Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Moskitiery

Odpowiednia moskitiera skutecznie zabezpieczy ciebie oraz twoich najbliższych przed natrętnymi i niebezpiecznymi owadami: jak np. muchy, komary, osy czy szerszenie. Do wybory mamy moskitiery w różnych rozmiarach, mocowanie do ościeżnic z oknami uchylanymi zarówno do wewnątrz jak i zewnątrz. Posiadamy także siatki przeciw owadom przeznaczone do ochrony otworu drzwiowego. Moskitiera sprawdza się rewelacyjnie nie tylko w domu, ale również w przypadku przyczep kempingowych i domków holenderskich. Spokojny sen zapewni nam, z kolei, moskitiera nad łóżko – przymocowana do sufitu lub żyrandolu. Odwiedź najbliższy sklep Leroy Merlin i zapoznaj się z pełną ofertą.

Wszystkie produkty(86)

z5

Dowiedz się więcej

Wraz z piękną, wiosenną pogodą, budzą się do życia także owady. Wiele z nich pełni ważne dla ekosystemu funkcje, lecz – niestety – jednocześnie może bardzo utrudniać ludzką codzienność. Ukąszenia lub użądlenia niektórych owadów mogą powodować reakcje alergiczne – jeśli zatem ktoś jest na nie uczulony, szczególnie powinien unikać ryzyka związanego z kontaktem z insektami. W jego ograniczeniu niezwykle pomocne są moskitiery, które w bardzo prosty sposób można zamontować właściwie w każdym oknie, bez względu na kształt czy sposób otwierania.

Rodzaje moskitier – jaki wybrać?

Współcześnie oferowane są różne typy moskitier. Można zatem wybierać m.in. spośród odmiennych sposobów montażu czy wielkości. Najczęściej moskitiery dzieli się na następujące rodzaje:

  • ramkowe – główną częścią jest ramka, na której znajduje się siatka. Taką konstrukcję dopasowuje się dokładnie do rozmiaru okna i montuje na obrotowych hakach (istnieją też inne formy mocowania moskitier ramkowych, lecz ta jest najpopularniejsza i umożliwia szybkie ich zdjęcie);
  • na rzep – przyczepiane na samoprzylepną rzepową taśmę (lub alternatywnie – taśmę magnetyczną), którą mocuje się do ościeżnicy okna. Większość modeli można bez problemu przycinać do potrzebnych wymiarów i tym samym regulować ich wielkość w odniesieniu do rozmiaru okna. Ogromną zaletą jest łatwość ich montażu;
  • rolowane – właściwie niewiele różnią się od standardowych rolet okiennych. Zwijają się na rolkę lub do ulokowanej na oknie kasety. Dużym plusem tego typu konstrukcji jest możliwość rozsuwania i zsuwania moskitiery w dowolnym momencie;
  • uchylne do drzwi – stanowią „drugie drzwi”. Większość modeli można montować zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie drzwi;
  • przesuwne – polecane do drzwi lub okien dwuskrzydłowych. Na całej ich szerokości montuje się specjalne profile, na których umieszcza się siatkę. Zwykle ma ona szerokość jednej szyby, dzięki czemu raz można ustawiać ją po jednej stronie, a po przesunięciu – po drugiej;
  • na łóżko – przypominają baldachim, choć są bardziej funkcjonalne. Umożliwiają spokojny sen, a tkanina, z której są zrobione, pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wybór jest naprawdę spory i warto podejść do niego świadomie. Moskitiera, jeśli będzie odpowiednio dopasowana i zrobiona z dobrej jakości materiałów, może bowiem posłużyć przez co najmniej kilka lat.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru moskitiery?

Opisane wyżej rodzaje moskitier to nie wszystko. Podczas wyboru, należy zwrócić uwagę także na inne parametry. Wśród kluczowych, warto przede wszystkim wymienić:

  • kolorystykę siatki – wśród najczęściej spotykanych kolorów wymienia się: czarny, biały i szary. Siatka biała może dobrze wpłynąć na poczucie prywatności, ponieważ utrudnia obserwowanie pomieszczeń z zewnątrz. Dobrze wygląda w połączeniu z białymi ościeżnicami, lecz może ulegać żółknięciu i łatwiej się brudzi. Do ciemnych ościeżnic lepiej zaś dopasować moskitiery czarne, które aż tak bardzo nie wpływają na ostrość obrazu i są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Najbardziej uniwersalne wydają się jednak siatki szare – najmniej oddziałują na widoczność i najsłabiej widać na nich zabrudzenia;
  • materiał wykonania siatki – najczęściej można spotkać siatki zrobione z poliestru, polietylenu lub nylonu. Każdy z tych materiałów cechuje się dość dobrą wytrzymałością i jest względnie łatwy do utrzymania czystości (można myć je na mokro z zastosowaniem delikatnych detergentów jak np. płyn do mycia naczyń);
  • możliwość docięcia – należy pamiętać, że nie każdy rodzaj siatki można dowolnie docinać. Niektóre modele wykonuje się tylko na wymiar – w takich przypadkach, jeszcze przed zakupem, koniecznie należy dokładnie wymierzyć okno, ponieważ w trakcie montażu i późniejszego użytkowania moskitiery, każdy centymetr będzie miał znaczenie;
  • miejsce montażu – przed zakupem należy określić, czy poszukuje się moskitiery na drzwi wejściowe, balkonowe, na standardowe okno, czy może okno dachowe itd. Nie wszystkie rodzaje moskitier sprawdzą się w każdym z wymienionych tu przypadków, przykładowo te roletowe najlepiej odpowiadają specyfice okiennej, lecz nie poleca się ich do osłonięcia drzwi.

FAQ


Jak czyścić moskitierę?

Jeśli jest to moskitiera, którą można zdjąć, należy początkowo wyjąć ją z okna. Modele, które zamontowane są na stałe – siłą rzeczy – muszą zostać (nie uniemożliwia to mycia, lecz wymusza czyszczenie w pozycji pionowej). Siatkę należy przecierać miękką gąbką lub ściereczką, która będzie namoczona w wodzie oraz delikatnym detergencie, np. płynie do mycia naczyń, proszku do prania czy zwykłym mydle. Po ich wykorzystaniu należy moskitierę dokładnie przepłukać tylko czystą wodą, co pozwoli pozbyć się resztek środka czyszczącego. Należy pamiętać, by nie naciskać zbyt mocno na siatkę, ponieważ można doprowadzić do odkształceń.

Jaka moskitiera na okno z roletą zewnętrzną sprawdzi się najlepiej?

Rolety zewnętrzne w żaden sposób nie wpływają na wybór moskitiery – każdy jej rodzaj można spokojnie montować wraz z nimi. Rolety zewnętrzne są bowiem przymocowane do elewacji, zaś moskitiery montuje się na ościeżnicy okiennej. Nie wchodzą sobie w drogę, więc akurat ten aspekt nie determinuje wyboru.

Jak wymierzyć okno do moskitiery?

Sposób pomiarów zależy od rodzaju montowanej moskitiery. Jeśli jest to moskitiera roletowa montowana na ścianie – osłania całą wnękę okienną – należy wymierzyć szerokość oraz wysokość owej wnęki wraz z dodaną szerokością bocznych prowadnic, oraz wysokością profili (dolnego i górnego). W przypadku moskitier montowanych na ościeżnicy należy pamiętać, by pomiarów światła okna dokonywać po jego otwarciu.

Jaką moskitierę wybrać do okna z białą ramą?

Zwykle do okien z białą ramą poleca się siatki szare (najbardziej uniwersalne) lub białe, które umożliwiają stworzenie spójnej całości. Nie jest to jednak jedyna możliwa opcja – w przypadku niektórych aranżacji, dobrze sprawdzą się kontrasty. Wtedy celowe założenie czarnej siatki do białych okien da ciekawy efekt. Sam kolor ramy okiennej nie jest więc jedynym czynnikiem wpływającym na wybór koloru siatki moskitiery – należy zwrócić uwagę także na inne elementy.

Czy moskitiery trzeba zdejmować na zimę?

Teoretycznie nie ma konieczności zdejmowania moskitier na zimę – wytrzymują deszcz, śnieg, promieniowanie UV, wiatr itd. Jeśli jednak jest możliwość szybkiego ich demontażu, warto moskitiery na okres zimowy zabrać do wnętrza. Dzięki temu ochroni się je przed najcięższymi warunkami, co przekłada się na zwiększenie ich żywotności.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.