Lustra

Lustra dekoracyjne

Lustra dekoracyjne świetnie podkreślą aranżację przedpokoju czy salonu. Wygląd ramy i kształt lustra decyduje często o jego charakterze. Do wyboru mamy zarówno egzemplarze bardziej stonowane oraz te, które potrafią skupiać na sobie większą uwagę otoczenia. Oczywiście, w przypadku luster, istotne są też funkcje praktyczne i to czy możemy w szybki sposób ocenić jakość swojej fryzury, albo czy buty pasują do reszty garderoby. Odwiedź najbliższy sklep Leroy Merlin i wybierz stylowe lustro w atrakcyjnej cenie.

Lustro dekoracyjne, poza swoją praktyczną funkcją, pełni we wnętrzu także funkcję ozdobną. Można się w nim przeglądać, wpływa na wizualne powiększenie ciasnej przestrzeni, odbija światło, doświetlając pomieszczenie i podbija styl aranżacji, podkreślając swoim designem wybraną estetykę. Ozdobne lustra doskonale odnajdują się nie tylko w łazience, sypialni czy przedpokoju, ale także np. w jadalni lub w salonie. To absolutny must have jeśli chodzi o dodatki do obecnie urządzanych wnętrz.

Na czym polega dekoracyjność luster?

Dekoracyjne lustra to akcesoria, które wnoszą wiele do aranżacji, w której się znajdują. Bardzo często mają w sobie coś wyjątkowego. Czasami jest to nietypowy, nieregularny kształt, niekiedy wygląd przypominający starodawne okno ze szprosami, a innym razem ozdobna rama czy ciekawa konstrukcja złożona z kilku luster. Dekoracyjny charakter przejawia się niekiedy również w sposobie montażu i ekspozycji luster. Nie zawsze muszą wisieć na ścianie. Duże i ozdobne modele to często lustra stojące lub opierane o ścianę – te wyjątkowo mocno zwracają na siebie uwagę gości. W niektórych aranżacjach umieszcza się je w taki sposób, by wyglądały jak obrazy, a kwestia wygodnego przeglądania się, schodzi wtedy na drugi plan.

Ozdobne lustro – stylowy dodatek we wnętrzu

Lustro dekoracyjne, poza tym, że jest elementem użytkowym, nadaje wnętrzu określonego stylu. Jest jednym z ważniejszych dodatków w aranżacji.

 • W pomieszczeniach urządzonych w estetyce industrialnej doskonale sprawdzają się np. trójdzielne lustra w czarnych, metalowych ramach, które wyglądają jak fabryczne okna. Równie ciekawie we wnętrzach loftowych prezentują się lustra wiszące na ozdobnych łańcuchach.
 • Z wystrojem skandynawskim współgrają m.in. lustra w prostych, drewnianych ramach o naturalnym odcieniu albo minimalistyczne tafle bez żadnego obramowania.
 • Aranżacje boho potrzebują luster typu „słońce” (okrągłe tafle w bambusowej ramie przywołującej skojarzenie z promieniami słońca).
 • Minimalistyczne, nowoczesne wnętrza są świetnym tłem dla designerskich luster o niesymetrycznym, nieregularnym, zaskakującym kształcie.
 • Przestrzeń w stylu glamour to z kolei ozdobne lustra w błyszczących (złotych lub srebrnych) ramach, które pięknie odbijają światło i wnoszą do pomieszczenia „luksusowy blask”.
 • Estetyka marynistyczna idealnie współgra z okrągłymi lustrami wiszącymi na grubym, ozdobnym sznurze.
 • Pomieszczenia klasyczne, urządzone np. w stylu dworkowym, pięknie dopełniają lustra przypominające charakterystyczne, półkoliście wykończone na górze okna ze szprosami.

To tylko kilka przykładów dekoracyjnych luster idealnie wpisujących się w różne style aranżacji wnętrz. Możliwości jest oczywiście znacznie więcej.

Lustra dekoracyjne – do jakich pomieszczeń się nadają

Dekoracyjne lustro odnajduje się niemalże w każdym wnętrzu. Nie ma tu żadnych ograniczeń czy reguł, których nie można łamać.

 • W dużych sypialniach i garderobach dobrym wyborem są ozdobne lustra stojące. Jeśli natomiast wnętrza te są niewielkie, lustra zazwyczaj wiesza się na ścianie. W małej sypialni dekoracyjne lustro często umieszczone jest na ścianie nad łóżkiem, gdzie wisi niejako „zamiast obrazu”, a do tego powiększa optycznie ciasne pomieszczenie.
 • W przedpokoju, w którym nie ma okna, można umieścić dekoracyjne lustro, które swoim wyglądem będzie je w pewien sposób przypominało. To ciekawy zabieg, który nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale także przykuwa uwagę.
 • W tradycyjnie urządzanych salonach bardzo często wiesza się prostokątne (poziome) lustra w ozdobnych ramach np. nad kominkiem.
 • W jadalni, podobnie jak w salonie, lustro może powiększać przestrzeń i zdobić pomieszczenie.
 • W łazienkach lustro również może być dekoracją i najważniejszym elementem aranżacji. W tym przypadku bardzo często stawia się na ciekawy, nietypowy kształt lustra.

Kiedyś wiele osób było przekonanych, że lustra mają swoje określone miejsce i przeznaczenie i sprowadzają się one głównie do łazienki. Dziś nie ma zasady aranżacyjnej, która zabrania korzystania z nich w dowolnym pomieszczeniu i w celach typowo dekoracyjnych.

Najpopularniejsze ozdobne lustra

Największą popularnością wśród dekoracyjnych modeli luster cieszą się obecnie nowoczesne lustra prostokątne i okrągłe lub owalne, czyli kształty regularne, w czarnych i białych, wąskich ramach wykonanych z metalu.

Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.