Przechowywanie w garażu

Opinii 6

Garaż to nie tylko miejsce służące bezpiecznemu przechowywaniu samochodu. Chętnie składujemy w nim również różnego rodzaju rzeczy i sprzęt sportowy, na który brakuje miejsca w domu. Niezależnie od ilości i rodzaju przechowywanych w garażu przedmiotów, powinny mieć one swoje miejsce. Pozwoli to zachować porządek w niewielkiej przestrzeni garażowej i bez problemu odnaleźć potrzebne nam przedmioty.

REGAŁY I PÓŁKI

Jeśli powierzchnia garażu jest wystarczająco duża warto zaplanować miejsce na regały, które pomieszczą różnego rodzaju rzeczy, np. pudła czy skrzynki z narzędziami. Praktycznym rozwiązaniem są regały metalowe, których półki mogą podźwignąć ciężar kilkudziesięciu kilogramów. Jeśli na regale chcemy ustawić naprawdę ciężkie przedmioty – sprzęt elektromechaniczny, puszki z farbami, oleje – warto wybrać regał, którego dopuszczalne obciążenie na półkę wynosi nawet 200 kg.

 

Regały garażowe są łatwe w montażu, bez problemu można je też w razie potrzeby zdemontować. Jeśli mamy wątpliwość czy zachowają stabilność pod wpływem dużego obciążenia, można przykręcić je do ściany. Wybierając odpowiedni mebel garażowy warto zwrócić uwagę na jego wysokość i szerokość. Szczególnie ważny jest ten drugi wymiar – ustawiony przy ścianie regał nie powinien utrudniać parkowania w garażu i wsiadania czy wysiadania z samochodu.

 

Aby maksymalnie wykorzystać powierzchnie pionowe w garażu można zdecydować się na montaż praktycznych półek, które zajmą mniej miejsca, niż regały. W tym celu warto skorzystać z systemów regałowych, czyli szyn i wsporników. Szyny montuje się do ściany, na nich (w fabrycznie przygotowanych otworach) umieszcza się wsporniki i osadza półki (np. drewniane). Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, pozwala bowiem na szybką i niewymagającą skomplikowanych prac zmianę ustawienia półek. Ich wysokość można w razie potrzeby płynnie regulować.

HAKI

Łatwe uporządkowanie przedmiotów w garażu zapewnią nam również specjalne haki garażowe. Mogą one posłużyć do przechowywania sprzętu sportowego czy ogrodowego, w tym różnych narzędzi. Na odpowiednich hakach mogą zawisną grabie, łopata oraz mniejsze elementy. Podtrzymujące je haki można montować do ściany pojedynczo lub grupując je na listwie montażowej czy specjalnym panelu z podłużnymi szczelinami, w które wpina się poszczególne haki. Takie rozwiązanie sprawi, że wszelkie narzędzia będziemy mieć pod ręką w jednym miejscu.

 

Na haku garażowym może zawisnąć rower czy drabina. Podwieszone na ścianie nie będą zajmować cennego miejsca na podłodze. Hak podwójny można wykorzystać m.in. do zawieszenia na nim węża ogrodowego czy przedłużaczy. Praktycznym rozwiązaniem jest także zawieszenie na hakach metalowych koszy, w którym można przechowywać drobniejsze przedmioty, np. środki czystości. Jeśli przestrzeń garażu jest niewielka do przechowywania przedmiotów można wykorzystać również miejsce pod sufitem. W tym celu warto skorzystać z haków i uchwytów sufitowych. Wśród nich znajdziemy specjalne elementy przeznaczone do bezpiecznego podwieszania rowerów.

TABLICE NARZĘDZIOWE I ORGANIZERY

W garażu nie może zabraknąć miejsca na narzędzia dla majsterkowicza. Najlepiej zgromadzić je w jednym miejscu, aby zawsze było wiadomo, gdzie ich szukać. Tu z pomocą przychodzą nam tablice narzędziowe. Znajdujące się na nich perforacje umożliwiają zawieszenie różnych elementów.

 

Do takiej tablicy możemy zamocować m.in. uchwyty na kuwety, w których będziemy przechowywać gwoździe czy śruby. Innym rozwiązaniem jest zakup praktycznych skrzynek narzędziowych. Pomieszczą wiele narzędzi i w razie potrzeby będzie je można w łatwy sposób przetransportować. Drobne elementy warto uporządkować w specjalnych organizerach z licznymi przegródkami. Najlepiej, jeśli będą wykonane z przezroczystego tworzywa – wówczas będziemy widzieć ich zawartość, bez potrzeby otwierania pudełka.

Dodano: 28-11-2013