Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Sofy, fotele, krzesła, ławki ogrodowe

Wybierając sofę, fotele i krzesła ogrodowe pamiętajmy o kilku ważnych funkcjach takich jak możliwość złożenia krzesła czy też regulacja oparcia. Dodatkowo komfort siedzenia podniesie wygodna poduszka lub podłokietniki. W zależności od upodobań wybierzmy - stylowe krzesła drewniane lub rattanowe, nowoczesne krzesła metalowe albo lekkie i praktyczne krzesła plastikowe.

Wszystkie produkty(124)

z7
797 zł/ szt.
899 zł / szt.
taniej o 102 zł
647 zł/ szt.
749 zł / szt.
taniej o 102 zł
597 zł/ opak.
699 zł / opak.
taniej o 102 zł
2797 zł/ szt.
3699 zł / szt.
taniej o 902 zł
1199 zł/ szt.
227 zł/ szt.
299 zł / szt.
taniej o 72 zł
(34)
1897 zł/ szt.
2399 zł / szt.
taniej o 502 zł

Dowiedz się więcej

Krzesła, fotele, ławki i inne meble ogrodowe powinny być wygodne, estetyczne i wytrzymałe. Pożądaną cechą jest również łatwość czyszczenia i przechowywania poza sezonem. Ogrodowe siedziska mogą służyć przez wiele lat, pod warunkiem odpowiedniej ich pielęgnacji. Co więcej, dobrze dobrane do stylu domu i ogrodu, tworzą doskonałe miejsca wypoczynku.

Ogrodowe krzesła, fotele, ławki – z czego mogą być wykonane?

Większość mebli ogrodowych robi się z drewna, tworzyw sztucznych lub metalu (aluminium, stali, miedzi, żeliwa etc.). Materiały te bywają również ze sobą łączone. Oprócz nich, na oparciach krzeseł czy ławek pojawiają się dodatkowe elementy: tkanina, szkło, ceramika etc.

Drewniane meble ogrodowe

Drewniane krzesła, fotele czy ławki do ogrodu są wytrzymałe, naturalne, o niepowtarzalnej barwie i fakturze. Meble drewniane pasują do każdego stylu i na ogół ładnie się starzeją. Proces ten można dodatkowo spowolnić, używając odpowiednich impregnatów, bejc, lakierów etc. Mankamentem drewnianych foteli, ławek czy krzeseł ogrodowych jest konieczność ich okresowego zabezpieczania i czyszczenia. Meble wypoczynkowe w ogrodzie są zazwyczaj intensywnie użytkowane, więc zachowanie ich w stanie idealnym wymaga odrobiny pracy.

Krzesła, ławki i fotele ogrodowe z rattanu

Szczególną odmianą naturalnego materiału do produkcji siedzisk jest rattan. Wykonane z niego meble ocieplają klimat aranżacji, są na ogół komfortowe i w pełni biodegradowalne. Rattanowe krzesła, fotele i ławki ogrodowe powinny stać na stabilnym i suchym podłożu ze względu na niezbyt dobrą trwałość. Pomimo zabezpieczenia, wytrzymałość rattanu jest ograniczona, a renowacja mebli dość trudna ze względu na ich skomplikowaną fakturę. Siedziska wykonane ze sztucznego odpowiednika rattanu nie mają jego mankamentów. Technorattan przypomina oryginał, jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości.

Ławki, fotele i krzesła ogrodowe z tworzyw sztucznych

Współczesne, dobrej jakości tworzywa sztuczne dają stabilne i trwałe meble. Krzesła, fotele czy ławki ogrodowe, pomimo dużego obciążenia, zachowują swój kształt i są wytrzymałe. Ich atutem jest lekkość i łatwość czyszczenia (można je myć ciepłą wodą z dowolnym detergentem). Przy odpowiedniej jakości tworzywa, meble nie blakną i nie ulegają z czasem wypaczeniu. Wymagają większej ilości miejsca do przechowywania, ponieważ większość z nich nie ma składanego oparcia.

Stal i aluminium w meblach ogrodowych

Metale są powszechnie wykorzystywane jako konstrukcja nośna. Sprawdzają się zwłaszcza w meblach do siedzenia, gdzie stabilność i bezpieczeństwo są szczególnie ważne. Zarówno stal jak i aluminium dają solidną oraz trwałą podstawę. Stal jest znacznie cięższa i wymaga okresowego zabezpieczenia antykorozyjnego, zwłaszcza w miejscu styku mebla z ziemią. Aluminium zapewnia zaś lekką, sztywną i nierdzewną ramę. Nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwujących, poza okresowym myciem i ewentualną renowacją powłok w razie zarysowania czy zniszczenia. W ławkach i krzesłach o bogatej formie pojawia się również żeliwo (jako element nośny i dekoracyjny) – wygląda to bardzo elegancko, lecz należy pamiętać, że spośród wszystkich rodzajów ogrodowych mebli metalowych są to modele najcięższe do przenoszenia.

Ławki ogrodowe z betonu lub kamienia

Wykonane z takiego materiału siedzisko staje się trwałym i atrakcyjnym elementem małej architektury ogrodowej. Przy zachowaniu dobrych proporcji oraz odpowiedniego kształtu, ławka może być wygodna i służyć wiele lat. Chłodną, betonową czy kamienną powierzchnię można w sezonie letnim ocieplić przy pomocy dekoracyjnych poduszek.

Jak wybrać meble do siedzenia w ogrodzie?

Pierwszym krokiem jest dopasowanie ławek, krzeseł i foteli do już istniejących mebli i stylu ogrodu. Zdecydowanie najważniejsza powinna być wygoda oraz stabilność. Co jeszcze jest istotne?

  • Komfort – ogrodowe meble wypoczynkowe mogą posiadać podłokietnik lub nie. Ważna jest też wysokość oparcia, które należy dopasować według własnych upodobań (najczęściej za komfortowy mebel przyjmuje się ten z wysokim oparciem, na którym można oprzeć również głowę).
  • Odpowiednie rozmiary mebli – przy ich wyborze należy uwzględnić realną liczbę
  • korzystających z mebli osób. Standardowy wymiar ławki mieszczącej wygodnie dwie osoby to 80-120 cm. Dla trzech osób to już 120-150 cm. W przypadku ławek ogrodowych zawsze lepiej kupić dwie krótsze niż jedną długą. Są łatwiejsze do przenoszenia, przechowywania i dają więcej możliwości aranżacyjnych.
  • Prostota składania/rozkładania – gotowe do użytku są krzesła i fotele nierozkładalne, jednak wymagają dużej ilości miejsca do przechowania. Meble do siedzenia mogą mieć składane oparcie i/lub siedzisko. Mechanizm powinien być prosty i nie wymagać skomplikowanych manewrów.
  • Możliwość dopasowania poduszek – wybierając krzesła, fotele ogrodowe i ławki, należy zwrócić uwagę na wymiary siedziska i możliwość dobrania gotowych tekstyliów w określonym wymiarze. Niestandardowa powierzchnia wymaga uszycia poduszek w nietypowych wymiarach, co bywa kłopotliwe.

FAQ


Krzesła ogrodowe z plastiku czy drewna – które wybrać?

Obie opcje mają swoje zalety. Krzesła ogrodowe z plastiku są lżejsze, łatwe w czyszczeniu, nie wymagają impregnacji. Większość modeli zaprojektowano w taki sposób, by można je było ustawiać piętrowo, co ułatwia przechowywanie. Plusem jest także to, że plastikowe krzesła ogrodowe są do wyboru w zasadzie we wszystkich stylach, kolorach, formach. Ogrodowe krzesła drewniane to z kolei styl, elegancja i ponadczasowość. Są cięższe, co także może być zaletą – trudniej je przewrócić. Należy jednak pamiętać, że wymagają impregnacji. Dopiero dzięki niej stają się odporne m.in. na wilgoć czy promieniowanie UV.

Fotele czy sofa ogrodowa – co będzie wygodniejsze?

Sofa ogrodowa to idealne miejsce do wypoczynku. Jej wymiary pozwalają nie tylko na swobodne siedzenie, lecz nawet przyjęcie wygodnej pozycji leżącej. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że zwykle sofy są ciężkie i manewrowanie nimi może sprawiać spory kłopot – najlepiej sprawdzą się na stałym miejscu. Fotele ogrodowe mają nieco mniejsze gabaryty, dzięki czemu są bardziej mobilne. W nich także można wygodnie się rozsiąść, a w niektórych – przyjąć pozycję półleżącą. Fotele pozwalają też zachować większy dystans pomiędzy ludźmi.

Czym wyczyścić krzesła ogrodowe z plastiku?

Zabrudzenia bez problemu usunie z plastikowych krzeseł ogrodowych zwykła woda z płynem do mycia naczyń. Warto jednak pamiętać, by stosować dość miękką ściereczkę, np. z mikrofibry – wszelkie druciaki czy bardzo szorstkie gąbki mogą porysować materiał.

Jakie drzewo na ławki ogrodowe sprawdzi się najlepiej?

Do produkcji ławek ogrodowych stosuje się wiele różnych rodzajów drewna, np. sosnowe, olchowe, dębowe, jesionowe czy merbau. Szczególnie dobrze sprawdza się m.in. akacja lub teak (jeden z gatunków drewna egzotycznego). Charakteryzują się dużą odpornością zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu meble są wytrzymałe, stabilne, solidne i – co równie istotne – prezentują się bardzo stylowo.

Czym pomalować ławkę ogrodową ze stali?

Stal to materiał, do którego malowania najczęściej wykorzystuje się farby alkidowe, epoksydowe, olejno-alkidowe lub poliuretanowe. W przypadku malowania ławki ogrodowej koniecznie należy wybrać produkt, który przeznaczony jest do zastosowania zewnętrznego. Farby antykorozyjne występują w wielu różnych kolorach i aspektach (mat, półmat, satyna, połysk), dzięki czemu można dopasować je do każdego niemal stylu ogrodu.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.