Domowa spiżarnia

Opinii 5

To niezwykle praktyczne i potrzebne pomieszczenie wymaga odpowiednich materiałów wykończeniowych. Przede wszystkim muszą być praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

POSADZKA I ŚCIANY

Podłoga w spiżarni musi wytrzymywać duże obciążenie, gdyż najczęściej na niedużej powierzchni przechowujemy produkty układane piętrowo. Dlatego nie poleca się wykonywać posadzki z miękkiego drewna lub nieodpornych paneli podłogowych. Praktyczniejsze będą okładziny, które łatwo można umyć, takie jak linoleum, płytki ceramiczne, gres czy kamień.

 

Dla utrzymania świeżości produktów spiżarnia nie powinna być ogrzewana. Gdy przylega do nieogrzewanego pomieszczenia jakim jest np. garaż czy schowek, warto pomyśleć o okładzinie mrozoodpornej. Wówczas też potrzebna będzie fuga o podobnych parametrach. Dodatkowo przyda się spoina elastyczna, która nie przyswaja brudu. Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie płytek rektyfikowanych, które układa się z minimalną fugą, co zminimalizuje gromadzenie się zanieczyszczeń w szczelinach.

 

Ściany spiżarni również są narażone na częste zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Możemy wykończyć je płytkami, które podobnie jak podłogowe, dodatkowo będą wpływały na chłodzenie pomieszczenia. Praktycznym rozwiązaniem będzie również pomalowanie ścian farbą odporną na ścieranie. Sprawdzi się tu produkt lateksowy, który można myć detergentami, bez uszkodzenia powierzchni malarskiej.

DRZWI I WENTYLACJA

Aby zyskać jak najwięcej przestrzeni do przechowywania oraz by komunikacja przed i w spiżarni była wygodna, dobrze jest w pomieszczeniu zamontować drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Powinny być one szczelne, aby we wnętrzu utrzymywała się niewysokatemperatura. Warto więc takie drzwi wyposażyć w samoprzylepne uszczelki gumowe.

 

Ważna jest także wentylacja tego pomieszczenia, więc jeśli spiżarnia jest wyposażona w okno, dobrze jest je pozostawić rozszczelnione. Bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie montaż w oknie nawiewnika, o ile nie zostało ono fabrycznie wyposażone w taki element. Najlepiej gdy spiżarnia usytuowana jest od strony północnej, wówczas przez okno nie będzie przenikać ciepło. W innym przypadku trzeba zainstalować szczelną roletę.

 

Najczęściej jednak spiżarnia jest pomieszczeniem bez okna. Powinniśmy wówczas zadbać o wentylację grawitacyjną. Kanał wentylacyjny możemy wzbogacić o mechaniczny wentylator, który wymusi cyrkulację powietrza.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA

Wnętrze spiżarni, zwłaszcza niedużej, powinniśmy zagospodarować tak, by wykorzystać każdy fragment na przechowywanie. Wyznaczmy minimum przestrzeni na poruszanie się i dostęp do wszystkich zakamarków, a resztę wyposażmy w regały i półki.

 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup wysokich regałów, które możemy rozbudowywać o dodatkowe półki lub przęsła. Perforowany stelaż pozwala na montaż półek na dowolnej wysokości. Na niższych półkach najlepiej przechowywać ciężkie przedmioty i produkty np. zgrzewki napojów, AGD, warzywa. Wyżej zarezerwujmy miejsce na przetwory w słoikach, puszki oraz opakowania produktów sypkich. Regały mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium, a półki metalowe albo z płyty wiórowej.

 

Wybierając odpowiedni regał lub półkę należy sprawdzić jakie producent przewiduje na nie obciążenie (regały warsztatowe mogą mieć obciążenie na półce np. 220 lub 280 kg). Jeśli wymiary gotowych mebli nam nie odpowiadają, zawsze możemy zrobić je na wymiar np. z drewna. Pamiętajmy jednak by pokryć je farbą lub lakierem tworzącym ochronną powłokę, łatwą do utrzymania w czystości. Warto pamiętać, że komfortowa głębokość półek to 30 cm.

 

W spiżarni potrzebujemy światła, które będzie docierało do najdalszych zakątków. Oprócz oświetlenia ogólnego, sufitowego, pomyślmy o reflektorkach z klipsem pozwalającym na przypinanie ich do półek w wybranym miejscu. Ich obrotowe uchwyty pozwolą na manipulowanie i kierowanie światła w konkretne miejsce.

Dodano: 31-08-2014