Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Hamaki, krzesła brazylijskie

Hamaki - kto nie lubi popołudniowej drzemki na świeżym powietrzu... Hamaki ogrodowe można powiesić prawie wszędzie, wystarczą dwa punkty zaczepienia i nasz relaks w ogrodzie lub na balkonie może stać się jeszcze przyjemniejszy. Jeśli chcemy umiejscowić hamak na otwartej przestrzeni dostępne są hamaki ze stelażem, a nawet z moskitierą, która uchroni nas przed natrętnymi komarami.

Wszystkie produkty(18)

z1
69 zł/ szt.
(5)
399 zł/ szt.
(4)
149 zł/ szt.
(10)
89 zł/ szt.
(3)
34,90 zł/ szt.
(1)
89 zł/ szt.
(9)
69 zł/ szt.
(7)
89 zł/ szt.
(3)
169 zł/ szt.
(6)
68,88 zł/ szt.
(18)
68,88 zł/ szt.
(4)
36,88 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Hamaki i tzw. krzesła brazylijskie, czyli wiszące siedziska, świetnie sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Są praktyczne, atrakcyjne i komfortowe. Rozluźniają ciało, uspokajają umysł i redukują poziom stresu – tak działa bujanie. Zdecydowanie warto z nich korzystać.

Hamaki – do ogrodu, na taras lub na balkon

Do wyboru są „klasyczne” hamaki: ze stelażem, rozkładane między drzewami lub mocowane do ścian. Każdy typ ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony mocowanie hamaka do pni jest pracochłonne – wymaga znalezienia odpowiedniej lokalizacji. Z drugiej strony, zajmuje najmniej miejsca. Modele ze stelażem są gotowe do użytku właściwie od razu. Stelaż można postawić niemal wszędzie, często wygląda bardzo atrakcyjnie, ale zajmuje sporo dodatkowej przestrzeni.

Montowanie hamaka

Zawieszając hamak w ogrodzie, należy wybrać takie drzewa, które mogą bez problemu utrzymać określony ciężar (zwykle maksymalne dopuszczalne obciążenie hamaka to 100-150 kg). Istotna jest też odległość między drzewami. Długość hamaka wynosi zazwyczaj 2 m, ale warto, by był nieco dłuższy. Naciąg hamaka można regulować za pomocą sznurków po obu jego stronach. Optymalnie naciągnięty przyjmuje kształt łódki.

Montując hamak na balkonie czy tarasie, należy z kolei pamiętać o tym, aby wokół niego było wystarczająco dużo miejsca. Można przyjąć, że absolutne minimum to okrąg o średnicy około 1 m. Hamak montuje się – zależnie od wzrostu jego użytkowników – na takiej wysokości, aby łatwo było się na nim położyć. W ścianach należy (pod lekkim kątem w dół) wywiercić otwory, do których wciska się kołki rozporowe. Na nich zaczepia się tzw. oczka zamknięte i karabińczyki ze sznurkami utrzymującymi hamak.

Montaż hamaka ze stelażem ogranicza się do złożenia konstrukcji, co nie wymaga ani szczególnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Cała operacja nie trwa długo.

Rodzaje hamaków

Hamaki jednoosobowe mają najczęściej szerokość 80-100 cm. Podczas wyboru, trzeba zdecydować przede wszystkim, czy ma to być model sznurkowy, czy materiałowy. Hamaki typu „siatka” są lekkie, przewiewne, szybciej schną i wolniej się brudzą. Hamaki wykonane z pełnej tkaniny są bardziej przytulne – zwłaszcza jeśli uszyto je z naturalnego materiału. Stosuje się je raczej we wnętrzach. Hamak wiszący na zewnątrz jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne, musi być więc odporny na słońce i deszcz.

Oprócz hamaków jednoosobowych można zakupić również modele dwuosobowe i wieloosobowe. Są większe i zazwyczaj mają bardziej usztywnioną konstrukcję.

Krzesła brazylijskie, czyli hamaki do siedzenia

Brazylijską odmianą hamaka jest wiszące krzesło, zwane też fotelem brazylijskim lub fotelem hamakowym. To wykonane ze sznurka lub tkaniny siedzisko, zawieszone na poprzecznej (zazwyczaj drewnianej) belce. Można ją zamocować pod sufitem lub np. na gałęzi drzewa. Niektóre modele – podobnie jak hamak – zamontowane są na własnym stelażu, ale zajmują wtedy więcej miejsca. Brazylijskie krzesła doskonale sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach (m.in. w pokojach dziecięcych i w salonach). Krzesła mogą być wykonane z tkanin o różnych wzorach. Dzięki temu mają dość uniwersalny wygląd (np. siedzisko w biało-granatowe paski pasuje do stylu marynistycznego). Na brazylijskim krześle można też położyć poduszkę nawiązującą do wybranej stylistyki (geometryczny wzór będzie dopełnieniem nowoczesnego wystroju, deseń kwiatowy sprawdzi się jako dekoracja wnętrza w stylu prowansalskim itd.).

Montaż krzesła brazylijskiego

Podobnie jak hamak, fotel brazylijski także można powiesić na stelażu lub na drzewie. We wnętrzu, można przymocować go do sufitu. W tym celu należy wyposażyć się w haki i kotwy rozporowe. Potrzebny zestaw akcesoriów często bywa też dołączony do krzesła. W suficie (pod warunkiem, że nie jest to sufit podwieszany) należy wywiercić (nieco na skos) dość głęboki otwór, w którym umieszcza się kołek z hakiem lub z oczkiem zamkniętym. Na nim trzeba powiesić karabińczyk z liną lub łańcuchem, na którym wisi krzesło brazylijskie. Wybierając miejsce do powieszenia takiego fotela, należy mieć na uwadze to, że wymaga on co najmniej 2 m2 powierzchni, aby można było z niego komfortowo korzystać.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.