Przechowywanie w garażu

Opinii 6

Typowy garaż to nie tylko miejsce, w którym można zaparkować samochód, ale też domowy warsztat z narzędziami różnego typu i rozmiaru oraz magazyn, który pomieścić ma np. sprzęt sportowy i pamiątki. Jak zorganizować garaż, aby nie tworzyć bałaganu i łatwo znaleźć poszukiwane rzeczy?

Garaż z narzędziami

Jakie meble wybrać do przechowywania rzeczy w garażu?

Uporządkowany garaż

Meble przeznaczone do przechowywania w garażu powinny być proste w swej konstrukcji, łatwe w montażu (i demontażu), czyszczeniu oraz odporne na zarysowania i otarcia. Wybierać można spośród regałów z trzech typów materiałów:


Regały metalowe


Ich główną zaletą jest ogromna wytrzymałość, także na duże ciężary, ponieważ półki mogą udźwignąć nawet 200 kg. Będą odpowiednie do przechowywania sprzętu elektromechanicznego, puszek z farbami, kanistrów z olejem, a nawet opon. Systemy regałów metalowych są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, więc posłużą przez wiele lat. Sprawdzą się w garażu majsterkowicza-pasjonata, fana motoryzacji lub ogrodnictwa.


Regały drewniane


Alternatywą dla mebli metalowych są meble z drewna. Ich surowe wykończenie można pokryć dowolną farbą do drewna lub lakierem, nadając wybrany kolor lub połysk. Warto je wybrać, kiedy istotny jest wygląd garażu. Tego typu meble będą pasować do minimalistycznych wnętrz lub spiżarni. Maksymalne obciążenie na jedną półkę to około 10 kg. Przydadzą się, kiedy w garażu przechowuje się lżejsze rzeczy, np. pamiątki, ozdoby świąteczne, przetwory lub mniejsze narzędzia.


Regały plastikowe


Nieco większe ciężary udźwigną półki regałów z plastiku. Ciekawym wyborem są też szafy - ukryją wszystkie przedmioty, które zazwyczaj przeszkadzają lub tworzą bałagan. Są łatwe w czyszczeniu, ale mniej odporne na uszkodzenia od mebli metalowych. Pojedynczych rys nie będzie widać, ale jeśli przez dłuższy czas będą narażone na otarcia, mogą się zniszczyć.

Organizacja garażu: akcesoria, które mogą się przydać

Tablica narzędziowa w garażu. Ściana z kluczami, kombinerkami, młotkami

Najtrudniejsze do przechowywania są przedmioty małe, które łatwo zgubić lub zniszczyć. W zależności od tego, co jest do schowania lub posegregowania, do wyboru jest kilka rozwiązań:


Haki garażowe


Metalowe haki montowane na ścianach będą odpowiednie do przechowywania małych i dużych narzędzi ogrodowych, przewodów, a nawet opon lub rowerów. Można je zawiesić pojedynczo lub grupując na listwie montażowej czy panelu z podłużnymi szczelinami, do których wpina się haki. Dobrze jest umieścić je tak, aby potrzebne narzędzia mieć zawsze pod ręką. Zajmują niewiele miejsca i pomagają przechować trudne do schowania lub ustawienia przedmioty. Można także wykorzystać miejsce pod sufitem i przy pomocy haków oraz powieszonych na nich koszyków, stworzyć regał.


Tablice narzędziowe


Trudno zachować porządek wśród drobniejszych narzędzi. Warto też zadbać o odpowiedni sposób przechowywania, by mniejsze elementy nie uległy uszkodzeniom. Najlepszym sposobem będzie powieszenie ich na specjalnej tablicy warsztatowej z otworami i haczykami. Można do nich nawet przymocować kuwety, które pomieszczą gwoździe i śruby.
Przeczytaj więcej o tym, jak zrobić tablicę na narzędzia.


Organizery


Mniejsze narzędzia i akcesoria można przechowywać w wygodnych do przenoszenia skrzynkach i walizkach narzędziowych. Najlepiej trzymać w nich to, co najczęściej potrzebne jest podczas remontu lub domowych napraw. Skrzynki z plastiku często umożliwiają łączenie kilku elementów tak, aby wszystkie potrzebne przedmioty były odpowiednio posegregowane. Dobrym rozwiązaniem są też organizery z materiału, które można przypiąć do pasa.


Pojemniki i pudełka


Garaż to miejsce, w którym można przechowywać nie tylko narzędzia i akcesoria motoryzacyjne. Pamiątki, sprzęt sportowy, ozdoby świąteczne, dekoracje i inne przedmioty, które nie pomieściły się w domu lub piwnicy, najlepiej umieścić w przezroczystych, zamykanych pudełkach. Można je potem ustawiać jedno na drugim lub umieścić na regałach. W ten sposób nawet największy bałagan zostanie poskromiony, a mniej atrakcyjne przedmioty będą wyglądały schludnie. Dzięki przezroczystym ściankom łatwo też sprawdzić, co jest wewnątrz każdego pudełka.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak przechowywać rowery w garażu?

- Jeśli w garażu nie ma dużo miejsca, warto wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Rowery można zamocować na wieszaku lub haku, który montuje się przy pomocy kotwy chemicznej.

 

Jak przechowywać śrubki i gwoździe?

- Drobne elementy, np. śrubki i wkręty można przechowywać w dedykowanych organizerach i pudełkach lub wykorzystać domowy sposób wielu majsterkowiczów. Potrzebne będą małe słoiki z pokrywkami, wkręty oraz półka, do której można będzie przymocować pojemniki. Wiertarką trzeba jeszcze nawiercić otwory w pokrywkach i półce, a następnie przykręcić wkrętarką jedno do drugiego. Słoiki wystarczy już tylko wkręcić do pokrywek.

 

Jak przechowywać opony?

- Można w tym celu wykorzystać półki podsufitowe wykonane z odpornego na ciężary metalu, haki, specjalne regały na opony. Można je też układać jedna na drugiej (pamiętając, aby co jakiś czas zmieniać układ, aby z opon nie schodziło powietrze od ciężaru) lub pionowo.

 

Dodano: 28-11-2013
Uaktualniono: 23-02-2021