Kemping, biwak
Dowiedz się więcej
Wakacyjna wyprawa pod namiot ze znajomymi czy rodziną jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak, aby wycieczka się udała, należy się do niej odpowiednio przygotować. Co jest potrzebne w czasie wyjazdu? Turystyczna kuchenka gazowa pozwoli przygotować posiłki w każdych warunkach, trzeba tylko zabrać do niej odpowiednią butlę gazową lub pojemnik z gazem. Na polu kempingowym przyda się również grill. Składane meble turystyczne zapewnią wygodne ucztowanie pod chmurką lub komfort podczas długiego wędkowania. Co jeszcze powinno się znaleźć na liście niezbędnego sprzętu turystycznego?
Co warto zabrać ze sobą na biwak i kemping?
Każdy turysta i podróżnik ma swój własny niezbędnik biwakowy. Istnieją jednak akcesoria, których potrzeba zawsze, bez względu na zaplanowane aktywności. Zapewniają one odpowiedni komfort podczas wakacji na łonie natury i pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek. Co zabrać na biwak i kemping? Przede wszystkim warto mieć ze sobą węglowy, gazowy lub elektryczny grill i turystyczną kuchenkę gazową. Te sprzęty umożliwią przygotowanie ciepłych, pełnowartościowych posiłków dla całej rodziny nawet w najtrudniejszych warunkach.
Podczas biwaku w lesie z pewnością przydadzą się także składane krzesła, ława i stół, które można rozłożyć i złożyć w kilka chwil. Warto pamiętać też o narzędziach kempingowych, takich jak: saperka, nóż uniwersalny i piła (najlepiej z wysokogatunkowej stali). Dzięki saperce łatwo da się odwodnić teren pod namiot i poprzecinać gałęzie na ognisko (a saperką z ostrymi krawędziami można nawet podzielić większe kawałki drewna). Nożem bez trudu można otworzyć konserwę, wystrugać patyki lub wyfiletować ryby.
Co jeszcze wziąć na biwak, aby wyjazd był udany? Do niezbędnika warto włączyć oświetlenie kempingowe, np. lampę, reflektor i latarkę, które ułatwią poruszanie się po obozie. Gdy zamierza się przebywać z dala od cywilizacji, najlepiej wyposażyć się w przenośne urządzenie sanitarne. Jest to rozwiązanie, z którego można korzystać zarówno na lądzie, jak i na morzu.
Każde z wymienionych akcesoriów można nabyć w Leroy Merlin.
Kuchenka turystyczna i grill – na co zwracać uwagę przed zakupem?
Kuchenka gazowa jest najpopularniejszym urządzeniem do przygotowywania potraw podczas odpoczynku na łonie natury. Jednym z pierwszych kryteriów wyboru powinna być jej waga. Miłośnicy outdooru zazwyczaj kupują modele, które nie ważą więcej niż 1,5 kg. Zwracają także uwagę na liczbę elementów znajdujących się w urządzeniu. Im kuchenka turystyczna ma mniej skomplikowaną budowę, tym lepiej – oznacza to mniej powodów do awarii. Niemniej istotny jest system montażu i demontażu kartusza lub butli – czynność nie powinna zajmować więcej niż kilka sekund. Przed zakupem urządzenia trzeba ustalić również, czy można zasilać je także ze standardowej butli z gazem.
Podczas wybierania kuchenki gazowej turystycznej należy określić, w jakich warunkach będzie używana. Innego urządzenia potrzebuje alpinista biorący udział w ekspedycji, a innego turysta spędzający weekend z rodziną nad brzegiem mazurskiego jeziora. W pierwszym przypadku im mniejsza waga i bardziej kaloryczne paliwo, tym lepiej. W drugim przypadku w zupełności wystarczy klasyczna kuchenka gazowa turystyczna o mocy np. 2500 W. Przed zakupem lepiej sprawdzić, czy jest wyposażona np. w zestaw serwisowy.
Grillowanie jest kolejnym popularnym sposobem spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy grill turystyczny, np. węglowy, jest wyposażony w:
- stabilną podstawę,
- wytrzymałe uchwyty,
- pokrywę umożliwiające regulację powietrza,
- chromowany lub żeliwno-emaliowany ruszt.
W Leroy Merlin dostępne są również kompaktowe gazowe grille turystyczne. Urządzenie umożliwia przygotowanie posiłków dla pięciu osób, nawet gdy jest zimno i pada deszcz. Jest to ulubiony model amatorów biwakowania w chłodniejsze dni. Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto sprawdzić, czy posiada:
- obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne i korozję,
- ruszt i konstrukcję ze stali i aluminium,
- łatwe do zapalania palniki (najlepiej ze stali),
- wbudowany piezozapalnik.
Trzecim popularnym modelem grilla turystycznego jest grill elektryczny. Urządzenie jest zasilane sieciowo, a jedyną czynnością, jaką wykonuje użytkownik, jest włączanie i wyłącznie. Przed zakupem tego modelu warto upewnić się, czy posiada on:
- odpowiednią moc,
- pokrywę dopasowaną do jego wielkości,
- regulację temperatury,
- łatwy do czyszczenia ruszt.
Bez względu na to, który grill turystyczny zamierzamy kupić, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim stabilność – urządzenie nie może się chwiać, musi mieć mocne i wytrzymałe nogi. Uchwyty nie powinny przewodzić ciepła, a w pokrywach powinny być otwory umożliwiające cyrkulację powietrza.
Do uruchomienia zarówno kuchenki gazowej, jak i grilla gazowego niezbędna jest butla turystyczna gazowa. Najwygodniejsze są te wyposażone w solidne uchwyty, gdyż ułatwiają transport. Butlę gazową najbezpieczniej nabyć od sprawdzonego dostawcy. W Leroy Merlin dostępne są modele ważące: 1, 2, 3, 5 i 11 kg – każdy z nich świetnie sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów w teren.
Meble kempingowe i meble turystyczne – idealne na każdą porę roku
Składane krzesła ogrodowe sprawdzą się zarówno podczas wakacyjnego wyjazdu w góry, jak i w przydomowym ogrodzie. Ich największą zaletą jest mobilność. Po złożeniu można je łatwo spakować do auta i przenieść na pole namiotowe i działkę. Lekkie składane krzesła wykonane ze stali są szczególnie przydatne podczas dłuższych wyjazdów. Krzesła turystyczne umożliwiają wygodne spożywanie posiłków i są znacznie praktyczniejsze niż meble z plastiku. Do wyboru są różne modele krzeseł, lecz w warunkach polowych dobrze sprawują się te pokryte poliestrem – materiał można łatwo umyć i nie potrzeba do tego specjalistycznych środków chemicznych. Miłośnicy wędkowania i wielogodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z książką czy gazetą powinni wybrać nieco większe krzesła, np. o głębokości 53 cm, wyposażone w podłokietniki.
Na wyjazd wakacyjny warto wziąć ze sobą także stolik turystyczny. Dzięki niemu można urządzić na świeżym powietrzu wygodny biwak lub prawdziwą ucztę na kempingu. Podobnie jak w przypadku krzeseł, również w tym wypadku dostępne są wersje przenośne. Podczas wybierania stolika turystycznego składanego należy zawsze brać pod uwagę, ile osób będzie przy nim siedzieć. Kolejnym ważnym kryterium doboru jest tworzywo, z jakiego wykonany jest blat stołu. Powinno być wytrzymałe i odporne na wilgoć i uszkodzenia. W Leroy Merlin dostępne są m.in. duże stoły przenośne wykonane z polipropylenu. Osoby dysponujące większą ilością miejsca w aucie mogą dokupić również składaną przenośną ławę. Biwakową alternatywą dla niej są krzesła kempingowe.
Jakie oświetlenie kempingowe warto mieć?
Lampa warsztatowa to jedno z urządzeń, które zawsze warto mieć podczas biwaku. Dzięki niej skutecznie można oświetlić ciasną i wąską przestrzeń, np. wnętrze namiotu. Zaletą latarki tego typu jest mocna obudowa odporna na pył i kurz. W Leroy Merlin dostępne są modele wyposażone w diody COB, które cechuje duża wydajność. Podczas wyprawy biwakowej, gdy dostęp do gniazda sieciowego jest ograniczony, warto mieć tego typu latarkę zasilaną przez akumulator.
Lampa naftowa lub pochodnia może służyć zarówno jako oświetlenie, jak i ozdoba obozowiska czy ogrodu. Nie oświetla przestrzeni tak mocno, jak lampa warsztatowa, za to wprowadza przyjemny nastrój. Kupując ją z myślą o wyprawach turystycznych, najlepiej napełnić je olejem odstraszającym owady.
Reflektor również może posłużyć jako lampa kempingowa i dodatkowe oświetlenie auta. Zazwyczaj montuje się go w kamperach i przyczepach turystycznych. Jest nieocenioną pomocą podczas nocnych podróży po bezdrożach. Przed zakupem tego typu lampy kempingowej, należy sprawdzić, ile wynosi czas pracy baterii i jaką moc ma urządzenie. W naszym sklepie są do kupienia praktyczne lampy o mocy 1 W mogące pracować 8 godzin.
Toaleta turystyczna – jak ją dopasować do swoich potrzeb?
Zakup toalety turystycznej jest wskazany, gdy w podróż wyruszają np. osoby starsze. Można ją zamontować nie tylko w przyczepie, ale i w łodzi lub postawić w ustronnym miejscu obozowiska. Aby móc komfortowo korzystać z urządzenia sanitarnego, należy dostosować je m.in. do wzrostu pasażerów. Toaleta przenośna oferowana przez Leroy Merlin to uniwersalne rozwiązanie. Ma głębokość 42,7 cm, wyposażona jest w zbiornik na nieczystości o pojemności 21,7 l, 15-litrowy zbiornik na czystą wodę, podkładkę z klapą i pompkę do spłukiwania.
Jest łatwa w obsłudze i higieniczna. Umożliwia łatwe opróżnianie, bez kontaktu z nieczystościami.
Najważniejsze narzędzia kempingowe
Każda wyprawa bez odpowiedniego sprzętu skazana jest na porażkę. Do najważniejszych narzędzi, które trzeba mieć zarówno podczas dłuższych, jak i krótszych wypadów zaliczają się:
- piła do cięcia gałęzi – posiada ją każdy, kto zajmuje się survivalem. Do celów wyprawowych warto wybrać model o niewielkiej wadze. Niemniej ważny jest ergonomiczny uchwyt, uniemożliwiający wyślizgnięcie się narzędzia z dłoni;
- nóż uniwersalny, monterski i ogrodniczy – noże to narzędzia, przy pomocy których da się wykonać wiele codziennych czynności. Jeżeli wyprawa nie jest długa ani wymagająca, z powodzeniem można użyć noża uniwersalnego. Przy zakupie najlepiej zwrócić uwagę m.in. na materiał, z którego wykonano narzędzie. Dostępne w Leroy Merlin noże marki Fiskars to klasyka gatunku. Dla majsterkowiczów przydatne będą noże z metalowym lub drewnianym korpusem i stalowym ostrzem, np. noże monterskie i ogrodnicze;
- saperka – na kempingu potrzebna jest saperka wykonana z wysokogatunkowej stali. Największym powodzeniem cieszą się produkty ze stali fińskiej, oferowane również przez Leroy Merlin. Podczas wybierania modelu na biwak warto zwrócić uwagę na to, jak wyprofilowana jest rączka i czy narzędzie jest odporne na uderzenia.