecić specjaliście. Każda markiza powinna być zamontowana z lekkim spadkiem (z minimum 14° kątem nachylenia), umożliwiającym sprawne odprowadzenie wody deszczowej.

FAQ


Markizy tarasowe – ścienne czy sufitowe?

W tym przypadku wybór zależy przede wszystkim od możliwości, jakie daje określona przestrzeń. Jeśli jest to taras bez żadnego innego zadaszenia, stosuje się markizy ścienne. Jeżeli zaś dany model montuje się np. na balkonie w bloku, nad którym znajduje się kolejny, zwykle wybiera się markizy sufitowe. Niektóre modele są dostosowane do obu opcji montażowych.

Markiza tarasowa manualna czy z napędem elektrycznym?

Markizy manualne otwiera się ręcznie, zaś te z napędem elektrycznym mają wbudowany silnik, dzięki czemu działają automatycznie. Te ostatnie bez wątpienia są wygodniejsze w obsłudze. Jeżeli jednak dojdzie do przerwy w dostawie prądu, nie będzie możliwości ich zwijania czy rozwijania (chyba że dany model posiada także opcję obsługi manualnej – warto zwrócić na to uwagę przy zakupie). Modele z napędem elektrycznym są jednak droższe, więc w przypadku rozwiązań budżetowych, lepiej sprawdzą się markizy manualne.

Jaki materiał na markizę sprawdzi się najlepiej?

Tkanina na markizę musi być wytrzymała, szybkoschnąca, odporna na deszcz, wilgoć i promieniowanie UV. Powinna być także łatwa w czyszczeniu oraz nie ulegać kurczeniu czy rozciąganiu, co mogłoby zaburzyć procesy otwierania i zamykania. Dobrze sprawdzają się np. tkaniny akrylowe – mają dobre właściwości termoizolacyjne, są odporne na blaknięcie, a dodatkowo producenci uzupełniają je specjalną warstwą hydrofobową, która uniemożliwia wchłanianie wody. Inną opcją są tkaniny poliestrowe (niektóre dodatkowo pokrywa się PVC) – także są odporne na wodę oraz promieniowanie słoneczne.

Czy na markizę trzeba mieć pozwolenie?

Jeśli markizę montuje się na wysokości większej niż 3 m, konieczne jest zgłoszenie do odpowiednich lokalnych organów (co prawda prawo budowlane określa, że zgłoszenia wymagają „urządzenia o wysokości powyżej 3 m, które instaluje się na obiektach budowlanych”, lecz nieraz jest to interpretowane nie tyle jako montaż 3-metrowego sprzętu, ile po prostu umieszczenie określonego urządzenia na wskazanej wysokości). W przypadku montowania markizy w bloku konieczne jest zwrócenie się o pozwolenie do wspólnoty mieszkaniowej – jej zgoda jest konieczna (ściany zewnętrzne są częścią wspólną budynku).

Markiza w kasecie czy bez?

Markizy w kasecie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż modele bez niej. Kaseta chroni tkaninę oraz rurę nawojową przed działaniem czynników atmosferycznych, co znacznie zwiększa jej żywotność. Markizy bez kaset są w pełni wystawione na działanie deszczu, wiatru, promieniowania UV – tego typu modele warto zatem instalować w miejscu, w którym można zapewnić chociaż odrobinę ochrony (np. pod daszkiem czy balkonem). Markizy w kasecie są jednak droższe, więc jeśli zakup musi być budżetowy, tańszą wersją będą te bez nich (choć należy pamiętać, że mogą wymagać częstszej wymiany, co finalnie może okazać się nieekonomiczne).

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.