Wygodna garderoba

Opinii 3

Aby była funkcjonalna i komfortowa, musi być dobrze zaprojektowana. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i pomysłowym akcesoriom garderoba stanie się ergonomiczna, wygodna i bardzo pojemna.

MIEJSCE NA GARDEROBĘ

Nawet nieduże pomieszczenie można zaadoptować na garderobę. Powierzchnia, jaką dysponujemy, wyznaczy nam rodzaj wyposażenia oraz wybór systemu zamknięć. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wnęk, wykuszy i załomów we wnętrzu na stworzenie praktycznej szafy. Jeśli tworzą one zbyt małą przestrzeń, zawsze można ją powiększyć przez postawienie lekkiej konstrukcji przedłużającej ściany garderoby. Jeśli wygodniej jest zaplanować miejsce na garderobę wydzielając część pomieszczenia np. przedsionka, sypialni czy pralni, można wznieść niezależną konstrukcję - ważne by garderoba spełniała swą funkcję i oczekiwania domowników.

KONSTRUKCJA

Garderoba we wnęce będzie wymagała jedynie drzwi i wyposażenia wewnętrznego. Jeśli zamierzamy postawić niezależną szafę, doskonale posłużą nam do tego płyty meblowe, wsporniki i specjalne systemy stelaży i łączników. Najtańszym rozwiązaniem będzie kupno gotowej garderoby wolnostojącej – obecnie dostępny asortyment nie odbiega jakością i funkcjonalnością od drogich szaf wnękowych, zamawianych na wymiar. Jeśli przestrzeń przed garderobą na to pozwala, możemy zdecydować się na drzwi rozwieralne. W hipermarkecie budowlanym znajdziemy do nich okucia oraz skrzydła – ich montaż nie jest trudy. Możemy wybrać drzwi pełne, ażurowe, szklane, drewniane, czy z pleksi. Aby nie zajmować przestrzeni przed garderobą, lub gdy jej nie ma zbyt dużo, wybierzmy system drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub rolet. Do ich montażu będą potrzebne specjalne okucia i szyny prowadnic.

WYMIARY I ODLEGŁOŚCI

Dysponując niedużym metrażem, możemy zaprojektować wygodną garderobę-szatnię, jeśli zrezygnujemy z bogatego wyposażenia, a pozostaniemy przy najprostszym systemie drążków, haczyków i prostych półek. Nawet 2,5 m² spełni nasze oczekiwania. Jeśli planujemy jedynie drążek na wieszaki pamiętajmy, że będziemy potrzebować przestrzeń o szerokości co najmniej 140 cm. Głębokość wymagana na zawieszenie ubrania na wieszaku lub zainstalowanie półki to minimum 60 cm. Drążek powinien być zamontowany na wysokości nie mniejszej niż 150 cm od posadzki, a jeśli zamierzamy przechowywać tam długie płaszcze: 175 cm. Na drążku o długości 100 cm zmieścimy około 8-9 sztuk odzieży. Zbyt obszerne półki sprzyjają bałaganowi, dlatego optymalnie jest, gdy mają szerokość od 45 do 60 cm i wysokość od 20 do 25 cm. Na przechowywanie butów wystarczy również przestrzeń o wysokości 20-25 cm, jednak oficerki potrzebują już 45-50 cm. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o szerokości co najmniej 160 cm i powierzchni ok. 5 m², możemy pomyśleć o szafkach modułowych przeznaczonych do zabudowy wnękowej lub regałach. Jeżeli mamy do dyspozycji przestrzeń o szerokości nie mniejszej niż 220 cm2, możemy zaplanować tego typu szafki po obu stronach od wejścia. Większa garderoba pozwoli na stworzenie dodatkowych funkcji, takich jak siedzisko do zmiany obuwia, duże lustro czy wolna przestrzeń do swobodnego przebierania się kilku osób naraz.

AKCESORIA

W ofercie hipermarketów budowlanych znajdziemy bogaty asortyment elementów wyposażenia garderoby. Możemy tam nabyć drążki na wieszaki i uchwyty do ich mocowania (o długości 100 i 150 cm), pantografy (opuszczane drążki do montażu wysoko pod sufitem) i uchwyty do ich opuszczania, a także specjalny drążek do zdejmowania wysoko zawieszonej odzieży. Jeśli nie mamy wystarczająco głębokiej szafy możemy ubrania na wieszakach przechowywać na krótkim drążku montowanym prostopadle do drzwi garderoby. Wygodny będzie w wersji wysuwanej na prowadnicy - ułatwi to korzystanie z szafy. Podobnie skonstruowane bywają wieszaki na krawaty, paski i spodnie. Dzięki wspornikom do półek, szynom do koszy oraz szuflad, nietrudno będzie wyposażyć wnętrze każdej szafy. Możemy wybrać półki i szuflady pełne lub ażurowe. Kosze mogą być z tworzywa sztucznego, drutu a nawet tkaniny. Bogata oferta różnej szerokości i głębokości pojemników oraz półek, pozwoli na skomponowanie wyposażenia garderoby, na każdy wymiar. System prowadnic ułatwi korzystanie i utrzymanie porządku nie tylko w szufladach i koszach, ale i na półkach. Bardzo przydatne będą specjalne platformy na buty – mogą być wyposażone w prawidła (taka półka np. o szerokości 100 cm i głębokości 58 cm, pomieści 16 par obuwia). Ład w szufladach pozwolą zachować plastikowe przegródki lub tkaninowe wkłady segregujące apaszki, szale i drobne elementy garderoby.

Dodano: 27-11-2013