Huśtawki ogrodowe, fotele wiszące
Wszystkie produkty(32)
Dowiedz się więcej
Delikatne, płynne ruchy ogrodowej huśtawki czy wiszącego fotela uspokajają i poprawiają nastrój. To dobry sposób na uwolnienie endorfin. Aby móc z niego regularnie korzystać, warto wyposażyć swoją strefę wypoczynkową w domu lub ogrodzie właśnie w różnego rodzaju bujaki, huśtawki, hamaki, podwieszane fotele czy wiszące krzesła.
Huśtawka ogrodowa czy wiszący fotel?
Wszystko zależy od ilości miejsca do dyspozycji w ogrodzie, na tarasie lub balkonie oraz od wielkości i konstrukcji samej huśtawki czy fotela.
Huśtawki ogrodowe
Jeśli tylko jest miejsce, by postawić klasyczną ogrodową huśtawkę z daszkiem – przeznaczoną dla dwóch, trzech czy nawet czterech osób – z pewnością warto właśnie w taką zainwestować. Można się na niej bujać całą rodziną lub w pojedynkę – na leżąco. Niektóre z modeli mają nawet rozkładane oparcia, dzięki czemu bujana „ławka” łatwo zmienia się w bujaną „leżankę”. Takie wieloosobowe huśtawki ogrodowe mają 2, a czasami nawet 2,5 m długości, co pozwala wygodnie i komfortowo odpoczywać – zarówno w słońcu, jak i podczas lekkiego deszczu letniego, na co pozwala zadaszenie, skutecznie chroniące przed różnymi warunkami pogodowymi. Mniejsze, jednoosobowe huśtawki ogrodowe to najczęściej – pomijając różne klasyczne wersje dziecięce do przydomowego placu zabaw – uniwersalne huśtawki typu gniazdo. Jest to prosta, niedroga, wygodna i bezpieczna konstrukcja, która cieszy się obecnie sporą popularnością.
Wiszące fotele
Drugą opcją, poza klasycznymi huśtawkami ogrodowymi, są wszelkiego rodzaju wiszące fotele i krzesła. Niektóre z nich montowane są na stelażu, dlatego można je ustawić w dowolnym miejscu i w razie potrzeby swobodnie przestawiać. Inne podwiesza się pod sufitem – głównie na tarasie czy balkonie, choć dobrze sprawdza się także we wnętrzach domu. Takie wiszące siedziska mogą mieć formę kubełkową, postać kosza, kokonu czy hamakowego krzesła brazylijskiego. To ostatnie potrzebuje najmniej miejsca, więc często dobrze sprawdza się nawet na małym balkonie. Jeżeli natomiast do zagospodarowania jest większy metraż tarasu czy po prostu duża strefa wypoczynkowa w ogrodzie, na pewno warto zdecydować się na duże i bardziej komfortowe wiszące fotele – umożliwiają wygodny wypoczynek w dowolnych pozycjach.
Podwieszane fotele i huśtawki do ogrodu – jakie wybrać?
Huśtawka ogrodowa drewniana czy metalowa? Wiszące krzesło z rattanu, metalowe czy może to wykonane z mocnej tkaniny? Co wygląda lepiej, jest bardziej praktyczne bądź łatwiejsze w utrzymaniu?
Drewno
Drewniane huśtawki ogrodowe bardzo atrakcyjnie i naturalnie wpisują się w zielone otoczenie. Drewno pasuje do każdego ogrodu, a jeśli w jego aranżacji niezbędny jest jakiś inny kolor, można to łatwo uzupełnić poprzez poduchy czy daszek huśtawki, które mogą mieć dowolną barwę i wzór. Niewątpliwym atutem ogrodowych huśtawek drewnianych jest to, że są miłe w dotyku, wprowadzają przyjazny klimat i nie nagrzewają się w słońcu. Podobne zalety mają też podwieszane krzesła wykonane z drewna. Minusem, jak zawsze w przypadku drewnianych mebli ogrodowych, jest konieczność ich regularnego impregnowania. Jest to niezbędne, by skutecznie chronić je przed wilgocią i szkodnikami.
Metal
Metalowe huśtawki ogrodowe są prostsze w utrzymaniu, bo wykonane zwykle z aluminium (które nie poddaje się łatwo korozji), ze stali ocynkowanej czy pomalowanego proszkowo metalu. Ich atutem jest większa różnorodność form niż w przypadku tego typu mebli z drewna, więc łatwo dopasować je stylem do danej aranżacji. Pewną niedogodność stanowi natomiast to, że huśtawka metalowa czy wiszące krzesło wykonane z metalu szybko nagrzewają się w słońcu. Dlatego prawie zawsze wymagają uzupełnienia o poduszki czy inne pokrycia.
Rattan/technorattan
Meble z rattanu, w tym wiszące na metalowych stelażach rattanowe fotele, wyglądają naturalnie i niezwykle estetycznie, lecz rattan jest drogi i o wiele trudniejszy w utrzymaniu niż chociażby... technorattan. Temu materiałowi niestraszny jest deszcz czy promieniowanie UV, daje się wyczyścić mokrą szmatką, a do tego jest tańszy. Tego typu huśtawki i inne wiszące siedziska udaje się bez większego problemu dopasować zarówno do nowoczesnej, jak i bardziej klasycznej aranżacji tarasu lub ogrodu.
Tkanina
I wreszcie huśtawki materiałowe, czyli popularne obecnie wiszące krzesła „hamakowe”. Opcja estetyczna i ekonomiczna. Niestety – nieodporna na wilgoć i dość łatwo mogąca się brudzić. Plusem jest fakt, że takie meble ogrodowe łatwo przechowywać poza sezonem, bo zajmują niewiele miejsca po zwinięciu, a dla wielu osób jest to kluczowa kwestia.
Na co zwracać uwagę przy kupnie ogrodowej huśtawki czy wiszącego fotela?
Kluczowy parametr w tej sytuacji to maksymalne dopuszczalne obciążenie. W przypadku jednoosobowych siedzisk wynosi ono najczęściej 100-150 kg, przy huśtawkach wieloosobowych – odpowiednio więcej.
Warto też zwrócić uwagę na to, ile waży wybrany fotel czy huśtawka, co zależy od ich rozmiaru i materiału wykonania. To istotne w przypadku przestawiania takiego mebla i korzystanie z niego na różnych podłożach. Trzeba jednak pamiętać, że lżejsze rozwiązania łatwiej przenosić, lecz te cięższe zapewniają lepszą stabilność – nawet w trakcie silnego wiatru. Wymagają jednak utwardzonego podłoża.
Ostatnia kwestia to dobór akcesoriów. Warto mieć taki model ogrodowej huśtawki albo wiszącego fotela, który można łatwo doposażyć – np. w moskitierę. Niektóre tego typu dodatki można kupić gotowe, co zwykle jest tańszą i szybszą opcją niż zamawianie na wymiar.
FAQ
Gdzie postawić huśtawkę ogrodową?
Gdzie postawić huśtawkę ogrodową?
Huśtawka ogrodowa powinna stać w miejscu osłoniętym od wiatru. Jeśli w domu są dzieci, powinno być to miejsce widoczne z okna – ułatwi to kontrolę nad zabawą maluchów. Co więcej, jeżeli w ogrodzie wyznaczona jest przestrzeń do spotkań, np. stół z krzesłami, huśtawkę poleca się ustawić w bliskiej odległości. Dzięki temu wszyscy goście będą mogli uczestniczyć w rozmowie. W doborze odpowiedniego miejsca mogą też pomóc nasi specjaliści, którzy w ramach usług oferują m.in. właśnie montaż huśtawek ogrodowych [KLIK].
Na czym postawić huśtawkę ogrodową?
Najlepszą powierzchnią pod huśtawkę ogrodową jest trawnik. Jest przyjemny dla stóp i miękki, co ma znaczenie w razie upadku. Jednocześnie należy pamiętać, że drewniane huśtawki ogrodowe nie powinny stać bezpośrednio na ziemi, ponieważ będą narażone na stały kontakt z wilgocią – dobrze ulokować je w ocynkowanych lub wykonanych ze stali nierdzewnej kotwach. Najlepiej też zabetonować je w ziemi, co dodatkowo ograniczy zapadanie się huśtawki i znacznie zwiększy jej stabilność.
Jak zakotwiczyć huśtawkę ogrodową?
Najlepszą opcją jest nie tylko ustawienie huśtawki ogrodowej w kotwach, lecz także zabetonowanie ich w podłożu, co znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa użytkowania huśtawki. Co ważne, zabetonowany fragment znajduje się kilka lub kilkanaście cm pod powierzchnią – finalnie nie jest widoczny i tym samym nie wpływa na estetykę czy chociażby koszenie trawnika. Same kotwy muszą być dopasowane do rozmiaru huśtawki. Jeśli rozmiarowo będą odpowiadać huśtawce kotwy do trampoliny, taka opcja też może okazać się skuteczna.
Jak zabezpieczyć drewnianą huśtawkę ogrodową?
Drewnianą huśtawkę ogrodową należy zabezpieczyć specjalnie przeznaczonym do tego impregnatem, który zwiększy jej odporność na wilgoć, promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne. Najbardziej naturalny wygląd drewna zwykle pozwalają zachować oleje. Dostępne są także bezbarwne lakierobejce, które dodatkowo nadają drewnu lekki połysk. Do zabezpieczenia i jednoczesnej zmiany koloru huśtawki sprawdzą się zaś emalie akrylowe (należy dobrać do nich specjalny podkład).
Jak zabezpieczyć huśtawkę ogrodową przed zimą?
Najlepszą opcją jest złożenie huśtawki i schowanie jej tak, by nie była narażona na czynniki atmosferyczne. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takim przypadku dobrze sprawdzą się specjalne pokrowce. Wykonane są np. z poliestru, zapewniają wentylację, chronią przed promieniowaniem UV i są wodoodporne. Alternatywą jest przykrycie huśtawki plandeką ochronną lub zwykłą folią, lecz tego typu okrycie nie będzie odpowiednio dopasowane, co może okazać się nie w pełni skutecznym zabezpieczeniem.
Jak zamontować fotel wiszący do sufitu tarasowego z drewna?
Jeśli sufit tarasu jest wykonany z drewnianych belek konstrukcyjnych, należy początkowo przewiercić belkę. Następnie włożyć w otwór hak, zastosować do tego podkładkę poszerzaną i skręcić całość nakrętką. Należy także założyć drugą nakrętkę, która nie tylko zabezpieczy przed odkręceniem, lecz także zadziała kontrująco. Do haka wystarczy już tylko zamocować karabińczyk z łańcuchem. Dobrą opcją są też obejmy z uchwytem – do wyboru są zarówno kwadratowe, jak i okrągłe.