Projektujemy garderobę – jak urządzić funkcjonalną i praktyczną garderobę w domu?

Opinii 0

Jakie rozwiązania możemy zastosować w garderobie?

projektowanie garderobyW pierwszej kolejności trzeba znaleźć najlepsze miejsce na garderobę, która powinna znajdować się jak najbliżej sypialni czy łazienki, a w domu piętrowym – w strefie sypialnianej. Najważniejsze, by po ubrania nie trzeba było przemykać ukradkiem przed spojrzeniami gości albo biegać po nie rano na drugi koniec domu.

 

Jeśli miejsce na to pozwala, na garderobę najlepiej wydzielić osobne pomieszczenie lub na etapie projektowania domu wygospodarować przestrzeń na przykład przy sypialni lub między sypialnią a łazienką. Takie rozwiązanie, czyli garderoba typu „walk in”, to najbardziej wygodna opcja. Jest pojemna i posłuży też jako przebieralnia i schowek na wiele sprzętów domowych. Zabudowa garderob najczęściej ułożona jest w kształt litery U, a w węższym pomieszczeniu dwu- lub jednorzędowo.

 

Pośrodku dobrze przewidzieć miejsce na puf lub siedzisko albo na moduł z szufladkami do przechowywania biżuterii, pasków, okularów i innych drobnych akcesoriów. Czasem udaje się nawet wygospodarować miejsce na toaletkę i stanowisko do prasowania. W mieszkaniu już tak łatwo nie będzie, bo zazwyczaj trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Idealne w tym przypadku są wszelkie wnęki – zazwyczaj w sypialni bądź w przedpokoju. Zabudowę garderoby można wówczas również skompletować według własnych potrzeb. Gdy nie ma wnęki można postawić ściankę z płyty meblowej lub kartongipsu i urządzić za nią garderobę albo zdecydować się na wolnostojącą szafę. Jej wyposażenie obecnie także da się dobrać indywidualnie.

 

Z kolei w małych kawalerkach może brakować miejsca nawet na szafę z prawdziwego zdarzenia. W takim przypadku dobrze posiłkować się wieszakami garderobianymi – te na kółkach łatwo przestawić, czasami mają też dobudowane półki, na których można ustawić kosze czy buty. Namiastką garderoby będą też pojemniki (plastikowe czy rattanowe) – ustawione na sobie albo chowane pod łóżkiem. Alternatywą są też wiszące wieszaki podwieszone do sufitu (np. drążek na linkach, również w wersji opuszczanej) – wówczas do zagospodarowania jest także miejsce pod nim.

 

 

Ile miejsca potrzeb na garderobę?

miejsce w garderobieGarderobę projektujemy tak, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Ale nie na wyrost, inaczej stworzymy przeładowaną przestrzeń. I nie zbyt oszczędnie – przedmiotów zazwyczaj z czasem przybywa, potrzeby rodziny rosną też wraz z pojawieniem się dziecka. Poza tym przyda się trochę luzu, by ubrania nie gniotły się w szafie.

 

Standardowo dla jednej dorosłej osoby powinna wystarczyć taka o szerokości 150 cm i wysokości 180 cm lub garderoba o powierzchni 2,5 m.kw. Zmieszczą się w niej dłuższe wiszące ubrania, a poza odzieżą np. walizki, odkurzacz czy pościel. Wieszak na ubrania ma szerokość 40 cm, ale by rękawy swobodnie zwisały i ubranie się nie mięło, głębokość szafy czy wnęki powinna liczyć minimum 55 cm (najlepiej 60 cm). Zdarzają się jednak węższe modele (ok. 40 cm szerokości) – w tym przypadku drążek umieszczony jest poprzecznie i wysuwa się go z szafy.

 

Ile drążków na ubranie będzie potrzebnych? To oczywiście zależy od stanu garderoby. Na pewno niezbędny jest jeden na dłuższe płaszcze i kurtki – wieszamy go na wysokości min. 160 cm. Na drążki do wieszania bluzek wystarczy 100 cm, na spodnie i długie sukienki - ok. 120 cm. Ale i tak najlepiej odległości dobrać indywidualnie – nieco większego rozstawu będzie potrzebowała na przykład garderoba postawnego mężczyzny. Pomiędzy drążkiem a półką bądź górną ścianką szafy trzeba zostawić też ok. 5 cm wolnej przestrzeni, by łatwo było zdejmować wieszaki.

 

Półki wystarczy, gdy będą miały głębokość pomiędzy 35 a 40 cm – ubrania będą bardziej dostępne i łatwiej utrzymać na nich porządek. Wygodny odstęp pomiędzy nimi to 25-35 cm. Szerokość szuflad z kolei nie powinna przekraczać 100 cm (inaczej mogą się uginać), a głębokość musi uwzględnić mechanizm przesuwu i wymiary szafy – między 40 a 60 cm. Nasza garderoba musi się też liczyć z sąsiedztwem – inną szafą, ścianą czy łóżkiem. W końcu chcemy wygodnie wyjmować ubrania, otwierać drzwi czy wysuwać szufladę. Zaleca się zachowanie minimalnego odstępu 100 cm między tymi elementami, optymalnie warto zostawić 120-150 cm.

 

 

Garderoba według własnego projektu

własny projekt garderobySzafy na wymiar bywają bardzo drogie, nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W ofercie Leroy Merlin można znaleźć jednak wiele mebli i akcesoriów, które pozwolą zbudować garderobę dostosowaną do potrzeb domowników.

 

Dobrym rozwiązaniem są meble systemowe Spaceo Home. Dzięki uniwersalnym wymiarom oraz dużej ilości akcesoriów, w szybki i niedrogi sposób możemy zaprojektować garderobę bez udziału stolarza. 

 

Zacznij od szkicu. Dokładnie rozplanuj, co chcesz przechowywać w szafie, rozrysuj rozkład (ile drążków i półek będzie potrzebnych), rzeczy rzadziej używane ulokuj w mniej dostępnych miejscach. 

  

W ofercie Leroy Merlin są także elastyczne systemy do zabudowy Elfa. Są o wiele bardziej wygodne, bo można rozbudowywać je o kolejne elementy oraz bezinwazyjnie zmieniać wysokość półek, szuflad czy drążków (szyny na których są zawieszone mają otwory na śruby co kilka centymetrów). Wykonane są z trwałej stali proszkowo malowanej. Mają neutralny wygląd i w nowoczesnych wnętrzach czy młodzieżowych aranżacjach mogą wisieć na ścianie jako otwarta garderoba.

 

W większym modelu garderoby można też zaplanować pod sobą dwa drążki na bluzki i spodnie (odległość między nimi to ok. 105 cm), a górę zagospodarować na poręczny pawlacz na walizki, zapasową pościel czy rzadziej używane ubrania. I nie zapominajmy o wentylacji – długo zamknięte ubrania mogą z czasem zatęchnąć. Dobrze, by w garderobie znalazł się otwór wentylacyjny, a jeśli nie ma takiej możliwości – wybierzmy ażurowe drzwi lub takie z otworami u dołu.

 

W garderobie często rezygnuje się z frontów meblowych. Gdy pomieszczenie jest małe, fronty powinny być przesuwne bądź łamane, w takim przypadku można też przesłonić zabudowę zasłonką osadzoną na karniszu żyłkowym czy wpuszczanym w sufit. W małym wnętrzu poleca się też fronty lustrzane lub lakierowane na wysoki połysk – dodadzą pomieszczeniu głębi i optycznie je powiększą. Do wyboru są także fronty otwierane tradycyjnie, ale potrzebny będzie odstęp minimum 100 cm od ściany lub łóżka. Warto zainwestować wtedy w zawiasy spowalniające z cichym domykiem, by drzwi nie uderzały o ramę mebla.

 

Jeśli zabudowa zajmuje sporą część ściany, warto połączyć pełne fronty z lustrzanymi bądź przeszklonymi lub zastosować fronty z poprzecznymi podziałami – garderoba nie będzie wtedy wyglądać jak monolityczna powierzchnia. Następnie trzeba wybrać wyposażenie wewnętrzne. Wymiary i odległości już znamy. W wersji minimum wystarczą już zwykłe półki meblowe na wspornikach oraz drążek na ubrania (powinien mieć maksymalnie 120 cm długości, dłuższy wymaga kotwiczenia). Do tego dołożyć można szuflady czy druciane kosze.

Jakie dodatki przydadzą się w garderobie?

dodatki w garderobieGdy mamy już absolutne minimum, czas zacząć kompletować dodatkowe elementy wyposażenia. Kto niejeden poranek spędził na gorączkowym przeszukiwaniu szuflad, ten na pewno doceni oświetlenie szafy.

 

Montujemy je na dwa sposoby. Pierwszy – na zewnątrz garderoby. To oprawy natynkowe bądź wpuszczane w sufit. Na szczycie szafy można też przymocować małe lampki na giętych ramionach i skierować strumień światła w wybrane miejsce.

 

Druga opcja, to oświetlenie wewnątrz szafy. Do wyboru mamy reflektorki punktowe lub bardzo wygodne taśmy ledowe. Świecą delikatnym światłem i nie nagrzewają się, więc nie ma obawy, że ubrania stopią się od ciepła. Może uruchamiać je czujnik, który reaguje na otwarcie drzwi bądź szuflady lub manualny włącznik.

 

W bardzo wysokich szafach praktyczna będzie drabinka na prowadnicy – pozwoli zdjąć rzeczy z najwyższych półek. Albo pantograf – ramiona drążka dzięki siłownikowi można opuścić niżej i zdjąć potrzebne ubrania. Dostępne są również uchwyty do ściągania wieszaków z wyższych części szafy.

 

Na buty warto wybrać wysuwane, lekko pochylone półki – pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce bez gniecenia obuwia. Sprawdzą się też stojaki z prawidłami (buty nie odkształcają się) lub drążki do wieszania szpilek, które można przymocować na drzwiach. W dużej garderobie da się nawet zbudować dla butów osobny regał. Bardzo wygodne jest trzymane ich w przeźroczystych pudełkach – nie kurzą się i widać, gdzie schowana jest każda para.

 

Na drobne akcesoria – biżuterię, paski, okulary warto kupić wkład z przegródkami do szuflady. Można je też przechowywać w koszach bocznych montowanych do obudowy szafy lub otwieranych frontów. A na apaszki czy krawaty przyda się wysuwany wieszak mocowany do boku zabudowy. A co, gdy w szafie trzeba jeszcze schować sprzęt gospodarczy? Dobrą organizację zapewnią uchwyt na wąż odkurzacza, wysuwana deska do prasowania czy wieszak na żelazko.

Dodano: 10-11-2017